USA podnecujú Ukrajinu proti Rusku, tvrdí Lavrov
- 19:55 28.06.2014
- MOSKVA
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v sobotu obvinil Spojené štáty, že ukrajinské vedenie podnecujú proti Rusku a vyvíjajú tiež nátlak na Európsku úniu v súvislosti s hrozbou ďalších sankcií proti Moskve. "Naši americkí kolegovia tlačia ukrajinské vedenie na konfrontačnú cestu," povedal.
Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.
Európa má požiadavky
Separatisti majú do pondelka súhlasiť s mechanizmom na kontrolu trvalého prímeria na východe krajiny. Do tohto času by mali proruskí povstalci prepustiť všetkých rukojemníkov vrátane unesených členov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). EÚ tiež žiada, aby bola ukrajinským úradom odovzdaná kontrola nad troma hlavnými hraničnými priechodmi medzi Ukrajinou a Ruskom.
Poslednou požiadavkou je začatie celonárodného dialógu o podmienkach mierového plánu. Rusko by malo "aktívne využiť svoj vplyv na ilegálne ozbrojené skupiny a zastaviť prílev zbraní a militantov cez hranicu" s Ukrajinou. Lavrov v tejto súvislosti priznal, že Moskva má na povstalcov určitý vplyv, ten je však podľa neho limitovaný. "Títo ľudia majú vlastnú víziu, je to ich krajina," povedal. Ako príklad pozitívneho vplyvu Moskvy uviedol prepustenie štyroch pozorovateľov OBSE, pričom ďalších štyroch majú prepustiť o niekoľko dní.
Súvisiace:
Povstalci porušili ukrajinské prímerie, zabili troch vojakov
Separatisti v Donecku prepustili štyroch pozorovateľov OBSE
Európski lídri dali Rusku ultimátum, hrozia sankciami
Putinov poradca nazval ukrajinského prezidenta nacistom
Konkrétne kroky proti terorizmu
Rusko vyzvalo v sobotu Spojené štáty a Európu, aby podnikli konkrétne kroky na boj proti terorizmu, ktorý v súčasnosti ohrozuje viacero krajín na Blízkom východe. Námestník ministerstva zahraničia Sergej Rjabkov počas návštevy sýrskeho Damasku vyhlásil, že Rusko samé sa nebude len prizerať snahám teroristických skupín rozšíriť terorizmus do blízkovýchodných krajín. Rjabkov vyhlásením narážal na postup militantov zo skupiny Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL), ktorí už zabrali veľké časti Sýrie a severného Iraku v snahe vytvoriť tam islamský režim.
"Terorizmus musíme konfrontovať prijatím jednotných opatrení proti radikalizmu a musíme zabrániť militantom v prechode hraníc," vyhlásil Rjabkov s tým, že rozšírenie terorizmu bude mať katastrofálne následky na celý región. V Sýrii bojujú proti vládnym jednotkám tisíce zahraničných bojovníkov vrátane osôb z krajín bývalého sovietskeho bloku. Mnohí z nich bojujú na strane ISIL.
ISIL v Sýrii bojuje proti režimu prezidenta Baššára al-Asada, ale aj proti umiernenejším povstaleckým skupinám. Rusko je od začiatku občianskej vojny v marci 2011 kľúčovým spojencom sýrskeho prezidenta. Moskva už štyrikrát využila svoje právo veta v Bezpečnostnej rade OSN, aby zabránila prijatiu rezolúcie o Sýrii vrátane sankcií proti režimu.
EÚ vyzýva na rýchle a nezávislé vyšetrenie havárie azerbajdžanského lietadla
Šéfka zahraničnej politiky EÚ Kaja Kallasová v sobotu vyzvala na "rýchle a nezávislé" vyšetrenie havárie azerbajdžanského lietadla z 25. decembra.
Fínsko pre vyšetrovanie presúva zadržaný ruský tanker bližšie k prístavu
Plavidlo prevážajúce ropu zadržali začiatkom týždňa pre podozrenie z poškodenia podmorských elektrických a telekomunikačných káblov.
Putin sa ospravedlnil za haváriu azerbajdžanského lietadla
Ruský prezident vyjadril úprimnú sústrasť rodinám obetí.
Kremeľ: Slovensko nie je jedinou možnosťou pre mierové rokovania s Ukrajinou
Mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou by sa mohli viesť v ktorejkoľvek krajine s neutrálnym postojom.
Zelenskyj reagoval na Ficove hrozby
Putin podľa ukrajinského prezidenta poveril Fica otvorením druhého energetického frontu proti Kyjevu.