Dôvera v priemysle je najnižšia od vlaňajšieho augusta
- 7:03 01.07.2014
- BRATISLAVA
Dôvera v slovenskom priemysle po troch mesiacoch mierneho rastu v júni opäť klesla. Môžu za to predovšetkým zhoršené očakávania priemyselných podnikov týkajúce sa produkcie v nasledujúcich mesiacoch. Indikátor dôvery v priemysle tak v júni klesol dokonca na najnižšiu úroveň od augusta 2013, keď sa oproti máju znížil o 5 bodov na záporných 3,7 bodu. Dostal sa tak zároveň 5,7 bodu pod hranicu dlhodobého priemeru. Vyplýva to z júnového kola konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR.
Súvisiace:
Nálada v slovenskej ekonomike sa zlepšuje
Indikátor dôvery v stavebníctve v júni klesol o osem bodov
Celkový dopyt rastie
Hodnotenie celkového dopytu po priemyselnej produkcii už štvrtý mesiac po sebe rastie, oproti predchádzajúcemu obdobiu sa zlepšilo o 3 body na mínus 8 bodov. Rast dopytu však avizujú len vo výrobe textilu a odevov. Viac ako štyri pätiny respondentov považujú dopyt za dostatočný a 12 % respondentov ho pokladá za nedostatočný. Najvýraznejší pokles dopytu predpokladajú vo výrobe strojov a zariadení, drevených a papierových výrobkov a elektrických zariadení.
Saldo v zahraničnom dopyte sa vyvíjalo podobne, keď sa zvýšilo o 2 body na záporných 7 bodov, pričom podobne ako pri domácom dopyte sa neočakáva rast v žiadnom priemyselnom odvetví okrem výroby textilu a odevov a mierne aj vo výrobe dopravných prostriedkov. Pokles dopytu na zahraničných trhoch uvádzajú hlavne vo výrobe strojov a zariadení, potravín a drevených a papierových výrobkov. Podiel respondentov, ktorí považujú úroveň zahraničného dopytu za dostatočnú, dosiahol 84 %.
Hodnotenie úrovne zásob hotových výrobkov v priemysle sa oproti máju zvýšilo o 4 body na mínus 5 bodov. Výraznejší rast zásob predpokladajú hlavne v ťažobnom priemysle a výrobe strojov a zariadení. Naopak pokles zásob sa očakáva najmä vo výrobe dopravných prostriedkov. Až 90 % respondentov vážených produkciou považuje stav zásob za primeraný.
Ceny počítačov a potravín by mali klesnúť
Očakávania týkajúce sa priemyselnej produkcie na nasledujúce tri mesiace sa v júni zhoršili až o 14 bodov na záporných 8 bodov, čo je najnižšia hodnota od februára 2013. Zníženie produkcie predpokladajú najmä vo výrobe dopravných prostriedkov, počítačov, elektronických a optických výrobkov a dodávke elektriny, plynu a pary, podľa veľkosti v podnikoch s tisíc a viac zamestnancami a podľa regiónov v Žilinskom a Trnavskom kraji. Naopak rast avizujú vo výrobe elektrických zariadení, v ťažobnom priemysle a vo výrobe drevených a papierových výrobkov.
Saldo očakávaného vývoja cien priemyselných výrobkov v júni pokleslo, oproti máju o 2 body na hodnotu mínus 1. So znižovaním cien počítajú najvýraznejšie vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov a potravín. Mierne zvyšovanie cien predpokladajú vo výrobe textilu a odevov a v chemickom priemysle.
Hodnotenie zamestnanosti sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšilo o 1 bod na záporných 10 bodov. Zvyšovanie počtu zamestnancov sa očakáva výraznejšie vo výrobe strojov a zariadení a textilu a odevov, podľa regiónov hlavne v Banskobystrickom a Žilinskom kraji. Naopak znižovanie počtu zamestnancov predpokladajú hlavne v chemickom priemysle, dodávke elektriny, plynu a pary a výrobe kovov a kovových konštrukcií. So stabilizáciou zamestnanosti vo svojich podnikoch počíta 69 % respondentov.
Danko obhajuje rokovania v Rusku: Slovensko musí riešiť stabilitu dodávok plynu
Slovenská delegácia sa v Rusku stretla s dvoma členmi vlády Denisom Manturovom a Sergejom Lavrovom, s predsedom ruskej Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom aj s predsedníčkou Rady federácie Valentinou Matvijenkovou.
O nechcené nemecké továrne Volkswagenu sa zaujíma Čína
Čínski predstavitelia a výrobcovia sledujú nemecké továrne, ktoré by sa mali zatvárať. Zaujímajú sa najmä o závody Volkswagenu.
Ako sa vyvinú ceny palív? Takto to vidí analytik
Cenotvorba pohonných látok závisí od viacerých faktorov.
Ministerstvo financií vystríha pred podvodným videom
Ministerstvo financií SR opätovne varuje pred tzv. deepfake videom, ktoré sa šíri najmä prostredníctvom sociálnych sietí.
Kataster vydal nové stanovisko: Vlastníctvo nehnuteľností nie je ohrozené
Všetky právne vzťahy k nehnuteľnostiam na celom Slovensku boli obnovené so stavom k 3. januáru 2025, vyhlásil Juraj Celler.