Ombudsmanka: Rok po zásahu v Moldave sa, žiaľ, nič nezmenilo
Ombudsmanka Jana Dubovcová predložila do parlamentu mimoriadnu správu, no zatiaľ nemá informáciu o tom, že by sa niekto kompetentný zaoberal prijatím opatrení.
Za rok od policajného zásahu v osade v Moldave nad Bodvou z 19. júna minulého roku sa podľa verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej, žiaľ, nič nezmenilo.
Ako ďalej povedala, v prvom rade je podľa nej neprijateľné, že neboli prijaté žiadne opatrenia a ministerstvo vnútra ani vláda sa tým vôbec nezaoberali. "Predložila som do parlamentu mimoriadnu správu, teraz svoje zistenia opakujem v riadnej správe, no zatiaľ nemám informáciu o tom, že by sa niekto zaoberal prijatím opatrení, pritom som navrhla také, ktoré sú mimoriadne dôležité," informovala ombudsmanka.
Súvisiace:
Ombudsmankina kancelária ide na pol plynu, rozpočet je slabý
Mimovládka: Zistenia ombudsmanky by vláda nemala ignorovať
Ombudsmani: Situácia na Slovensku podkopáva prácu Dubovcovej
Niektorí zadržaní nemajú právnu ochranu
Dubovcová sa pod vplyvom svojich zistení snažila predovšetkým o to, aby boli na policajných oddeleniach nainštalované kamery. Existujú podľa nej prípady, keď boli ľudia niekoľko hodín zadržiavaní bez právneho dôvodu, pričom ich polícia prepustila až v noci.
"Takíto ľudia nemajú žiadnu právnu ochranu a nemajú ochranu ani pred prípadnou svojvôľou polície, preto spôsob, ako ich polícia vybavuje, je mimoriadne dôležitý," povedala s tým, že práve preto kamery navrhla.
Tie sú však dôležité aj v prípade policajných akcií, ktoré podľa jej slov niekedy snímajú, niekedy nie, niekedy ich zverejnia, inokedy záznam nezverejnia. Toto treba jednoznačne upraviť, pripomenula. Za najdôležitejšie z pohľadu fungovania štátu však verejná ochrankyňa práv považuje zriadenie nezávislého vyšetrovacieho orgánu v prípadoch, ak existuje podozrenie z nesprávneho postupu alebo porušenia práva policajným orgánom.
Ombudsmanku podporili aj petíciou
Žiadnu zmenu za posledný rok nezaznamenala ani Elena Gallová Kriglerová z Centra pre výskum etnicity a kultúry (CVEK). "Nepočula som nič o tom, že by sa do toho nejakým zásadným spôsobom vkročilo a nejako sa to vyriešilo," povedala. Ako zároveň doplnila, je to dôležité najmä preto, aby mohli ľudia dôverovať polícii, aby sa mohli cítiť v tejto krajine naozaj bezpečne a aby mohol mať každý občan pocit, že nech sa deje čokoľvek, nejaké základné pravidlá fungovania v tejto krajine budú existovať a budú aj skutočne fungovať.
Zástupcovia mimovládnych organizácií sa začiatkom roka za ombudsmanku postavili vo forme podpornej petície. Dôvodom bolo jednak neprerokovanie jej mimoriadnej správy v septembri minulého roku, v ktorej sa okrem iného zaoberala aj policajným zásahom na ulici Budulovská v Moldave nad Bodvou.
Dubovcová takisto nedostala slovo 8. januára na rokovaní vlády, kde chcela o spomínanom zásahu polície takisto hovoriť. "Nevypočutie ochrankyne práv v parlamente a vo vláde je prejavom arogancie charakteristickej pre nedemokratické režimy," uviedol v texte výzvy na podporu Dubovcovej CVEK. Ombudsmanke odovzdali 10. júna v Bratislave petíciu s 2700 podpismi na jej podporu.
Slovensko kúpi od Izraela systém protivzdušnej obrany Barak MX za 560 miliónov eur
Izrael súhlasil, že Slovensku predá moderný systém protivzdušnej obrany Barak MX za približne 560 miliónov eur, oznámilo v pondelok izraelské ministerstvo obrany.
Počasie na Štedrý deň: Meteorológovia varujú pred nebezpečným javom
Snehových zrážok na Štedrý deň podľa SHMÚ veľa nebude.
Silné sneženie komplikuje dopravu, na týchto úsekoch ciest si dávajte pozor
Na viacerých cestách je pokrývka snehu.
V Bratislave proti návšteve premiéra v Moskve protestujú stovky ľudí
V hlavnom meste SR proti nedeľnej návšteve predsedu vlády SR Roberta Fica v Moskve protestujú v pondelok pred Úradom vlády SR stovky ľudí.
SHMÚ varuje pred počasím, výstrahy platia aj na Štedrý deň
SHMÚ varuje pred snehovými jazykmi a víchricou.