Tuskove šance stať sa predsedom Európskej rady stúpli
- 8:00 29.08.2014
- BRUSEL
Dánska premiérka Helle Thorningová-Schmidtová vo štvrtok poprela záujem stať sa nástupcom Hermana Von Rompuya na poste stáleho predsedu Európskej rady.
Odmietnutím dánskej premiérky stúpli šance jej poľského náprotivka Donalda Tuska, ktorý sa však k tejto možnosti zatiaľ stavia rezervovane.
Tusk na mieste Rompuya
Poľský premiér Donald Tusk a talianska ministerka zahraničných vecí Federica Mogheriniová sú najvážnejšími uchádzačmi o dva kľúčové posty vo vedení EÚ.
Podľa nemenovaných zdrojov, ktoré cituje agentúra Reuters, sa Tusk stane nástupcom Hermana Von Rompuya vo funkcii stáleho predsedu Európskej rady.
Mogheriniová by mala nahradiť Catherine Astonovú na poste šéfky diplomacie EÚ. S takýmto postupom údajne súhlasia aj samotní lídri.
Tusk na východe, Mogheriniová na západe
Tusk by sa totiž stal zástupcom východnej časti únie, kým šéfka talianskej diplomacie by zastupovala západnú časť. V ich prospech hrá aj fakt, že zastúpenie budú mať obe pohlavia, na čom si dáva záležať najmä budúci šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker.
V prípade, že Tusk odmietne stať sa novým europrezidentom, v hre je podľa zdrojov Reuters bývalý lotyšský premiér Valdis Dombrovskis. Okrem záujmu zostať na čele Poľska aj po budúcoročných voľbách je problémom Tuska aj slabšia schopnosť komunikácie v angličtine a francúzštine.
Podľa zdrojov však jeho schválenie posilní šance Mogheriniovej, ktorej krajiny strednej a východnej Európy, najmä pobaltské krajiny, vyčítajú príliš mäkký postoj k Rusku. O novom zložení Európskej komisie rozhodnú lídri EÚ na sobotňajšom mimoriadnom summite v Bruseli.
Juncker chce poznať mená nástupcov
Vlády už síce svoje návrhy oznámili novozvolenému šéfovi EK Jeanovi-Claudovi Junckerovi, no ten údajne trvá na dohode o obsadení kľúčových postov - stáleho predsedu Európskej rady a šéfa európskej diplomacie.
Juncker chce poznať mená nástupcov belgického expremiéra Hermana Van Rompuya a britskej diplomatky Catherine Ashtonovej. Ak sa tak stane, Juncker príde so zložením komisie a rozdelením portfólií v nej v prvej polovici septembra.
EK pozostáva z 28 členov a každá krajina tak dostane jedno portfólio. Počíta sa doň aj predseda komisie a šéf diplomacie. Zloženie novej komisie musí odobriť Európsky parlament. Svojho mandátu sa ujme prvého novembra.
Podnestersko čelí energetickej kríze: Zásoby plynu vystačia len na 24 dní
Zásoby zemného plynu používaného na varenie a kúrenie v odštiepeneckom moldavskom regióne Podnestersko sa minú za menej ako mesiac.
Trump žiada Najvyšší súd USA o zrušenie termínu oznámenia trestu
Donald Trump sa prostredníctvom svojich právnikov obrátil na Najvyšší súd USA so žiadosťou, aby bezodkladne zrušil na piatok plánované oznámenie jeho trestu v kauze falšovania finančných záznamov.
Nemecká vláda reaguje na Trumpa: Hranice nemožno posúvať silou
Nemecko berie na vedomie vyhlásenia zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa o Grónsku a Kanade a zastáva medzinárodne platný princíp, že hranice sa nesmú posúvať silou.
Fiala: Dve percentá HDP na obranu sú minimum, ČR sa nebráni debate o navýšení
Záväzok členských krajín Severoatlantickej aliancie vynakladať dve percentá HDP na obranu, je podľa českého premiéra Petra Fialu minimálnou hranicou.
Južná Kórea a USA začali analyzovať letové údaje z havarovaného lietadla
Vyšetrovatelia z Južnej Kórey a Spojených štátov začali analyzovať záznamník letových údajov z havarovaného lietadla spoločnosti Jeju Air.