Nedostatok vitamínu D zvyšuje riziko vzniku demencie
Vitamín D sa nachádza napríklad v rybách, jeho zdrojom je aj slnečné žiarenie.
U starších ľudí, ktorí trpia nedostatkom vitamínu D, existuje väčšie riziko vzniku demencie alebo Alzheimerovej choroby. Vyplýva to z britského výskumu, ktorého výsledky publikovali v magazíne Neurology.
Vitamín D sa nachádza napríklad v rybách, jeho zdrojom je aj slnečné žiarenie. Jedným z dôvodov jeho nedostatku u starších ľudí je to, že ich pokožka má zníženú schopnosť meniť slnečné lúče na tento vitamín.
Výskum trval šesť rokov
Výskum, ktorý realizovali na univerzite v Exeteri, trval šesť rokov. Medzinárodný tím vedcov viedol David Llewellyn. Vzorku tvorilo 1650 ľudí starších ako 65 rokov a hoci nešlo o prvý výskum s takýmto obsahom, bol jedným z najrozsiahlejších. Na jeho začiatku sa u žiadneho z účastníkov neprejavili príznaky demencie alebo kardiovaskulárnych ochorení.
Nikto z nich tiež neprekonal mŕtvicu. Na konci výskumu však zistili, že u 1169 ľudí, ktorí mali v tele dostatok vitamínu D, existovala desaťpercentná šanca, že dostanú demenciu. Sedemdesiati účastníci mali vážny nedostatok tohto vitamínu, pričom riziko vzniku demencie sa u nich zvýšilo dvojnásobne.
Výsledky boli prekvapivé
"Očakávali sme, že objavíme spojitosť medzi nízkym množstvom vitamínu D v tele a rizikom vzniku demencie a Alzheimerovej choroby, no výsledky boli prekvapivé - zistili sme, že ich prepojenie je dvakrát väčšie, ako sme pôvodne predpokladali," vyjadril sa Llewellyn. Zároveň však dodal, že na to, aby mohli vitamín D začať používať preventívne proti vzniku týchto ochorení alebo aby spomalili ich priebeh, budú určite potrebné ešte ďalšie výskumy.
Takýto postup je nevyhnutný aj podľa Clare Walton z Alzheimerovej spoločnosti. Ako uviedla, existuje totiž šanca, že nízky obsah vitamínu D i vznik demencie môže spôsobovať niečo celkom iné. Ak by to tak bolo, užívanie výživových doplnkov a vystavovanie sa slnečnému žiareniu by bolo v rámci prevencie zbytočné.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.