Kyjev má dôkazy, že boeing nad Ukrajinou zostrelili Rusi
- 20:55 21.07.2014
- KYJEV
Vlak s obeťami zostrelenia lietadla sa dal do pohybu. Podľa malajzijského premiéra súprava mieri do Charkova, odkiaľ by mali pozostatky letecky prepraviť do Holandska.
Kyjev má dôkazy, že raketa, ktorá zostrelila malajzijské lietadlo, pochádza z Ruska.
V pondelok to povedal hovorca Rady pre národnú bezpečnosť a obranu Ukrajiny Andrij Lysenko. "Existujú dôkazy, že raketu, ktorá zasiahla lietadlo, vystrelili teroristi, ktorí dostali výzbroj a špecialistov z Ruskej federácie," povedal Lysenko na tlačovej konferencii.
"Aby zapreli túto tragédiu, (Rusi) vytvárajú mnoho obrázkov a máp. Preskúmame každú fotografiu a ďalšie plány produkované ruskou stranou," dodal.
Viac o páde Boeingu 777 na Ukrajine sa dočítate -----> TU.
Ukrajinský vicepremiér vyjadril tiež podozrenie, že povstalci mohli pozmeniť dáta čiernych skriniek havarovaného lietadla. "Máme informácie, že záznamníky boli celé tie dni v ich rukách a spravili na nich určité veci," povedal.
Rusko odmieta zodpovednosť a tvrdí, že v čase havárie letelo k boeingu ukrajinské bojové lietadlo. Ruský systém vzdušnej kontroly zachytil lietadlo ukrajinských vzdušných síl, pravdepodobne (stíhačku) Su-25 smerujúcu k malajzijskému boeingu, uviedol predstaviteľ ruských vzdušných síl Igor Makušev na tlačovej konferencii. Ukrajina tieto tvrdenia odmietla.
Záchranári doteraz našli na mieste havárie 251 mŕtvych tiel a 86 častí tiel. V pondelok o tom informovala vyšetrovacia komisia ukrajinskej vlády. Z mesta Torez odišiel popoludní chladiaci vlak naložený pozostatkami mnohých z 298 obetí a údajne smeruje do stanice Ilovajsk ležiacej takisto na území ovládanom separatistickými povstalcami.
Informoval o tom spravodajca tlačovej agentúry AP z Torezu vzdialeného približne 15 kilometrov od miesta, kam dopadli trosky boeingu letiaceho z Amsterdamu do Kuala Lumpuru.
Povstalci zatiaľ oficiálne cieľovú stanicu nepotvrdili, zatiaľ čo podľa malajzijského premiéra Najiba Razaka súprava mieri do Charkova, odkiaľ by mali pozostatky letecky prepraviť do Holandska. Tamojší špecialisti v pondelok pricestovali do východoukrajinského Donecka ako prví zahraniční vyšetrovatelia, ktorí dorazili na územie ovládané separatistami.
Obama vyzval Putina
Prezident USA Barack Obama v pondelok vyzval ruského náprotivka Vladimira Putina, aby zabezpečil, že separatistickí povstalci na východe Ukrajiny prestanú brániť vo vyšetrovaní a umožnia medzinárodnej skupine vyšetrovateľov neobmedzený prístup na miesta, kam dopadli jeho trosky.
Povstalcov pôsobiacich v oblasti pritom obvinil z odstraňovania dôkazov ako aj tiel obetí nešťastia. Vyvoláva to podľa neho otázku, "čo presne sa pokúšajú skryť".
