Túlané zvieratá v Bratislave treba nahlásiť mestskej polícii
Túlavé zvieratá budú po novom Bratislavčania nahlasovať rovno mestskej polícii na čísle 159 a nie Slobode zvierat, ako to bolo doteraz. Vyplýva to z novej zmluvy o veterinárnej asanácii medzi bratislavským magistrátom a občianskym združením Sloboda zvierat, ktorá začne platiť od pondelka 1. septembra.
Zatúlané, zranené či uhynuté zvieratá budú môcť ľudia od septembra na linke 159 nahlasovať cez deň i v noci. Prijaté hlásenia mestskí policajti potom e-mailom pošlú Slobode zvierat. Občianske združenie bude následne odchytávať stratené či zranené zvieratá a odvážať ich do útulku, vysvetlila nový postup Dugovičová.
V prípade, že niekto stratené zviera nájde a prinesie do útulku, útulok zvieratko prijme a pošle záznam o prijatí mestskej polícii. Linka dispečingu bratislavského útulku 02 16 187 bude fungovať aj naďalej, ľudia sa tu môžu informovať o nájdených zvieratách, ale aj o aktuálnej ponuke zvierat na adopciu, venčení psíkov z útulku či o aktivitách Slobody zvierat.
Nový postup navrhlo mesto
Nový postup nahlasovania zatúlaných zvierat navrhlo mesto. Sloboda zvierat na jednej strane aktivitu radnice víta, podľa Dugovičovej sa vedenie Bratislavy takto aspoň oboznámi s problémami, s ktorými združenie pri záchrane zvierat už roky zápasí.
"Na mantinely legislatívnych nedostatkov narážame pri záchrane zranených divo žijúcich zvierat, chránených druhov, poľovnej zveri, absentuje záchranná stanica pre tieto druhy, problémy sú s určením vlastníctva zvieraťa, trestnoprávnou zodpovednosťou pri odchyte zvieraťa pôvodného vlastníka, vstupmi na súkromné pozemky a do objektov, kedy je potrebná súčinnosť štátnej polície, hasičov, diaľničnej polície. Osobitnou kapitolou sú majitelia, ktorí sa zbavujú vlastného zvieraťa," vymenovala problémy Dugovičová.
Na druhej strane sa však združenie obáva, že nový spôsob nahlasovania zatúlaných zvierat bude veľmi zdĺhavý. "Obávame sa, že pri spôsobe, ktorý si vedenie mesta stanovilo v novej zmluve, pokiaľ dôjde k realizácii všetkých požadovaných byrokratických formalít, bude dochádzať k výrazným časovým posunom zabraňujúcim konať okamžite v prospech záchrany zvieraťa," priblížila obavy Dugovičová.
Mesto preplatí len to, čo nahlási polícia
Sloboda zvierat by za prínosné zo strany mesta považovala, ak by bola mestská polícia vybavená čítačkami mikročipov. Pracovníci by tak vedeli hneď zistiť majiteľa zvieraťa, informovali by ho o náleze a zvieratko by sa bez stresujúceho prevozu do útulku rýchlo vrátilo domov.
Vedenie bratislavskej radnice vysvetľuje, že nový spôsob nahlasovania zatúlaných, zranených či uhynutých zvierat zvolili najmä z dôvodu evidencie.
"Táto nová tabuľková forma zápisu bude slúžiť ako podklad pri fakturácii služieb od Slobody zvierat, ktoré sú definované v zmluve s hlavným mestom. Tým sa vytvára systém kontroly činnosti Slobody zvierat, a to tak, že podklady zaznačené v spisovom zázname sa musia zhodovať s údajmi v objednávkach, ktoré dostali od mestskej polície. Mesto tak uhradí len tie výkony, ktoré objednala mestská polícia," uviedla hovorkyňa bratislavského magistrátu Daniela Rodinová s tým, že na odchyt a asanáciu túlavých či uhynutých zvierat je podľa zmluvy vyčlenených 89-tisíc eur bez DPH.
Zmluva je uzavretá na jeden rok
Nová zmluva medzi mestom a Slobodou zvierat je podpísaná na jeden rok. Občianske združenie mesto vybralo vo verejnej súťaži. Okrem nového spôsobu nahlasovania zatúlaných zvierat sa v novej zmluve znižuje aj jednotková cena za služby.
Okrem toho, že Sloboda zvierat vyráža k strateným, zraneným či usmrteným zvieratám, stará sa im aj o strechu nad hlavou a krmivo. Navyše nájdené zvieratká v útulku zaočkujú, odčervia, označia mikročipom, ošetria a dospelé zvieratá kastrujú.
Päť dní nájdené zvieratko ostane v karanténe a potom ho presunú do útulkovej časti, pričom nájdené zvieratká bývajú v útulku priemerne štyri mesiace.
Prihlásila sa len Sloboda zvierat
"Celý pobyt zvieraťa v útulku a prevádzka, budovanie a údržba útulkového komplexu, ktorý poskytuje domov 300 zvieratám, hradí Sloboda zvierat bez príspevku mesta. Nové sadzby nepokryjú ani tretinu našich nákladov potrebných na umiestnenie zvierat do karantény. Preto budeme ešte viac odkázaní na empatiu a pomoc verejnosti, vďaka ktorej je záchrana zvierat v takomto rozsahu počas dlhých rokov vôbec možná", uzavrela Dugovičová.
Túlavé zvieratá v Bratislave odchytávala aj doteraz Sloboda zvierat. S organizáciou malo mesto uzavretú zmluvu do 28. marca tohto roka, dodatkom ju predĺžili do konca mája.
Radnica v tom čase vypísala súťaž na prechodné obdobie troch mesiacov, do ktorej sa prihlásila opäť iba Sloboda zvierat. Zmluva bola podpísaná na dobu od 1. júna 2014 do konca augusta 2014. Bratislavský magistrát Slobode zvierat v tom čase na službu mesačne prispieval sumou 4 150 eur.
Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky
Polícia ukončila pátranie po 19-ročnom Bogdanovi, zúčastnili sa ho aj dobrovoľníci.
Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje
Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými zložkami.
Smútok môže byť cez Vianoce intenzívnejší. Toto radia odborníci
Ľudia môžu smútok či samotu pociťovať cez vianočné sviatky intenzívnejšie. V niektorých môžu vyvolávať zraňujúce spomienky. Upozornil na to Slovenský Červený kríž.
Prezident prijal portugalskú hlavu štátu, diskutovali aj o rozvoji vzťahov
Prezident SR Peter Pellegrini prijal v sobotu v Prezidentskom paláci portugalskú hlavu štátu Marcela Rebela de Sousu. Diskutovali aj o bilaterálnych vzťahoch a možnostiach ich ďalšieho rozvoja.