Tuberkulózu mohli do Ameriky priniesť tulene
- 10:10 23.08.2014
- BRATISLAVA
Tuberkulózu (TBC) mohli na americký kontinent zaniesť už tulene a nie európski dobyvatelia v 15. storočí. V štúdii publikovanej v časopise Nature to tvrdia vedci z univerzity v nemeckom Tübingene. Ako napísali, tuberkulózne baktérie sa v Amerike nachádzali stovky rokov predtým, než Nový kontinent objavil Krištof Kolumbus. Zaniesli ich tam podľa nich práve plutvonožce.
"Kto by to povedal, že práve tulene sú zodpovedné za rozšírenie jedného z najsmrteľnejších ochorení do Južnej Ameriky? Bolo to pre nás prekvapenie," uviedol Johannes Krause pre BBC Radio 4. Počas výskumu spolu s tímom analyzovali tri kostry pôvodných obyvateľov Peru. Pri skúmaní zistili, že sa v nich nachádza DNA baktérií spôsobujúcich tuberkulózu.
"Porovnali sme genóm týchto troch nálezov so súčasnými baktériami. Zistili sme, že sa líšia od európskych, ázijských či afrických kmeňov, ktoré nachádzame u ľudí v súčasnosti," vysvetlil Krause. Ako dodal, nálezy sa však veľmi podobali kmeňom, ktoré napádajú tulene či uškatce. Na základe toho predpokladajú, že práve morské cicavce mohli chorobu priniesť z Afriky cez oceán. Následne sa od nich mali nakaziť pôvodní obyvatelia Ameriky. "Sú dôkazy o využívaní tuleňov na pobreží Peru. Pôvodní obyvatelia ich lovili, spracovávali ich kožu, jedli mäso či používali olej. Tulene boli v tom čase a na tom mieste dôležité," doplnil.
Súčasná choroba pochádza od Európanov
Vedci však nevedia, či sa pôvodní obyvatelia Ameriky nakazili iba od tuleňov alebo sa choroba prispôsobila a začala sa šíriť aj z človeka na človeka. Aj keď ju na kontinent mohli ako prvé priniesť práve tulene, ďalšie štúdie dokazujú, že Európania pravdepodobne prispeli ďalším smrteľným kmeňom tohto ochorenia. "Práve tento kmeň spôsobil masovú epidémiu v Severnej a Južnej Amerike," vyhlásil Krause.
"Choroba, ktorou trpia tamojší pacienti v súčasnosti, pochádza z európskeho kmeňa," dodal.
Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.com.
Ukrajina podnikla presný útok v Kurskej oblasti, boje naďalej pokračujú
Ukrajinská armáda v utorok oznámila, že jej sily počas operácií v ruskej Kurskej oblasti podnikli „presný“ útok na tamojšie ruské vojenské veliteľské stanovište.
Olaf Scholz nevylučuje partnerstvo s FDP po predčasných voľbách
Nemecký kancelár Olaf Scholz v utorok uviedol, že po nadchádzajúcich predčasných parlamentných voľbách nevylučuje partnerstvo s FDP, ktorá v minulom roku opustila jeho trojkoalíciu.
Trump: NATO by malo zvýšiť výdavky na obranu na päť percent HDP
Novozvolený americký prezident Donald Trump v utorok vyhlásil, že členské štáty NATO by mali zvýšiť svoje výdavky na obranu z dvoch na aspoň päť percent HDP.
Donald Trump nevylučuje vojenský nátlak na získanie Panamského prieplavu a Grónska
Zvolený americký prezident Donald Trump v utorok odmietol vylúčiť použitie vojenského alebo ekonomického nátlaku na získanie Panamského prieplavu a Grónska.
Meta ruší overovanie faktov tretími stranami a mení prístup k moderovaniu obsahu
Spoločnosť Meta, ktorá vlastní sociálne siete Facebook aj Instagram, v utorok oznámila, že na svojich platformách končí s overovaním faktov nezávislou treťou stranou.