Slovensko vlani patrilo medzi desať najlacnejších krajín únie
- 10:18 26.06.2014
- BRATISLAVA
Slováci menej ako v iných európskych krajinách platia najmä za služby reštaurácií a hotelov, lacnejšie sú aj nákupy alkoholu, tabaku, potravín a nealkoholických nápojov.
Slovensko v minulom roku patrilo medzi desať najlacnejších krajín Európskej únie (EÚ). Ceny za tovary a služby v krajine tvorili 71 % z priemerných cien v EÚ, na Slovensku tak boli ceny približne o 30 % lacnejšie, ako je priemer krajín únie. Vo svojej najnovšej analýze na to upozorňujú analytici Poštovej banky na základe údajov Eurostatu za rok 2013.
Slováci menej ako v iných európskych krajinách platia najmä za služby reštaurácií a hotelov, lacnejšie sú aj nákupy alkoholu, tabaku, potravín a nealkoholických nápojov. "O niečo lacnejšie nakupujeme aj spotrebnú elektroniku a priemerne nižšie sumy nechávame v obchodoch za oblečenie," približuje analytička Poštovej banky Jana Glasová.
Spomedzi štátov EÚ sa pritom najdrahšie žije obyvateľom na severe Európy. "Cenová úroveň v Dánsku dosiahla vlani až 140 % a vo Švédsku 130 % priemeru únie. Nasledovalo Luxembursko a Fínsko s cenami na úrovni 123 % priemeru EÚ. V týchto krajinách sú však nielen najvyššie ceny, ale aj zárobky ich obyvateľov patria medzi tie najvyššie v únii," konštatuje Glasová.
Naopak, najlacnejšou krajinou únie je Bulharsko, kde ceny nie sú ani polovičné v porovnaní s priemernými cenami v EÚ. Medzi krajinami s najnižšími cenami patrí Rumunsko, Poľsko a Maďarsko. V prípade Českej republiky sú ceny rovnaké ako na Slovensku, ale za najbežnejšie spotrebné výdavky ako potraviny, oblečenie či spotrebnú elektroniku zaplatia Česi menej. "Spomedzi susedov Slovenska sú vyššie sumy na cenovkách v obchodoch predovšetkým v Rakúsku," dopĺňa analytička.
Napriek tomu, že ceny na Slovensku sú v porovnaní s niektorými štátmi únie nižšie, Slováci si zo svojich platov môžu dovoliť kúpiť menej tovarov, ako obyvatelia viacerých európskych ekonomík. "Na Slovensku sú nielen nižšie ceny, ale aj mzdy a rozdiely medzi platmi Slovákov a väčšiny Európanov sú často viditeľnejšie," tvrdí Glasová. Napríklad menej ako Slováci si v roku 2012 na výplatnej páske našli zamestnanci len v siedmich krajinách EÚ. Až v desiatich krajinách únie priemerné zárobky pracujúcich presahujú 3000 eur a sú štvornásobne až päťnásobne vyššie ako na Slovensku.
O nechcené nemecké továrne Volkswagenu sa zaujíma Čína
Čínski predstavitelia a výrobcovia sledujú nemecké továrne, ktoré by sa mali zatvárať. Zaujímajú sa najmä o závody Volkswagenu.
Ako sa vyvinú ceny palív? Takto to vidí analytik
Cenotvorba pohonných látok závisí od viacerých faktorov.
Ministerstvo financií vystríha pred podvodným videom
Ministerstvo financií SR opätovne varuje pred tzv. deepfake videom, ktoré sa šíri najmä prostredníctvom sociálnych sietí.
Kataster vydal nové stanovisko: Vlastníctvo nehnuteľností nie je ohrozené
Všetky právne vzťahy k nehnuteľnostiam na celom Slovensku boli obnovené so stavom k 3. januáru 2025, vyhlásil Juraj Celler.
PS varuje pred presunom údržby ciest na súkromné firmy: Hrozí zdraženie
Progresívne Slovensko vyzvalo ministra dopravy, aby zachoval údržbu ciest v pôvodnom režime.