Financovaniu strán neverí podľa prieskumu až 80 percent ľudí

Agentúra Polis sa v prieskume pre SITA pýtala aj na to, financovanie ktorej politickej strany by ľudí momentálne najviac zaujímalo.
Takmer 80 percent respondentov prieskumu agentúry Polis si nemyslí, že informácie, ktoré politické strany poskytujú o svojom financovaní, sú úplné a pravdivé.
Opačný názor má 9,1 percenta opýtaných. Kontrola financovania politických strán na Slovensku nie je objektívna a účinná podľa mienky 76,5 percenta opýtaných. Vyplýva to z telefonického prieskumu agentúry Polis Slovakia pre agentúru SITA, ktorý robili od 23. do 28. júna na vzorke 1322 respondentov starších ako 18 rokov v celej republike.
Pomôcť by mohol kontrolný orgán
Respondentov sa pýtali aj na to, kto by mal kontrolovať financovanie politických strán. Nezávislý kontrolný orgán vytvorený len pre túto činnosť, by to mal robiť podľa 42,7 percenta opýtaných. Nezávislého audítora uviedla štvrtina, podobný počet ľudí si myslí, že by to mala robiť verejnosť cez povinné zverejnenie výročných správ v médiách.
Najvyšší kontrolný úrad označilo v prieskume 17,6 percenta. Necelých 16 percent považuje za dobrú kontrolu transparentné účty strán, 5,6 percenta by kontrolu strán dalo do rúk parlamentu. Ľudia mohli pri odpovediach uviesť viac možností.
Ľuďom sa nezdajú byť sankcie dostatočné
Prieskum tiež odhalil, že vyše 70 percent opýtaných nepovažuje súčasné sankcie za netransparentné financovanie politických strán za dostatočné. Približne 83 percent respondentov by súhlasilo s tým, aby strana, ktorá opakovane porušuje pravidlá financovania, bola zrušená. Takýto trest pre stranu odmieta 11 percent ľudí. Prostriedky z vlastnej aktivity a členské príspevky ako zdroje financovania politických strán by mali byť v budúcnosti prvoradé, uviedli ľudia v prieskume.
Agentúra Polis sa v prieskume pýtala, financovanie ktorej politickej strany by ľudí momentálne najviac zaujímalo. Stranu Smer-SD uviedlo 28,8 percenta respondentov, druhá skončila SDKÚ-DS s 12,1 percentným výsledkom. Záujem by bol aj o stranu Sieť (8,2 percenta), ďalej KDH (8 percent), OĽaNO a NOVA (po 6,1 percenta) a SaS (5,5 percenta). Štvrtina opýtaných uviedla, že by ju zaujímalo financovanie všetkých strán.
Posledná otázka smerovala na súhlas s tým, aby politické strany financovali aj silní podnikatelia alebo podnikateľské subjekty v prípade, ak by toto financovanie bolo zverejnené a transparentné. Kladne odpovedalo 44,9 percenta, záporný postoj deklarovalo 41,8 percenta a 13,3 percenta sa nevedelo k tejto otázke vyjadriť.

PS a hnutie Slovensko vyzývajú Sakovú na prevod pozemkov vo Vajnoroch štátu
Opozičné PS vyzýva ministerku hospodárstva Denisu Sakovú, aby svoje pozemky v bratislavských Vajnoroch, vedľa tých, na ktorých má byť vybudovaná nová národná nemocnica, previedla v prospech štátu.

Opozícia kritizuje, že zmena týkajúca sa povinnej materskej školy nerieši segregáciu
Progresívne Slovensko, hnutie Slovensko a Kresťanská únia kritizujú, že plánovaná zmena týkajúca sa povinnej materskej školy pre všetky deti od troch rokov nerieši segregáciu rómskych detí.

Vláda schválila návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve
Zaviesť chce aj príplatok za hodnotenie pedagogického a odborného zamestnanca ako spôsob nadtarifného odmeňovania zamestnancov v závislosti od ich výkonu a kvality vykonávanej práce.

Samosprávy: Hrozí, že vláda presunie 400 miliónov eur do iných štátnych projektov
Samosprávy vyzvali vládu, aby nepresúvala financie z Programu Slovensko pre samosprávy do iných oblastí, a to v súvislosti s novými prioritami Európskej komisie vo využívaní eurofondov.

Systém ospravedlňovania vymeškaných hodín žiakov sa má zmeniť
Systém ospravedlňovania vymeškaných hodín žiakov základných a stredných škôl a detí, ktoré plnia povinné predprimárne vzdelávanie v materských školách, sa má zmeniť.