Nebezpečný kliešť! Ako sa chrániť a čo ste o ňom nevedeli?

Mierna zima sa podpísala pod rozšírený výskyt hmyzu. Platí to aj pre veľmi nebezpečné kliešte, ktoré nám môžu trvale poškodiť zdravie. Nepodceňujte prevenciu a zabráňte infekcii!
Obdobie výskytu kliešťov trvá približne od marca do októbra. Vedeli ste, že kliešte nedokážu liezť viac, ako do výšky 1,5 metrov? Mienka o tom, že na vás spadnú aj zo stromov je preto mylná. Zdržiavajú sa v tráve. Majú vysoko vyvinutý čuchový zmysel, ktorým "zavetria" hostiteľa a číhajú, kým sa budú môcť prisať na telo zvieraťa či človeka. Majte sa na pozore a zabráňte nákaze prostredníctvom kliešťa!
Kedy ísť k lekárovi?
- ak ste zbadali uhryznutie kliešťom a necítite sa tak úplne v poriadku. Môžete mať migrénu, zvýšenú teplotu a podobne,
- ak je koža v okolí vpichu zapálená,
- ak máte krátko po uhryznutí kliešťom príznaky chrípky.
Uhryznutie kliešťom môže spôsobiť bakteriálne ochorenie známe ako borelióza alebo menej častú, no o to nebezpečnejšiu vírusovú meningoencefalitídu.
Príznaky kliešťovej meningoencefalitídy
Ide o infekčné ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém človeka. Zriedka je sprevádzané len horúčkou. Najčastejšími príznakmi sú chrípkové stavy ako bolesť hlavy, teplota či bolesti brucha. Následne sa človeku môže trochu polepšiť, potom však nastáva druhá,výraznejšia fáza ochorenia. Teplota opäť vystúpi, bolesti hlavy sú neznesiteľné, pribúda vracanie. Infikovaní majú poruchy vedomia, reči, citlivosti, koncentrácie a nepokoj. Časté sú i dýchacie ťažkosti.
Liečba prejavov trvá pomerne dlho. Následky po vyliečení taktiež podliehajú u väčšiny pacientov dlhoročnej rehabilitácii.
Lymská borelióza
Prvé typické príznaky boreliózy sú začervenaná koža v okolí uhryznutia, pričom zápal sa viditeľne rozširuje. V mieste vpichu pociťuje postihnutý trhanie či pálenie. Migréna sa vyskytuje u 50% pacientov. V rannom štádiu boreliózy pomôže antibiotická liečba. Rýchla diagnostika je preto veľmi dôležitá.
Napriek liečbe antibiotikami sa môže stať, že za sebou borelióza predsa len nechá následky. Môže ísť o svalové potiaže, porušenú psychiku, ťažkosti so srdcovo-cievnym obehom a neurologické poruchy, zápaly kĺbov, choroby kože či problémy s očami.
Rady:
- Obchodné reťazce ponúkajú najrôznejšie prostriedky na kožu, ktoré prispievajú k odpudzovaniu kliešťov. Ani tie však nie sú stopercentné.
- Chystáte sa na výlet do prírody? Voľte dlhé nohavice a pevnú uzavretú obuv. Po príchode všetky veci vyprášte vonku.
- Sprcha: Nakoľko oblečenie neochráni dokonale, je nutné sa po pobyte v prírode dôkladne osprchovať a pozorne si prezrieť pokožku na celom tele.
- Kontrola tela: Deťom sa najčastejšie kliešte zacicajú v oblasti hlavy, preto je dôležité im skontrolovať každý jej kúsok. Dospelým sa kliešte usadia skôr na hlbšie umiestnených častiach tela.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.