• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 16.1.2025Meniny má Kristína
Bratislava

Štát bol na súde úspešný, vyhral ďalší spor o Transpetrol

  • 11:04 27.06.2014
  • BRATISLAVA
Štát bol na súde úspešný, vyhral ďalší spor o Transpetrol

Krajský súd v Košiciach súhlasil s návrhom ministerstva hospodárstva určiť exekučný prevod vyše šesťsto akcií spoločnosti Transpetrol za absolútne neplatný právny úkon.

Ministerstvo hospodárstva SR vyhralo ďalší súdny spor s východoslovenských podnikateľom Ignácom Ilčišinom o 34-percentný podiel spoločnosti Transpetrol.

"Dostali sme rozsudok Krajského súdu v Košiciach týkajúci sa sporu, v ktorom ministerstvo navrhovalo určiť exekučný prevod 647 akcií spoločnosti Transpetrol za absolútne neplatný právny úkon. Krajský súd v Košiciach v druhostupňovom rozsudku uviedol, že ani jeden z odvolacích dôvodov uplatnených skupinou osôb okolo Ignáca Ilčišina neprichádza do úvahy a rozsudok okresného súdu v plnom rozsahu potvrdil," informoval hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Dôležité súdne konanie

Podľa ministra hospodárstva Tomáša Malatinského v tomto prípade išlo o jedno z najdôležitejších súdnych konaní v celej kauze. "Pretože jeho priamym predmetom bola otázka, či mohla skupina spoločností a osôb prepojených s Ignácom Ilčišinom nadobudnúť v exekúcii akcie, ktoré boli strategickým majetkom štátu," dodal Malatinský. Proti rozhodnutiu Krajského súdu v Košiciach už nie je prípustné odvolanie.

Štát bojuje s východoslovenskými podnikateľmi o 34-percentný podiel Transpetrolu už takmer dvadsať rokov. V tejto kauze bolo iniciovaných približne 50 súdnych sporov, ktoré prejednávali slovenské a české súdy, vrátane ústavných súdov, ako aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

Spor o 34 percent akcií Transpetrolu, ktoré si nárokoval Ilčišin, sa začal v máji 1995. Spoločnosti ILaS Vranov nad Topľou ako predávajúci a Slovenka Vranov ako kupujúci uzavreli vtedy zmluvu o budúcej zmluve na predaj nehnuteľnosti. Daňový úrad vo Vranove nad Topľou si však ešte v tom istom roku uplatnil na nehnuteľnosti firmy ILaS záložné právo.

Miliónová pohľadávka

Spoločnosť ILaS sa obrátila na Okresný súd vo Vranove nad Topľou s tým, že kvôli postupu daňového úradu nemohla budovu predať, a tak vznikla pohľadávka vo výške 43 miliónov vtedajších slovenských korún. Ústredné daňové riaditeľstvo uznalo námietku firmy ILaS, že daňový úrad nepostupoval správne a záložné právo zrušil.

ILaS tak žiadal náhradu škody od ministerstva financií, ktoré riadi daňové úrady. Ministerstvo financií pokladalo tento rozsudok za nevykonateľný a pohľadávku neuhradilo.

Okresný súd vo Vranove nad Topľou však dal firme za pravdu. Na základe rozsudku z roku 1997 podala firma návrh na exekúciu. Poverená súdna exekútorka vybrala na exekúciu 34-percentný podiel Transpetrolu. V roku 1998 postúpila spoločnosť ILaS svoju pohľadávku na vranovskú firmu C.S.I.-CD. V tom istom roku táto firma vyzvala obchodníka s cennými papiermi Classinvest Slovakia na nákup akcií Transpetrolu.

Na základe exekučného rozhodnutia obchodník kúpil tieto akcie a previedol ich na účty siedmich právnických a fyzických osôb vedených v Stredisku cenných papierov. Krátko po tom ministerstvo financií koncom roka 1998 dalo príkaz na spätný prevod týchto akcií do vlastníctva štátu.

V roku 2009 Krajský súd v Žiline rozhodol, že 34-percentný balík akcií nikdy nevlastnili podnikatelia okolo Ilčišina, ale stále ich vlastnil štát. Žilinský súd taktiež uznal skupinu podnikateľov za vinných z rôznych trestných činov, pričom samotného Ilčišina odsúdil na deväť rokov väzenia.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Traspetrolu firma Jukos Oil Company za 74 miliónov USD.

Slovensko si ponechalo majoritný 51-percentný podiel. Koncom marca 2009 slovenská vláda podpísala v Londýne zmluvu s vedením spoločnosti Jukos International UK B.V. o spätnom odkúpení 49 percent akcií spoločnosti Transpetrol. Cena za spätné odkúpenie 49 percent akcií Transpetrolu predstavovala 240 miliónov USD. Štát by tak mal byť v súčasnosti jediným vlastníkom slovenského prepravcu ropy.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
O nechcené nemecké továrne Volkswagenu sa zaujíma Čína

O nechcené nemecké továrne Volkswagenu sa zaujíma Čína

DNES - 13:48Ekonomické

Čínski predstavitelia a výrobcovia sledujú nemecké továrne, ktoré by sa mali zatvárať. Zaujímajú sa najmä o závody Volkswagenu.

Ako sa vyvinú ceny palív? Takto to vidí analytik

Ako sa vyvinú ceny palív? Takto to vidí analytik

DNES - 12:44Ekonomické

Cenotvorba pohonných látok závisí od viacerých faktorov.

Ministerstvo financií vystríha pred podvodným videom

Ministerstvo financií vystríha pred podvodným videom

DNES - 11:59Ekonomické

Ministerstvo financií SR opätovne varuje pred tzv. deepfake videom, ktoré sa šíri najmä prostredníctvom sociálnych sietí.

Kataster vydal nové stanovisko: Vlastníctvo nehnuteľností nie je ohrozené

Kataster vydal nové stanovisko: Vlastníctvo nehnuteľností nie je ohrozené

DNES - 11:42Ekonomické

Všetky právne vzťahy k nehnuteľnostiam na celom Slovensku boli obnovené so stavom k 3. januáru 2025, vyhlásil Juraj Celler.

PS varuje pred presunom údržby ciest na súkromné firmy: Hrozí zdraženie

PS varuje pred presunom údržby ciest na súkromné firmy: Hrozí zdraženie

DNES - 10:27Ekonomické

Progresívne Slovensko vyzvalo ministra dopravy, aby zachoval údržbu ciest v pôvodnom režime.