Rusko by malo vyzvať separatistov k odzbrojeniu, tvrdí Kerry
- 14:41 26.06.2014
- PARÍŽ

Americký minister zahraničia John Kerry po stretnutí so svojím francúzskym kolegom vo štvrtok povedal, že Rusko by malo "v najbližších hodinách" vyzvať separatistov na Ukrajine, aby sa odzbrojili.
"Plne sme sa zhodli, že je rozhodujúce pre Rusko, aby v najbližších hodinách ukázalo, že chce prispieť k odzbrojeniu separatistov, povzbudiť ich, aby sa odzbrojili, vyzvať, aby zložili zbrane a stali sa súčasťou legitímneho procesu," povedal Kerry v Paríži.
Dodal tiež, že lídri EÚ prediskutujú možné sankcie proti Moskve na summite v Bruseli, ktorý sa začne vo štvrtok. "Musia byť pripravené," skonštatoval. Podľa vlastných slov však uprednostňuje spoluprácu Spojených štátov, Európy, Ruska a Ukrajiny.
Separatisti súhlasili s ďalšími mierovými rokovaniami
Ukrajinskí separatisti súhlasili s účasťou na mierových rokovaniach, ktoré sa majú konať v piatok s cieľom ukončiť proruské povstanie vo východných regiónoch Ukrajiny. Ďalšie kolo rozhovorov za okrúhlym stolom sa uskutoční v meste Doneck.
Účasť separatistov potvrdil jeden z predstaviteľov samozvanej Doneckej ľudovej republiky Andrej Purgin. Na rokovaní sa okrem zástupcov separatistických regiónov zúčastní ukrajinský exprezident Leonid Kučma, ruský vyslanec v Ukrajine ako aj predstaviteľ Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.
Konanie ďalšieho okrúhleho stola už potvrdil aj prezident Petro Porošenko, podľa ktorého jeho vláda bude ochotná predĺžiť prímerie končiace v piatok v závislosti na výsledkoch týchto rokovaní. "Piatok bude dôležitý deň. Ak však nebudú splnené podmienky mierového plánu, urobíme veľmi dôležité rozhodnutie," citoval Porošenka server Ukrainska Pravda.
Podľa mierového plánu dostanú povstalci amnestiu alebo možnosť slobodne opustiť krajinu, ak ukončia násilnosti a zložia zbrane.
Putin požiadal o zrušenie rezolúcie
Ruský prezident Vladimir Putin v utorok požiadal parlament o zrušenie rezolúcie umožňujúcej vojenský zásah ruských vojsk na Ukrajine na ochranu tamojšej ruskej menšiny potom, čo sa obe strany ukrajinského konfliktu dohodli na týždňovom prímerí.
Ruský líder takto vyjadril podporu Porošenkovmu mierovému plánu tesne pred summitom EÚ, ktorý bude zvažovať aj prijatie ďalších sankcií voči Rusku.
Podľa analytikov už tiež ruský líder nepotrebuje hrozbu prípadnej invázie na ochranu ruských záujmov na Ukrajine, keďže mierový plán predpokladá decentralizáciu moci a garancie pre ruskú menšinu.
Regionálna autonómia umožní ukrajinským ruskojazyčným oblastiam zablokovať prípadný vstup krajiny do NATO, čoho sa Moskva obáva. Putin zároveň vyzval aj na predĺženie prímeria a na uskutočnenie rokovaní medzi vládou v Kyjeve a proruskými separatistami.
Odporúčame aj:

Rusko tvrdí, že pre mierové rokovania je nevyhnutné uznanie anektovaných území
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v nadväznosti na výzvu Donalda Trumpa zložiť zbrane vyhlásil, že Rusko je pripravené začať mierové rokovania s Ukrajinou bez akýchkoľvek predbežných podmienok.

Peter Pellegrini vystúpi na jubilejnom summite Iniciatívy Trojmoria
Prezident SR Peter Pellegrini sa počas pondelka a utorka (29. 4.) zúčastní na výročnom summite Iniciatívy Trojmoria v poľskej Varšave.

Zrážka lode a trajektu na Floride si vyžiadala najmenej jednu obeť
Jedna osoba zomrela a niekoľko ďalších utrpelo zranenia pri nehode lode a trajektu v meste Clearwater na západnom pobreží amerického štátu Florida.

Putin sa poďakoval Severnej Kórei za pomoc v boji proti Ukrajine
Ruský prezident Vladimir Putin sa v pondelok poďakoval severokórejským vojakom za podporu v boji proti Kyjevu a v znovuzískaní Kurskej oblasti, ktorú obsadili ukrajinské sily.

Konzumácia ultra-spracovaných potravín zvyšuje riziko úmrtia
Konzumácia ultra-spracovaných potravín môže v Spojenom kráľovstve každoročne zapríčiniť tisíce úmrtí.