Súvisiace:
K zostreleniu lietadla na Ukrajine sa priznali separatisti
Londýn vyzve na zákaz exportu zbraní z Únie do Ruska
Zostrelenie lietadla je budíček pre celý svet, tvrdí Obama
Po tragédii stále lietajú lietadlá cez Slovensko na Ukrajinu
Pád malajzijského lietadla nikto neprežil
Svetoví lídri sú z leteckého nešťastia na Ukrajine v šoku
Barack Obama z tragédie lietadla nepriamo obvinil Rusko
"Musíme zaistiť, že pravda vyjde na povrch a bude vyvodená zodpovednosť," povedal Obama počas pondelňajšieho vystúpenia v Bielom dome. Zároveň varoval, že ak bude Rusko naďalej narúšať zvrchovanosť Ukrajiny, bude sa tak "len ešte viac izolovať" a zaplatí za to vyššiu ekonomickú daň. Biely dom vyhlasuje, že strelu, ktorá zasiahla malajzijský boeing vo veľkej výške, vypálili z oblasti kontrolovanej proruskými separatistami.
Podobne ako ukrajinská vláda však tvrdí, že povstalci by takýto raketový systém neboli schopní obsluhovať bez podpory zo strany Ruska. Obama v piatkovom príhovore nespomenul žiadne nové dôkazy, ktoré by svedčili o tom, kto je za zostrelenie zodpovedný.
Separatisti odovzdajú čierne skrinky
Malajzijský premiér Najib Razak uviedol, že líder proruských separatistov súhlasil s odovzdaním oboch čiernych skriniek z letu MH17 malajzijským vyšetrovateľom, ktorí sú na Ukrajine.
Podľa Razaka je súčasťou dohody aj umožnenie "bezpečného prístupu" nezávislým medzinárodným vyšetrovateľom na miesto havárie. Separatisti mali podľa týchto údajov letové záznamníky odovzdať malajzijským expertom v Donecku v pondelok o 21:00 SELČ. Dohodu sa podarilo v pondelok dosiahnuť s lídrom povstalcov Aleksandrom Borodajom.
Premiér tiež povedal, že obete nešťastia nachádzajúce sa momentálne v Toreze prevezie vlak do Charkova na Ukrajine, kde si ich prevezmú holandskí predstavitelia. Pozostatky následne letecky prepravia do Amsterdamu.
Abbott skritizoval povstalcov
Proti postupu proruských separatistov na mieste nehody protestovalo celé medzinárodné spoločenstvo, keďže neprimerané zásahy podľa neho ničia dôkazy a znemožnia prácu vyšetrovateľom. Miesto zatiaľ navštívil len tím Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Austrálsky premiér Tony Abbott v pondelok ostro skritizoval fakt, že proruskí separatisti majú stále pod kontrolou miesto havárie. Podľa Abotta to tam vyzerá "skôr ako záhradné upratovanie". Medzi 298 obeťami nešťastia bolo aj 27 občanov Austrálie.
Abbott zároveň potvrdil, že v noci z nedele na pondelok absolvoval telefonát s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým sa o tragédii osobne rozprával vôbec prvýkrát. "Povedal len samé dobré veci a teraz potrebujeme, aby slovo dodržal," uviedol predseda austrálskej vlády pre miestnu rozhlasovú stanicu 2GB. Nespresnil však, čo mu šéf Kremľa v tejto súvislosti prisľúbil.
Na neskoršej tlačovej konferencii Abbott skritizoval povstalcov, ktorých prítomnosť na mieste havárie prirovnal k situácii, keď sú "kriminálnici priamo na scéne zločinu".
Premiér Rutte hrozí sankciami
Príbuzní holandských obetí sa po informáciách o nedôstojnom zachádzaní s telami obetí havárie lietadla v pondelok stretli s holandských kráľom, kráľovnou a premiérom. Pred stretnutím informoval premiér Mark Rutte poslancov o reakcii holandskej vlády na tragédiu, pri ktorej zahynulo 193 občanov Holandska.
Rutte povedal, že dal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi jasne najavo, že musí použiť svoj vplyv a presvedčiť povstalcov, aby umožnili bezprekážkový prístup medzinárodným vyšetrovateľom na miesto tragédie. Rutte zdôraznil, že sankcie môžu byť uvalené na "tých, čo sú priamo, či nepriamo" zodpovední za bránenie prístupu na miesto nešťastia. Rutte povedal, že "k dispozícii sú politické, ekonomické a finančné možnosti".
