V liečbe nákazy HIV by mohla pomôcť i chemoterapia
Hoci je podľa vedcov objav sľubný, stále prináša veľa otázok. Jednou z nich je, či romidepsín dokáže aktivovať všetky bunky skrývajúce vírus HIV.
Dánski vedci si pri liečbe nákazy vírusom HIV pomohli chemoterapiou. Výskum, ktorý predstavili na medzinárodnej konferencii AIDS 2014 v austrálskom Melbourne, vykonali na šiestich pacientoch s rozdielnym štádiom ochorenia. Výsledky experimentu považujú za vzrušujúci krok k liečeniu nákazy HIV.
Vírus HIV, ktorý je pôvodcom ochorenia AIDS, napáda bunky, pričom sa môže stať súčasťou ich DNA , a tak sa udržať v tele aj po niekoľko dekád. To robí nákazu nevyliečiteľnou, pretože žiadne známe lieky nedokážu zničiť vírus v takzvanom rezervoári.
Experiment sa posúva do novej fázy
Vedci z univerzity v dánskom Aarhuse preto na odstránenie vírusu z DNA buniek použili lieky s účinnou látkou romidepsín, ktorá sa používa pri liečbe lymfómu. Šiestim pacientom podávali romidepsín raz týždenne počas 21 dní.
Po skončení terapie zistili, že koncentrácia vírusu v krvi sa výrazne zvýšila u piatich z nich. "Dokázali sme, že je možné vypudiť vírus z buniek, ďalší krok je zabíjanie samotných buniek," uviedol Ole Sogaard, jeden z vedcov, ktorí sa na výskume podieľali.
"Experiment sa teraz posunie do novej fázy, ktorá kombinuje romidepsín s látkou posilňujúcou imunitný systém. Išlo by o akúsi vakcínu proti HIV," povedal Sogaard o budúcnosti projektu.
Objav prináša veľa otázok
Hoci je podľa vedcov objav sľubný, stále prináša veľa otázok. Jednou z nich je, či romidepsín dokáže aktivovať všetky bunky skrývajúce vírus HIV. Vedci tiež nevedia, ktoré rezervoáre chemoterapia napadla, pretože HIV sa môže skrývať v imunitných bunkách v krvi, no väčšie rezervoáre sa nachádzajú v črevách či v centrálnej nervovej sústave.
"Vieme, že je to krok vpred, ale nevieme, aký veľký. Môže to byť len malý posun, alebo obrovský skok," vysvetlil Sogaard. Rizikom môže byť aj to, že romidepsín pracuje uvoľnením zväzkov DNA. To odkrýva genetický kód vírusu HIV a spôsobuje tvorbu nových vírusov.
Zeler znižuje cholesterol v krvi, zlepšuje trávenie aj funkciu obličiek
Zeler znižuje cholesterol v krvi, zlepšuje trávenie aj funkciu obličiek. Pre jeho obsah vlákniny uľavuje od zápchy a vďaka obsahu flavonoidov znižuje riziko rakoviny žalúdka a hrubého čreva.
Tieto druhy alkoholu spôsobujú na druhý deň úzkosť
Jeden druh alkoholu môže byť prospešný pre mozog.
Tieto vitamíny nikdy neužívajte spolu, môže dôjsť k poškodeniu orgánov
Odborník prezradil, ktoré doplnky stravy by ste nikdy nemali užívať spoločne.
Nepravidelný spánkový režim? Pozor na tieto dva závažné následky!
Nepravidelné zaspávanie a vstávanie má na svedomí nielen únavu. Odborníci upozorňujú aj na dva dlhodobé závažné následky.
Syndróm polycystických vaječníkov: Herečka prehovorila o príznakoch, ktoré mylne ignorovala
Kvôli vážnej diagnóze si nechala zamraziť vajíčka.