Zmrzlina je rizikom, hygienici už odhalili problémy aj v tomto roku
Pri výbere zmrzliny netreba klásť dôraz iba na výber chuti, ale aj na miesto, kde si ju kúpime.
Zmrzlina, ktorá je obľúbenou letnou pochúťkou mnohých Slovákov, nesie so sebou aj riziko rôznych tráviacich ťažkostí, ako sú hnačky, bolesti brucha či nevoľnosti. "Je epidemiologicky rizikovou potravinou, pretože sa pri jej výrobe používajú vajcia, je pri nej vysoký podiel ručnej práce a vyžaduje dodržiavanie mraziaceho reťazca," upozornila Lenka Skalická z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Zákazníci by si mali všímať predovšetkým manipuláciu pri predaji, akým spôsobom sa zmrzlina predáva. "Či sa nedotýka predavač peňazí a kornútikov holou rukou, ako sú kornútiky uložené, ako používa porciové náradie, ktoré nesmie byť namáčané v nádobe s vodou. Zároveň si zákazníci môžu všímať, či obsluha má čistý pracovný odev a pokrývku hlavy," priblížila Skalická.
Na zmrzlinárov si každoročne posvietia aj hygienici. Ako pre TASR priblížila Skalická, v tomto roku sa tak stalo už napríklad v Prešovskom kraji. V období od marca dodnes odobrali 64 vzoriek zmrzlín z desiatich prevádzok. Nevyhovelo 11 vzoriek mliečnych zmrzlín pre prekročenie prípustnej hodnoty koliformných baktérií, Enterobacteriaceae a kvasiniek.
Pri výbere zmrzliny netreba klásť dôraz iba na výber chuti, ale aj na miesto, kde si ju kúpime. Niektoré mikrobiologické zmeny možno odhaliť aj pri zmene senzorických vlastností, teda chuti, vône. Ak zmrzlina obsahuje kúsky ľadu alebo je nedostatočne premiešaná, odporúča sa nekonzumovať ju.
Kým Číňania si na zmrzline pochutnávali už pred piatimi tisíckami rokov, do Európy sa dostala až na prelome letopočtu, kedy si ju dopriali Gréci a Rimania. Odhliadnuc od toho však Európa za zmrzlinové pochúťky vďačí až moreplavcovi Marcovi Polovi, ktorý jej pôvodnú receptúru údajne ukradol na svojich potulkách Áziou.
Súvisiace:
Výborná domáca zmrzlina. Ako ju pripraviť a ktorú kúpiť v obchode?
Voda s medom na lačný žalúdok: 10 dôvodov, prečo sa to oplatí
Pohár horúcej vody s lyžicou medu hneď po prebudení je prospešný nielen pre zdravie čriev.
Tento druh huby dokáže spomaliť rast nádorov, tvrdí nový výskum
Huba, ktorú bežne dostať aj v našich obchodoch, sa v budúcnosti môže postarať o ďalšie pokroky pri liečbe rakoviny.
5 znakov, že ste boli v detstve zanedbávaní, no neuvedomujete si to
Terapeut prezradil tajné znaky toho, že ste boli v detstve emocionálne zanedbávaní, no vytesnili ste to z mysle.
Táto vyrážka na perách dvojnásobne zvyšuje riziko demencie
Vedci sa zamerali na doteraz neprebádanú príčinu nástupu demencie.
Odborník varuje pred „zdravými“ olejmi: Na tomto by som nikdy nevaril
Odborník na výživu prezradil, s akými olejmi by ste mali variť.