Rusko dáva OSN podmienky
Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) bude v pondelok hlasovať o rezolúcii, ktorá odsudzuje zostrelenie malajzijského lietadla nad územím východnej Ukrajiny.
Text navrhla Austrália, ktorej 28 občania boli medzi 298 obeťami nešťastia. Návrh vyzýva na potrestanie ľudí zodpovedných za tragédiu.
Rusko už oznámilo, že rezolúciu podporí len v prípade, že nebude klásť žiadnu vinu za nešťastie Rusku. Podľa návrhu plánovanej rezolúcie, ktorý sa agentúre Reuters podarilo získať, znenie hovorí o "spôsobení pádu lietadla" namiesto jeho zostrelenia.
Fakty ukazujú na separatistov, tvrdí český prezident
K názoru, že zostrelenie civilného lietadla malajzijských aerolínií so zhruba troma stovkami cestujúcich na palube je dielom proruských rebelov, sa prikláňa aj český prezident Miloš Zeman. "Fakty ukazujú ďaleko viac na proruských separatistov," vyhlásil Zeman po stretnutí s ministrami. Bola to jeho vôbec prvá cesta na rokovanie súčasnej vlády.
Premiér Bohuslav Sobotka povedal, že Rusko musí predovšetkým zastaviť dodávky zbraní separatistom na východe Ukrajiny. "Je nutné také prímerie, ktoré umožní voľný pohyb medzinárodných expertov v mieste, kde ku tragédii došlo," povedal predseda českej vlády.
Zeman však na rokovanie koaličnej vlády vyrazil predovšetkým z iného dôvodu: aby jej odporučil viacej sa sústrediť na ekonomickú diplomaciu. A pridal aj radu, akým smerom by sa mala vláda podľa neho viacej dívať - do strednej Ázie. "Vzhľadom k svojmu surovinovému bohatstvu je zaujímavým partnerom pre Českú republiku," je presvedčený prezident.
Boeing 777 spoločnosti Malaysia Airlines letiaci z Amsterdamu do Kuala Lumpur sa vo štvrtok zrútil do poľa pri hraniciach Ruska a Ukrajiny. O život prišlo všetkých 298 ľudí na palube.
Stroj bol pravdepodobne zostrelený raketou, pričom hlavné podozrenie zatiaľ padá na proruských povstalcov operujúcich v nepokojnej oblasti.
Tí vinu odmietajú a obviňujú vládne sily disponujúce raketovým systémom schopným zostreliť lietadlo v desaťkilometrovej výške. Lietadlo padlo na územie Doneckej oblasti, kde v máji separatisti jednostranne vyhlásili nezávislosť od vlády v Kyjeve.
Orbán: Teroristické útoky sú v západnej Európe už takmer pravidelnými
V západnej Európe sa teroristické činy stávajú takmer pravidelnými, tvrdí maďarský premiér.
Počet obetí útoku v Magdeburgu stúpol, do mesta pricestoval Scholz
Na štyroch mŕtvych sa zvýšil počet obetí piatkového útoku na vianočných trhoch v nemeckom meste Magdeburg, kde do davu ľudí vrazilo auto. Ďalších 41 osôb je vážne zranených.
Fiala: Vlaňajšia streľba na FF UK otriasla spoločnosťou, myslíme na obete
Vlaňajšia streľba na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe otriasla podľa českého premiéra Petra Fialu celou spoločnosťou.
Česko si pripomína prvé výročie tragickej streľby na FF UK
Česko si v sobotu pripomína prvé výročie tragickej streľby na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe.
Saudská Arábia vyjadrila solidaritu s Nemeckom po útoku na vianočných trhoch
Saudská Arábia vyjadrila "solidaritu" s Nemeckom v reakcii na zadržanie svojho občana po piatkovom útoku autom na vianočných trhoch v nemeckom meste Magdeburg.