USA pripravujú možnosti nátlaku na Islamský štát v Sýrii
- 21:39 25.08.2014
- BEJRÚT

Spojené štáty už pripravujú vojenské možnosti nátlaku na extrémistickú skupinu Islamský štát v Sýrii. V pondelok to povedal Ed Thomas, hovorca náčelníka generálneho štábu americkej armády, generála Martina Dempseyho.
Jeho slová potvrdili ďalší dvaja nemenovaní predstavitelia rezortu obrany, obaja však zdôraznili, že zatiaľ nehrozí žiaden vojenský zásah v Sýrii. Na agresívnejší postup voči sunnitským povstalcom v Iraku a Sýrii vyzývajú v USA najmä republikánski poslanci, podľa ktorých umiernenosť voči Islamskému štátu ohrozuje Spojené štáty.
Islamský štát je väčšia hrozba než al-Kájda
Sýrska vláda je pripravená spolupracovať v boji proti medzinárodnému a regionálnemu teroru, no tieto snahy musia byť s ňou koordinované, povedal v pondelok sýrsky minister zahraničia Valíd al-Mualím. Na otázku, či je Sýria pripravená aj na spoluprácu so Spojenými štátmi a Britániou minister povedal: "Sú vítaní."
Al-Mualím na tlačovej konferencii, ktorú vysielala sýrska štátna televízia, tiež komentoval zabitie amerického novinára Jamesa Foleyho predstaviteľom Islamského štátu, ktorý vytvorili radikálni islamisti v Iraku a Sýrii.
Extrémistická skupina Islamský štát, ktorá už zabrala rozľahlé územia v Sýrii a na severe Iraku, predstavuje hrozbu, ktorá môže byť väčšia, než akú predstavovala teroristická sieť al-Kájda. Vo štvrtok to konštatoval americký minister obrany Chuck Hagel. Skupina je podľa neho výborne vycvičená, organizovaná a dobre financovaná. Islamský štát bude podľa neho predstavovať hrozbu, kým bude mať bezpečné úkryty v Sýrii, kde vládne občianska vojna a chaos.
Súvisiace:
Sýrski povstalci prepustili uneseného amerického novinára
Amerického novinára Foleyho mal popraviť rapper z Londýna
OSN označila vraždu novinára islamistami za hyenistický čin
Islamisti chceli za popraveného novinára 100 miliónov eur
Islamský štát je pre USA nepoznanou hrozbou, tvrdí Hagel
Video: Islamský štát popravil novinára s odkazom pre Obamu
Západ musí podľa Ruska spolupracovať so Sýriou
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v pondelok vyzval západné a arabské krajiny, aby prekonali svoj odpor k sýrskemu prezidentovi Baššárovi al-Assadovi a spolupracovali s ním v boji proti extrémistom zo skupiny Islamský štát. Mnohí západní politici si už podľa Lavrova uvedomujú rastúcu a rýchlo sa šíriacu hrozbu terorizmu zo strany Islamského štátu, ktorý už zabral rozsiahle územia v Sýrii aj v Iraku, kde vyhlásil islamský kalifát.
Šéf ruskej diplomacie je presvedčený, že Spojené štáty urobili v súvislosti s Islamským štátom tú istú chybu ako v prípade al-Kájdy, ktorú vytvorili v 80. rokoch Američanmi podporovaní povstalci bojujúci proti vtedajšiemu Sovietskemu zväzu."Budú si čoskoro musieť vybrať, čo je dôležitejšie - zmena sýrskeho režimu, čo uspokojí osobné antipatie, no môže viesť k vyhroteniu situácie mimo kontroly alebo nájdenie pragmatického spôsobu na zjednotenie snáh na boj proti spoločnej hrozbe," vyhlásil Lavrov.
Rusko je najväčším zahraničným podporovateľov al-Assadovej vlády, USA a Západ, naopak, podporujú povstalcov, ktorí ho chcú zbaviť moci. Američania podľa Lavrova spočiatku vítali boj Islamského štátu proti al-Assadovi a podobne vítali aj mudžahedínov v Afganistane, ktorí neskôr vytvorili al-Kájdu. "Potom však al-Kájda zaútočila ako bumerang 11. septembra 2001," vyhlásil.
Nemecká vláda nemá v pláne spojiť sa s al-Asadom
Nemecko nemá diplomatické kontakty s vládou sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada a neuvažuje o ich oživení z dôvodu nebezpečenstva, akým je radikálna militantná skupina Islamský štát, povedal to v pondelok hovorca nemeckého ministerstva zahraničia. "Režim prezidenta al-Asada spáchal nepredstaviteľné zločiny počas občianskej vojny trvajúcej tri a pol roka. Takmer 200-tisíc ľudí v nej zahynulo," povedal hovorca Martin Schaefer v pondelok na tlačovej konferencii nemeckej vlády.
"Je ťažké si predstaviť, že by sa dalo toto všetko ignorovať, keďže máme teraz Islamský štát, ktorý je horší ako al-Asad," povedal hovorca. "Neviem o žiadnych diplomatických kontaktoch Nemecka a sýrskej vlády," dodal hovorca.

V prípade nárazu auta do ľudí na festivale zreme nejde o terorizmus
V prípade nárazu auta do davu na pouličnom festivale v kanadskom meste Vancouver podľa všetkého nejde o „akt terorizmu“, uviedla v nedeľu tamojšia polícia.

Pri jazde na streche vagónu mestského vlaku zahynuli dvaja ľudia
Dvaja ľudia prišli v nedeľu v ranných hodinách o život pri jazde na streche jedného z mestských vlakov v nemeckom hlavnom meste Berlín.

Hrob pápeža Františka sprístupnili pre verejnosť, úctu vzdávajú stovky veriacich
Brány Baziliky Panny Márie Väčšej v Ríme sa v nedeľu ráno otvorili pre veriacich, ktorý chcú deň po pohrebe vzdať úctu pri hrobe pápeža Františka.

Irán: Počet obetí výbuchu v prístavnom meste narástol na 25
Počet potvrdených obetí sobotňajšieho mohutného výbuchu v prístave pri iránskom meste Badnar Abbás sa zvýšil na 25.

Vodič autom narazil vo Vancouveri do davu ľudí, hlásia niekoľko obetí
Viacero ľudí zahynulo v kanadskom meste Vancouver po tom, čo vodič auta vrazil do davu ľudí na pouličnom festivale.