U.S. Steel je malá pre americký akciový trh, opúšťa S&P 500
- 14:43 30.06.2014
- BRATISLAVA
Vôbec prvá firma na svete, ktorá dosiahla trhovú kapitalizáciou vyše miliardu amerických dolárov, nie je podľa S&P Dow Jones Indices v súčasnosti dostatočne veľká, aby tvorila americký akciový benchmark.
Kedysi najväčšia spoločnosť na svete a vôbec prvý podnik, ktorého trhová kapitalizácia prekročila 1 mld. amerických dolárov, opúšťa index zostavený z najväčších hráčov obchodovaných v Spojených štátoch amerických.
Je ňou oceliarska spoločnosť U.S. Steel, ktorá je dobre známa aj na Slovensku. V Košiciach totiž vlastní a prevádzkuje jediný podnik koncernu mimo amerického kontinentu.
"Spoločnosť založená J. P. Morganom a oceliarskymi magnátmi vrátane Andrewa Carnegieho je príliš malá pre americký akciový benchmark," cituje agentúra Bloomberg stanovisko S&P Dow Jones Indices, ktorá stanovuje váhy jednotlivých titulov v rámci indexu S&P 500.
U.S. Steel posledných päť rokov produkuje straty
Koncern U.S. Steel sa tak s aktuálnou trhovou hodnotou 3,8 mld. USD prepadne do indexu spoločností s nižšou kapitalizáciou S&P MidCap 400 už 1. júla po uzatvorení obchodovania.
Odborníci hovoria, že by to výraznejšie akciami oceliarskeho koncernu zatriasť nemalo. Ide totiž o "známe meno" a predsa len neopúšťa všetky indexy. Pravdou však je, že U.S. Steelu nepomáhali práve výsledky firmy samotnej.
V posledných rokoch totiž výrazne pocítila dopad nadbytočných kapacít v svetovom oceliarskom biznise a tiež konkurencie lacných dovozov. Posledných päť rokov produkuje straty a len tento rok sa podľa agentúry Bloomberg akcie koncernu prepadli o 12 %. A to je podľa objemu produkcie U.S. Steel stále najväčšou oceliarskou firmou v USA.
Spoločnosť má za sebou zaujímavú históriu
U.S. Steel vznikla už v roku 1901 a zakrátko dodávala až dve tretiny všetkej ocele spotrebovanej v USA. Počas druhej svetovej vojny patrila medzi spoločnosti s najväčšími kontraktmi, neskôr čelila aj pokusom o zoštátnenie.
V osemdesiatych rokoch sa pustila aj do ropného biznisu, neskôr sa však svojich nemetalurgických aktivít opäť vzdala. Jej prvou zahraničnou akvizíciou bola práve kúpa Východoslovenských železiarní v Košiciach v roku 2001.
Na jej miesto v rámci indexu S&P 500 bude zaradená firma Martin Marietta, ktorá sa zaoberá výrobou stavebných materiálov. Jej výsledky z posledného obdobia sú o poznanie impozantnejšie. Akcie spoločnosti v tomto roku posilnili podľa Bloombergu o 32 % a aktuálne dosahuje trhovú hodnotu 6,1 mld. USD.
(1 EUR = 1,3620 USD)
O nechcené nemecké továrne Volkswagenu sa zaujíma Čína
Čínski predstavitelia a výrobcovia sledujú nemecké továrne, ktoré by sa mali zatvárať. Zaujímajú sa najmä o závody Volkswagenu.
Ako sa vyvinú ceny palív? Takto to vidí analytik
Cenotvorba pohonných látok závisí od viacerých faktorov.
Ministerstvo financií vystríha pred podvodným videom
Ministerstvo financií SR opätovne varuje pred tzv. deepfake videom, ktoré sa šíri najmä prostredníctvom sociálnych sietí.
Kataster vydal nové stanovisko: Vlastníctvo nehnuteľností nie je ohrozené
Všetky právne vzťahy k nehnuteľnostiam na celom Slovensku boli obnovené so stavom k 3. januáru 2025, vyhlásil Juraj Celler.
PS varuje pred presunom údržby ciest na súkromné firmy: Hrozí zdraženie
Progresívne Slovensko vyzvalo ministra dopravy, aby zachoval údržbu ciest v pôvodnom režime.