Pracujete veľa s počítačom? Hrozia vám zdravotné problémy!
Nespavosť, migrény, zápaly šliach či syndróm karpálneho tunela. To sú riziká, ktoré vám hrozia, ak sedíte často za počítačom.
Za počítačom trávime čoraz viac času - to je holý fakt. Moderná doba žiada moderné spôsoby. Či už v práci alebo vo svojom osobnom voľne počítač používa stále väčšie množstvo ľudí a trávi pri ňom naozaj dosť času.
Dlhodobé sedenie pri počítači sa nám však nemusí oplatiť do budúcna. Ak predsa len nemôžete čas strávený pri počítači skrátiť, dbajte na dodržiavanie rád, ktoré nájdete na konci článku.
Zdravotné problémy, ktoré nám hrozia
Zápaly šliach
Zápaly šliach sú najčastejšie v oblasti ramien, zápästia či lakťov. Súvisí to s dôsledkom zlej polohy rúk pri práci s počítačom.
Pri zápale šliach ide vlastne o preťaženie šliach, ktoré robíme nesprávnym pohybom pri práci či už s klavesnicou alebo myšou. Na preťaženej šľache sa následne vytvárajú trhliny, v ktorých vzniká zápal. Toto potom cítime pri bolestiach zápästia, mravčení či slabšiemu stisku ruky.
Syndróm karpálneho tunela
Pod týmto syndrómom rozumieme únavové zranenie, pri ktorom opakujeme nesprávny pohyb, či už myšou alebo máme nevhodne položenú klávesnicu. Typické pre syndróm karpálneho tunela je brnenie, niekedy to však môže byť znecitlivenie ruky alebo to môže prejsť až do trvalej bolesti. Príznaky syndrómu karpálneho tunela sú podobné príznakom zápalu šliach.
Čítajte: Šesť prírodných prostriedkov proti bolesti
Pri postupujúcej bolesti to môže dospieť až do štádia, v ktorom pre vás bude možno ťažké zapnúť si aj gombík na košeli či otvoriť uzáver na fľaši.
Problém so spánkom
Vedeli ste, že podsvietenie monitorov, spôsobuje pokles hladiny melatonínu? Možno ozrejmíme pre tých, ktorým je hormón melatonín neznámy - ide o hormón, ktorý reguluje spánok a je hlavne pre kvalitný spánok veľmi dôležitý.
Najmä v budúcnosti sa môžu problémy s nedostatkom melatonínu odzrkadliť pri zaspávaní.
Bolesti hlavy a migrény
Tí, ktorí trávia veľa času za počítačom, musia počítať aj s bolesťami hlavy, ktoré vedia prerásť až do poriadnej migrény. Vznik migrén pri práci za počítačom podľa viacerých odborníkov súvisí s nesprávnym držaním tela pri sedení. Väčšina ľudí podľa nich pri počítači sedí v nevhodnej pozícii a preťažujú tak svoje ramená a krk.
Prevencia je základom
Nejedná sa o nič zložité, podstatné je dodržovať:
- správne sedenie, pri ktorom vás nebude bolieť chrbát a bude sa vám pohodlne písať.
- klávesnicu s myšou by ste mali mať tak nízko, aby vás neboleli pri písaní ramená.
- pri písaní by vaše zápästia mali byť v jednej rovine s lakťami neopreté o dosku stola.
- pravidelne by ste si mali odpočinúť od práce s počítačom. Ideálne je si napríklad každú polhodinu dať pätminútovú pauzu.
- nezabúdajte si precvičovať zápästie, či sa natiahnuť alebo si premasírovať ruky. Podporíte tým lepšiu cirkuláciu krvného obehu.
Odporúčame:
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.