Homosexuálne svadby začal riešiť americký Najvyšší súd
- 21:21 26.03.2013
- WASHINGTON
Odporúčame:
Najvyšší súd Spojených štátov sa v utorok začal zaoberať kontroverznou témou uznávania manželstiev osôb rovnakého pohlavia, ktorá dlhodobo rozdeľuje krajinu a medzi obyvateľmi vyvoláva vášnivé debaty.
Deväťčlenný senát vedie konanie na základe dvoch podnetov z minulého roka týkajúcich sa postavenia homosexuálnych párov na federálnej úrovni a osobitne v najľudnatejšom štáte Kalifornia.
Oba prípady úzko súvisia s takzvaným Zákonom o obrane manželstva, ktorý dvojiciam rovnakého pohlavia odopiera výhody poskytované manželom federálnymi úradmi.
Sudcovia majú rozhodnúť o tom, či takáto legislatíva predstavuje diskrimináciu, čo už otvorene priznal aj bývalý prezident Bill Clinton, ktorý ju v roku 1996 podpísal.
Dva prípady, rozdelené tábory
V konkrétnom prípade žaluje Spojené štáty žena, ktorá sa v Kanade zosobášila s dlhoročnou partnerkou, po jej úmrtí v roku 2009 však od nej požadujú zaplatenie dane zo zdedenej nehnuteľnosti, čo by sa nestalo, ak by prišla o manžela.
Predmetom druhého prípadu je referendum v Kalifornii, kde obyvatelia v roku 2008 podporili dodatok k štátnej ústave definujúci manželstvo ako zväzok muža a ženy.
Výsledok však zvrátil odvolací súd a iniciátori sa teraz domáhajú nápravy na Najvyššom súde. Ten by mal v oboch veciach rozhodnúť približne o tri mesiace.
Pred utorňajším pojednávaním sa pred budovou súdu vo Washingtone zhromaždili stovky zástancov i odporcov homosexuálnych manželstiev, z ktorých niektorí na priestranstve dokonca nocovali.
Obama na Twitteri
Denník Los Angeles Times uvádza, že medzi prítomnými v súdnej sieni by mala byť aj sesternica predsedu Najvyššieho súdu Johna Robertsa, ktorá žije v lesbickom vzťahu.
Zástancov zrovnoprávnenia v pondelok podporil aj prezident Barack Obama, ktorý prostredníctvom siete Twitter vyhlásil, že "každý Američan by mal mať možnosť vziať si osobu, ktorú miluje".
Manželstvá osôb rovnakého pohlavia momentálne uznáva iba deväť z 50 štátov USA ako aj hlavné mesto krajiny Washington. Zákony ďalších 30 štátov uzatváranie takýchto zväzkov zakazujú. Prieskumy verejnej mienky však ukazujú, že zrovnoprávnenie homosexuálnych a heterosexuálnych párov podporuje väčšina Američanov.
Trump sa teší na stretnutie s Putinom, tvrdo zasiahne proti nelegálnej migrácii
Zvolený americký prezident Donald Trump sa teší na stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, na ktorom bude rokovať o riešení konfliktu na Ukrajine.
Nemecký minister vnútra šokuje: Útočník z Magdeburgu sa mal predtým vyhrážať útokom
Úrady po vyhrážkach vykonali u muža domovú prehliadku.
Desaťtisíce ľudí protestovali v Belehrade proti vláde
Desaťtisíce ľudí protestovali v nedeľu na námestí Slavija v centre srbského hlavného mesta Belehrad proti vláde prezidenta Aleksandara Vučiča.
Fínsky premiér označil Rusko za trvalú hrozbu pre EÚ
Rusko predstavuje podľa fínskeho premiéra Petteriho Orpa trvalú bezpečnostnú hrozbu pre Európsku úniu.
Pápež František znova odsúdil "krutosť" izraelských útokov v Pásme Gazy
Pápež František opäť odsúdil "krutosť" izraelských útokov v Pásme Gazy, a to napriek kritike zo strany Izraela, ktorý obvinil pápeža z používania "dvojakého metra" v súvislosti s vojnou v palestínskej enkláve.