Orol Arnold sa zotavil z rozchodu, je otcom dvoch orlíčat
Ornitológovia majú kruté správy. Tvrdia, že z dvoch malých orlíčat sa s najväčšou pravdepodobnosťou dožije dospelého veku len jedno z mláďat.
Najznámejší slovenský orol, známy pod menom Arnold, má potomkov. Ochranárom zo Správy Tatranského národného parku sa podarilo zachytiť hneď dva malé prírastky v jeho novom hniezde.
"Je to už približne týždeň, čo sme spozorovali u Arnoldovcov zmenu v správaní. Nakoniec po dlhých hodinách pozorovania, z bezpečnej vzdialenosti niekoľko sto metrov a pomocou silnej optiky, sme zazreli nad okrajom hniezda hlávku mladého orlíčaťa. O pár dní neskôr sme objavili aj druhého súrodenca," informoval Peter Vrlík zo Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.
Orly krikľavé zvyčajne majú dve mláďatá, ale dochádza u nich ku kainizmu, keď staršie a silnejšie mláďa od malička napáda mladšieho súrodenca, až kým ho úplne nevytlačí z hniezda. Z neho nakoniec vyletí len jedno z mláďat. Prípady úspešného vyvedenia dvoch orlíčat sú vo voľnej prírode veľmi vzácne.
Súvisiace:
Orol Arnold si zotavil zlomené srdce, má novú partnerku
Orol Arnold priletel neskoro, partnerka už nechcela byť sama
Orol Arnold dorazil domov, partnerka mu zahýbala s iným
Víchrica ohrozila Arnoldovo teritórium
Príbeh orla krikľavého spod Tatier tak úspešne pokračuje. Po prílete na Slovensko 22. apríla musel Arnold zvádzať nielen súboj o partnerku s iným samcom, ale aj o svoje teritórium. Už pár dní po prílete si však našiel novú partnerku. Orla Arnolda chceli ochranári online sledovať aj po jeho prílete na hniezdo, kde osadili kamery. Príroda však bola silnejšia.
Jedna z víchric najskôr poškodila strom, na ktorom bola umiestnená prenosová technika. Tento problém sa ešte ochranárom podarilo vyriešiť. Nápor silného vetra z polovice mája však už nevydržal ani strom, na ktorom bolo umiestnené nielen hniezdo, ale i prenosová technika. Keďže ochranári nechceli orlí pár rušiť pri hniezdení, ku ktorému malo dôjsť v najbližších dňoch, rozhodli sa nerušiť orly montovaním prenosovej techniky v novej lokalite. Aj preto verejnosť nemá momentálne možnosť sledovať online prenos z hniezda orla Arnolda.
Novovytvorený pár sa nedal odradiť ani výčinmi počasia a zahniezdil v jednom z náhradných hniezd. To sa nachádza len niekoľko sto metrov od pôvodného hniezda orla Arnolda. Inkubačná doba trvala približne 40 dní. Celý čas sledovali hniezdo ochranári.
Nebezpeční paraglajdisti aj hľadači kovov
"Raz som musel odtiaľ vyháňať hľadačov kovov s detektormi. Problém sme mali aj s paraglajdistami," dodal Vrlík. K príjemnejším stránkam pozorovania hniezda patrilo to, keď v jednom momente sa v lokalite orla Arnolda nachádzalo spolu až sedem orlov krikľavých. "Okrem nášho páru tam bolo ďalších päť orlov," povedal Vrlík.
Pred pár dňami začalo byť v novom hniezde orla Arnolda rušno. Z vajec sa vyliahli dva malé orly krikľavé. V najbližších dňoch tak Arnolda čaká starostlivosť o potomstvo. Z hniezda by mal mladý orol vyletieť asi v polovici augusta. Dovtedy mu budú musieť potravu nosiť rodičia. Až 90 percent potravy orlov tvoria hlodavce, občas sú to žaby, hady či jašterice alebo aj uhynuté vtáky.
Na púť do zimovísk sa orol Arnold vyberie v polovici septembra. Minulý rok začal cestu do južnej Afriky 19. septembra. Jeho let bude môcť verejnosť opäť sledovať na internete. Vysielačka, ktorú má Arnold pripevnenú na chrbte, by mala vydržať asi tri roky. Napriek tomu, že momentálne verejnosť nemá možnosť sledovať pohyb Arnolda, vysielačka stále funguje a odosiela pre ochranárov cenné údaje.
Narodenie Pána: Jeden z najväčších sviatkov kresťanstva
Slávnosť Narodenia Pána, ktorá je popri Veľkej noci a Turícach najväčším cirkevným sviatkom, slávi v stredu väčšina kresťanov na Slovensku i vo svete.
Peter Pellegrini: Ďakujem tým, ktorí prinášajú Vianoce tým najzraniteľnejším
So želaním šťastných a pokojných vianočných sviatkov zavítal na Štedrý deň do banskobystrického Centra pre deti a rodiny prezident SR Peter Pellegrini.
SHMÚ varuje pred víchricou: Slovensko zasiahne silný vietor, sneh a vietor komplikujú premávku
Na Štedrý deň hlásia meteorológovia na území Slovenska silno veterno. Na hrebeňoch našich najvyšších hôr dochádza k silnej víchrici až orkánu.
Sviatočné prejedanie sa končí v nemocnici: Záchranári radia obozretnosť
Najčastejšími problémami, ktoré riešia záchranári na Vianoce, je sťažené dýchanie a bolesti brucha.
Slovensko v zajatí silného vetra: Výstrahy platia až do noci
Na Štedrý deň si treba dávať pozor na silnejší vietor. Meteorológovia vydali výstrahu druhého stupňa pred vetrom pre horské oblasti, ale aj okresy zväčša na juhovýchode Slovenska.