Slovensko bojuje s drogami, problém je treba okamžite riešiť
Dôležitými informáciami pre tvorbu protidrogovej politiky sú postoje obyvateľstva. Najrozšírenejší je podľa prieskumu názor, že problém drog je treba riešiť prevenciou na školách.
Drogový problém u nás rastie, podľa časti Slovákov je potrebné ho okamžite riešiť. Vyplýva to z prieskumu agentúry IPSOS, ktorého výsledky agentúre SITA poskytol predseda občianskeho združenia Slovensko bez drog Juraj Šembera.
To, že problém s drogami u nás rastie, si myslí 53,1 percenta opýtaných, 26,5 percenta uviedlo, že ho treba okamžite začať riešiť. "Väčšina spoločnosti považuje súčasný stav osvety za nedostatočný a je ochotná sa podieľať na riešení. Liberalizácia ako spôsob riešenia drogového problému prepadla, riešením má byť prevencia na školách," informoval Šembera.
Keď však problém s drogami na Slovensku narastie, 15,4 percenta opýtaných uviedlo, že sa nebude dať riešiť.
Dôležité sú postoje obyvateľstva
Dôležitými informáciami pre tvorbu protidrogovej politiky sú postoje obyvateľstva. "Protidrogová politika nebude úspešná, pokiaľ nebude mať podporu väčšiny verejnosti," poznamenal Šembera.
Na otázku "Poznáte niekoho vo svojom okolí, kto užíval alebo užíva nelegálne drogy?" odpovedala viac ako polovica respondentov, že sa nikdy osobne nestretla s problémom s drogami.
Skúsenosť vo svojom okolí má 42,7 percenta opýtaných, v prípade blízkeho človeka zažilo tento problém 4,6 percenta ľudí v prieskume.
Najrozšírenejší je podľa prieskumu názor, že tento problém treba riešiť prevenciou na školách, 38,5 percenta opýtaných si myslí, že riešením je väzenie. Trest smrti ako riešenie vidí 7,8 percenta respondentov a za liberalizáciu je 7,6 percenta opýtaných.
Odporúčame aj:
Dizajnérske drogy sú nový fenomén, skúsili ich už aj Slováci
Z drogovej závislosti sa liečili najmä mladí a nezamestnaní
Colníci našli cestujúcim vo vlaku veľké množstvo marihuany
Ľudia sú ochotní prispieť aj finančne
Z prieskumu tiež vyplynulo, že v prípade problému s drogami už nejakým spôsobom pomohlo 12,6 percenta ľudí z prieskumu, 44,4 percenta je ochotných pomôcť ako dobrovoľníci a 5,5 percenta je pripravených na pomoc aj finančne.
V prípade osobnej skúsenosti s drogami uviedlo ich rekreačné užívanie 2,1 percenta opýtaných. Kompletné výsledky a údaje prieskumu sa nachádzajú na stránke www.slovenskobezdrog.sk/?page_id=4778.
Agentúra IPSOS prieskum spravila v čase od 17. do 20. júna, cez internet odpovedalo 525 ľudí od 18 do 65 rokov.
Zverejnili nahrávky z poľovníckej chaty: Príbuzné policajtov ich zverejnili ako „vianočný darček“
Kompletné nahrávky z poľovníckej chaty v Čifároch sa v predvianočnom čase opäť dostali na verejnosť.
Polícia v pohotovosti: Bankomat v Bešeňovej zničila explózia
Polícia vyšetruje prípad stredajšej rannej explózie bankomatu v obci Bešeňová v okrese Ružomberok.
Nepodceňte silu zvyku: Psychologička radí, ako prekonať ‘čertíka’ v hlave
Ak ľudia bilancujú starý rok a vidia ho negatívne, mali by zmeniť uhol pohľadu a pozrieť sa na veci napríklad spôsobom, čo všetko sa za ten rok naučili, aj z nepríjemných zážitkov.
Narodenie Pána: Jeden z najväčších sviatkov kresťanstva
Slávnosť Narodenia Pána, ktorá je popri Veľkej noci a Turícach najväčším cirkevným sviatkom, slávi v stredu väčšina kresťanov na Slovensku i vo svete.
Peter Pellegrini: Ďakujem tým, ktorí prinášajú Vianoce tým najzraniteľnejším
So želaním šťastných a pokojných vianočných sviatkov zavítal na Štedrý deň do banskobystrického Centra pre deti a rodiny prezident SR Peter Pellegrini.