Saudská Arábia vyslala tisícky vojakov k irackým hraniciam
- 14:41 03.07.2014
- DUBAJ

Saudská Arábia rozmiestnila pri hranici s Irakom 30-tisíc svojich vojakov po tom, ako sa z oblasti stiahla iracká armáda.
Saudskoarabská štátna tlačová agentúra SPA medzitým uviedla, že kráľ Abdalláh nariadil prijatie všetkých potrebných opatrení na ochranu ropnej veľmoci pred možnými "teroristickými hrozbami".
Odporúčame aj:
Iracký premiér verí v dohodu, islamistom ponúka amnestiu
Líder ISIL nerešpektuje ramadán, moslimov vyzval na džihád
Bojovníci ISIL ukrižovali povstalcov, vypukli ďalšie boje
Hovorca irackého premiéra odmietol vo štvrtok informácie televíznej stanice al-Arabíja so sídlom v Spojených arabských emirátoch, že iracká armáda sa stiahla z iracko-saudskoarabských hraníc.
"Je to nepravdivá informácia, ktorá má ovplyvniť morálku našich ľudí a morálku našich hrdinských bojovníkov," povedal hovorca Núrího al-Málikího generálplukovník Kássim Atta novinárom v Bagdade. A ako dodal "hranice sú plne v rukách irackých jednotiek".
Hranica medzi Saudskou Arábiou a Irakom je dlhá približne 800 kilometrov. Al-Arabíja zverejnila videozábery zachytávajúce údajne okolo 2500 irackých vojakov v púšti východne od mesta Karbalá, kam ich stiahli z pohraničia. Jeden z dôstojníkov na zázname hovorí, že rozhodnutie vojakom nijako nezdôvodnili. Autentickosť záberov zatiaľ nebolo možné nezávisle overiť.

Zelenskyj žiada pre Ukrajinu spravodlivý mier, Putin vraj nesmie byť odmenený
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vyzval na spravodlivé ukončenie vojny s Ruskom, pričom odmietol návrhy územných ústupkov zo strany Ukrajiny.

Izrael odmietol obvinenia Amnesty, že pácha genocídu na Palestínčanoch v Gaze
Izrael v utorok odmietol obvinenia ľudskoprávnej organizácie Amnesty International, že pácha genocídu na Palestínčanoch v Pásme Gazy.

Nespokojný pacient v nemocnici zabil lekára
Lekár napriek okamžitému zásahu kolegov podľahol zraneniam.

Polícia zverejnila záverečnú pitevnú správu Gena Hackmana
Polícia zverejnila hlavné príčiny smrti Gena Hackmana.

Na konkláve sa nezúčastní kardinál Becciu
Taliansky kardinál s volebným právom Angelo Becciu v utorok oznámil svoju neúčasť na nadchádzajúcom konkláve, pri ktorej zástupcovia katolíckej cirkvi zvolia nového pápeža.