• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.11.2024Meniny má Cecília
Bratislava

10 dôvodov prečo vás nebaví beh

  • 19:00 14.08.2014
  • BRATISLAVA
10 dôvodov prečo vás nebaví beh

Aj vy patríte medzi večných bežeckých začiatočníkov a stále sa neviete prinútiť? S našimi radami už neprestanete!

Pravidelný beh so sebou prináša množstvo benefitov. Nielenže je jedným z najlepších športov na rýchlu redukciu hmotnosti, no posilní i psychiku, srdce, imunitný systém, zlepší spánok  a zvýši odolnosť voči stresu. Začiatky sú najhoršie, a preto sa nenechajte odradiť. Musíte len vydržať, pravidelne behávať a postupne sa zlepšovať. Tu je pár tipov ako si to uľahčiť a urobiť si z behu hobby. 

1. Bez zahriatia

Začať behať bez zahriatia naozaj nie je dobrý nápad. Pred samotným behom začnite rýchlou chôdzou! Pripravíte telo na záťaž a verte, že ju budete zvládať oveľa ľahšie. Ak ste bežecký začiatočník, začnite kombinovať rýchlu päťminútovú chôdzu s minútou behu. Postupne si zvyknete a pomalšie intervaly budete pri každom tréningu skracovať. 

2. Nedávate si výzvy? Chyba!

Každý beh musí pre vás znamenať výzvu. Sami si určujete intervaly, tempo, trasu, vzdialenosť a čas, za ktorý ju chcete prekonať a vždy, keď si obujete tenisky, stanovte si niečo najviac. Dnes budem mať lepší čas! Dnes pobežím o pol kilometra viac! Môžete do behu zakombinovať aj iné cviky. Vonku máte veľa možností. Odbočte z cesty a spravte si pár klikov či drepov a pokračujte ďalej!

Video: Tabata. Dokonalé telo a kondícia za 4 minúty!

3. Nevhodné oblečenie

Potom nasiaknuté bavlnené tričká, tenisky s nedostatočnou oporou pre vaše kĺby, tepláky, na ktorých vás hryzú švy, to všetko vás môže úplne odradiť. S pocitom nepohodlia a bolesťami kĺbov sa vám určite nebude chcieť opäť s elánom vyštartovať. Do niektorých kúskov oblečenia určených na behanie by ste preto rozhodne mali zainvestovať. Bezpodmienečne si však dajte záležať na vhodnej obuvi určenej práve pre tento typ športu!

4. Príliš veľké kroky

Efektívnejšie bude, ak zvýšite skôr intenzitu behu, akoby ste sa mali ponáhľať a robiť dlhé kroky. Rýchlejšie by ste sa unavili a zbytočne budete zaťažovať kolená. Môžete si privodiť zranenia. 

5. Nekontrolujete si formu

Ani si to neuvedomíte, no po pár týždňoch poctivého a pravidelného behania už na svojom tele budete registrovať výsledky. Pred tým ako začnete sa preto odfoťte, zmerajte a odvážte! Viditeľné rozdiely vás budú hnať vpred, budete behať s ešte väčšou radosťou.

6. Nesprávny postoj

Aby ste vydržali behať dlhšie a aby bola táto pohybová aktivita pre vás ešte efektívnejšia, mali by ste si držať správny postoj počas celého tréningu. Hlavu držte vzpriamene, buďte vystretí! Pri pohľade nadol sa uzatvára hrdlo a vám sa bude ťažšie dýchať. Ramená majte uvoľnené a ruky pokrčené v lakťoch, rovnobežne so zemou. Nechajte ich pohybovať sa dopredu a dozadu, no nech vaše dlane neklesnú pod úroveň bránice. 

7. Nepravidelnosť

Je dokázané, že pocity eufórie pri tomto druhu športu u začiatočníkov prichádzajú až v treťom týždni pravidelného tréningu. A potom už bez toho ani nebudete vedieť žiť. Zvykajte si behávať trikrát do týždňa, aj keď zo začiatku v pomalšom tempe a na kratšiu vzdialenosť a uvidíte, že to pre vás bude čoraz jednoduchšie a radostnejšie. 

8. Bez strečingu

Neznesiteľné bolesti svalov na druhý deň po behaní? Odradilo vás to? Ak je to naozaj také zlé, pravdepodobne ste urobili chybu vy sami. Precízny strečing je veľmi dôležitým zakončením každého tréningu. Nepodceňujte ho preto. Svaly sa budú rýchlejšie regenerovať a vy sa môžete o pár dní smelo opäť obuť do tenisiek.

Čítajte: Chcete krásne telo? Vyhnite sa najčastejším chybám!

9. Tekutiny na poslednú chvíľu

Ak idete cvičiť a behať len na chvíľku a cesta domov vám trvá tiež len pár minút, v tom prípade si tekutiny so sebou brať nemusíte. Piť dostatok vody pred behom je však tiež veľmi dôležité pred tým, než si idete zabehať. Ak však naraz vypijete príliš veľa vody tesne pred samotným behom, môže vám to spôsobiť nepríjemné kŕče.

Čítajte: Najčastejšie ranné zvyky. Týmto si škodíte

10. Málo energie/ plné brucho? 

Behať sa vydajte dve, po ťažšom jedle až tri hodiny po tom, ako ho dojete. Aby ste mali dosť energie, pol hodinu pred behom sa občerstvite malou porciou sacharidov a bielkovín. Výborným tipom je grécky jogurt banánom. 

Zdroj: Info.sk, BD, zahr., Foto: SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia

Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia

VČERA - 20:07Zdravie

Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.

Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup

Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup

7:08 20.11.2024Zdravie

Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.

Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky

Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky

19:45 18.11.2024Zdravie

Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.

Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári

Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári

19:34 18.11.2024Zdravie

Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.

Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!

Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!

11:09 18.11.2024Zdravie

Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.