Na deti počas leta číha viacero nástrah, rodičia im môžu predísť
Je nevyhnutné dbať na to, aby dieťa pri športovaní zachovávalo niektoré bezpečnostné opatrenia.
Leto v nás evokuje nielen pohodu a pekné počasie s predstavou slnečných lúčov, vody a oddychu, ale prináša so sebou aj niektoré riziká, ktoré hrozia najmä deťom.
Medzi ne patrí napríklad výskyt úpalu, zlé stravovanie, nedodržiavanie pitného režimu, či zvýšená úrazovosť.
Úpal vzniká intenzívnym, priamym slnečným žiarením na nechránenú hlavu a zátylok dieťaťa."Pozorujeme ho u detí, ktoré v horúčavách nemajú prikrytú hlavu a prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, bolesťami hlavy, povrchným a zrýchleným dýchaním, rýchlym pulzom a nevoľnosťou," priblížil hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Ako zdôraznil, rodičia by mali na to myslieť a kontrolovať, aby deti počas horúcich dní nosili ľahký, svetlý, vzdušný odev, pokrývku hlavy, kvalitné slnečné okuliare a používali krémy proti UV žiareniu s vysokým ochranným faktorom. "Zvýšená fyzická námaha by sa mala prispôsobiť prostrediu, deti by si mali robiť častejšie prestávky v tieni a v čase medzi 11-15 hodinou sa nevystavovať slnečným lúčom," dodal Rovný.
Stravovanie detí počas leta
Počas letných mesiacov by sa deti mali riadiť aj pri stravovaní zásadami, ktorá eliminujú riziko poškodenia zdravia. Ide najmä o konzumáciu epidemiologicky nevyhovujúcich potravín. "Sú to predovšetkým rýchlo sa kaziace potraviny ako napríklad údeniny, mäkké salámy, rôzne typy majonézových šalátov, niektoré mliečne produkty, cukrárenské výrobky, zmrzlina a pod," ozrejmil hlavný hygienik SR. Základnou zásadou je dôkladné chladenie všetkých druhov potravín, ktoré by pri ich nesprávnom uskladnení mohli predstavovať potenciálne riziko pre zdravie. "Ďalším dôležitým opatrením je vyhýbanie sa vyššie spomenutým typom potravín a uprednostňovanie bezpečných potravinárskych produktov, ktoré nepredstavujú pre detský organizmus riziko. Ovocie a zeleninu, ktoré deti v letnom období konzumujú vo väčšom množstve, je potrebné dôkladne poumývať pod tečúcou pitnou vodou," dodal Rovný.
V súvislosti so stravovaním ide ruka v ruke aj pitný režim, ktorý je dôležitý dodržiavať najmä v letných mesiacoch. "Na uhasenie smädu je vhodná voda, minerálne vody a nesladené ovocné čaje," uviedol Rovný.
Riziko úrazov
Ďalším nebezpečenstvom, ktoré číha na deti počas letných mesiacov sú úrazy. "V tomto období sa deti vo zvýšenej miere venujú najrôznejším druhom športu, čo so sebou prináša okrem pozitív aj riziko úrazov, ktorých následky v niektorých prípadoch predstavujú pre dieťa doživotný zdravotný hendikep, resp. dieťa trvalo invalidizujú," vysvetlil Rovný. Na vysokej úrazovosti detí sa nemalou mierou podieľa tiež cestná premávka. "Je nevyhnutné dbať na to, aby dieťa pri športovaní zachovávalo niektoré bezpečnostné opatrenia, ako napríklad nosenie chráničov na rukách a nohách pri korčuľovaní, nosenie bezpečnostnej prilby pri bicyklovaní a korčuľovaní, dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a pod. Pri rôznych druhoch vodných športov by dieťa nikdy nemalo preceňovať svoje fyzické sily,"upozornil Rovný.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.