Rektori tlačia na vládu, chcú vyššie platy pre nepedagógov
Vysoké školy žiadajú o peniaze na platy nepedagogických zamestnancov. Školskí odborári totiž ešte minulý rok vyrokovali so zástupcami vlády pre nepedagógov päť percent k platu, peniaze však školám na takéto zvyšovanie chýbajú.
Verejné školy dostali menej ako pred rokom
Verejné vysoké školy v tomto roku dostali celkovo 442,3 milióna eur, čo je menej ako v roku 2013, keď si rozdelili 443,4 milióna eur. Zároveň ale mali od januára povinnosť zvyšovať platy všetkým zamestnancom o 16 eur, zaväzuje ich k tomu nariadenie vlády. Okrem toho by mali pridať ešte tri percentá k platu učiteľom aj päť percent nepedagógom, čo je súčasťou dohody vyrokovanej odborármi s vládou.
Vysoké školy upozorňovali, že majú menej peňazí a zároveň majú zamestnancom pridať na platoch, čo môže viesť aj k prepúšťaniu. Problém bol aj v tom, že školy peniaze na tento rok nedostali v januári, ale fungovali do apríla v rozpočtovom provizóriu, keď im rezort školstva posielal peniaze na jeden mesiac. "Tri mesiace sme museli tápať a nemohli sme robiť nič. To, čo sme na plate pridali, to sme potom zamestnancom aj zobrali na osobnom ohodnotení," uviedol predseda Rady vysokých škôl Viktor Smieško ešte v apríli, keď opisoval, ako školy prežívali zo dňa na deň.
Päťpercentné navýšenie platov
Rektorská konferencia teraz žiada zabezpečiť zdroje zo štátneho rozpočtu na dofinancovanie päťpercentného navýšenia tarifných platov nepedagogickým zamestnancom. K nim patria napríklad aj výskumníci, ale aj napríklad upratovačky. Ministerstvo školstva neodpovedalo, či vysokým školám zabezpečí peniaze pre nepedagógov. Jeho hovorca Michal Kaliňák uviedol, že s predstaviteľmi vysokých škôl sa Pellegrini dohodol na pokračovaní rokovaní ešte počas letných prázdnin. "Tieto témy sú preto nateraz otvorené," dodal.
Rektori žiadali na stretnutí s ministrom aj ďalšie zmeny vo financovaní. "V diskusii rektori a rektorky potvrdili, že nie je v ich záujme prepúšťať zamestnancov a že ide o krajné riešenie vzniknutej situácie," uviedol Kropil. Školy totiž od januára pre nedostatok peňazí robili viaceré racionalizačné opatrenia, niektoré podľa šéfa rektorskej konferencie už aj prepúšťali.
Rektori chcú úpravy v dotačnej zmluve
Rektori po diskusii navrhujú ministerstvu školstva upraviť dotačnú zmluvu, podľa ktorej dostali financie. Termín a spôsob vyplatenia prostriedkov vyčlenených ministerstvom na trojpercentné zvyšovanie platov vysokoškolských učiteľov by mal byť v kompetencii každej verejnej vysokej školy. Vyplatené by mali byť formou osobného príplatku alebo odmeny.
To by umožnilo školám navýšenie platu učiteľom vyplatiť nie každý mesiac, ale aj neskôr za dlhšie obdobie. "Dotačné zmluvy pre školy sa totiž podpisovali až v apríli, to znamená, že prvé mesiace v roku neboli splácané," hovorí Kropil. Rektori chcú zároveň explicitne ustanoviť, aby sa zvyšovanie platov týkalo taríf, teda základných platov.
"Aby sa to viazalo k tarifám a nie k tomu, čo dostávali zamestnanci vlani, lebo v tom mali aj odmeny z rôznych projektov, a teda tá suma by bola vyššia," vysvetľuje šéf rektorskej konferencie. Rektori chcú dať zároveň rezortu aj istú záruku, že viac peňazí učiteľom vyplatia. V prípade, že verejná vysoká škola financie určené na platy neposkytne, v roku 2015 jej znížia objem dotácie o sumu zodpovedajúcu nevyplateným prostriedkom. "Tým sú ministerstvo aj odborári istené, že učitelia dostanú to dohodnuté navýšenie," dodáva Kropil.
Narodenie Pána: Jeden z najväčších sviatkov kresťanstva
Slávnosť Narodenia Pána, ktorá je popri Veľkej noci a Turícach najväčším cirkevným sviatkom, slávi v stredu väčšina kresťanov na Slovensku i vo svete.
Peter Pellegrini: Ďakujem tým, ktorí prinášajú Vianoce tým najzraniteľnejším
So želaním šťastných a pokojných vianočných sviatkov zavítal na Štedrý deň do banskobystrického Centra pre deti a rodiny prezident SR Peter Pellegrini.
SHMÚ varuje pred víchricou: Slovensko zasiahne silný vietor, sneh a vietor komplikujú premávku
Na Štedrý deň hlásia meteorológovia na území Slovenska silno veterno. Na hrebeňoch našich najvyšších hôr dochádza k silnej víchrici až orkánu.
Sviatočné prejedanie sa končí v nemocnici: Záchranári radia obozretnosť
Najčastejšími problémami, ktoré riešia záchranári na Vianoce, je sťažené dýchanie a bolesti brucha.
Slovensko v zajatí silného vetra: Výstrahy platia až do noci
Na Štedrý deň si treba dávať pozor na silnejší vietor. Meteorológovia vydali výstrahu druhého stupňa pred vetrom pre horské oblasti, ale aj okresy zväčša na juhovýchode Slovenska.