Sieť si na sneme zvolila predsedu, stranu povedie Procházka
Predsedom novej politickej strany Sieť sa podľa očakávaní stal jej zakladateľ a bývalý poslanec Národnej rady SR za KDH Radoslav Procházka, za prvého podpredsedu si delegáti ustanovujúceho snemu v Žiline zvolili martinského primátora Andreja Hrnčiara, ďalšími podpredsedami sú prodekanka Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave Katarína Cséfalvayová, primátorka Prievidze Katarína Macháčková, poslanec NR SR Miroslav Beblavý (pôvodne za SDKÚ-DS, aktuálne nezaradený) a bývalý šéf košického kardioústavu Eduard Adamčík.
Procházka vystúpil s prejavom
Program ustanovujúceho snemu bol rozdelený na dve časti.V tej verejnej, ktorá sa konala dopoludnia, predstavili správu o doterajšej činnosti Prípravného výboru, ako aj správu k otázkam financovania strany a informovali aj o hodnotovej a programovej orientácii strany.
Súvisiace:
Procházkova Sieť si od Fio banky požičala 800-tisíc eur
Cieľom strany Sieť je dosiahnuť reálnu zmenu v tom, ako sa štát správa k občanom, prihovoril sa na sneme jej predseda Radoslav Procházka. "Premeniť ho z bremena na osoh a vrátiť mu pôvodný zmysel - slúžiť a pomáhať ľuďom tam, kde to dokáže lepšie, než to dokážu oni sami," vyhlásil zakladateľ Siete.
Doplnil, že cieľom strany je vzťah občana a štátu jedna k jednej. "Jedna k jednej znamená, že to, čo štát od ľudí pýta, bude aj sám plniť". Sieť prichádza podľa slov Procházku s motívom prehľadnej, kvalifikovanej a spoľahlivej služby. Zároveň delegátom Procházka povedal, že ich pri presadzovaní cieľov strany čaká neľahká úloha. "Ak si niekto myslel, že to dáme systémom štart-cieľ a celí vyžehlení si prídeme pre medailu, tak je tu na nesprávnom mieste."
Programový rámec strany predstavil poslanec NR SR Miroslav Beblavý a k téme regionálnej politiky a k tohtoročným komunálnym voľbám sa vyjadril primátor Martina Andrej Hrnčiar.
Jedným z hlavných úsilí strany Sieť bude podľa Radoslava Procházku očistiť eurofondy od "odporného vydierania starostov a malých a stredných dodávateľov". "V mene Siete nebude nikto nikdy chodiť po Slovensku a od starostov a podnikateľov si pýtať malú domov. Toto je miesto a toto je čas spoločne si odprisahať, že tu urobíme poriadok a že všetky eurofondy do posledného centa pôdu tam, kde ich budú najviac potrebovať. Potrebujeme pre Slovensko tieto zdroje, ale potrebujeme ich úplne čisté. V podobe, v akej fungujú dnes ničia trh, likvidujú pozitívne motivácie a vytvárajú kastu dojičov, ktorí nemajú zľutovania s vlastným štátom," povedal zakladateľ Siete Radoslav Procházka na ustanovujúcom sneme strany v Žiline.
Dodal, že pokiaľ ide o eurofondy je potrebné posilniť procesy vnútornej kontroly a nastaviť ich tak, aby fungovali so stopercentnou odolnosťou voči korupcii. "Vláda v tomto smere vodí ľudí za nos. A výsledkom je zastavenie čerpania, čiže čosi, čo sa slovníkom pána premiéra až príliš podobá na ekonomickú vlastizradu. Len preto, že sa niekoľkým ľuďom zažiadala väčšia loď alebo väčšie lietadlo, tak o ďalšiu robotu prichádzajú tisíce tých malých a stredných, tých, ktorí to tu ešte stále držia nad vodou," povedal Procházka.
Sieť čaká ťažká cesta
Zakladateľ strany Sieť Radoslav Procházka verí v osobitné poslanie žien vo verejnej službe, čo podľa neho dokazuje aj to, že 43 zo 109 delegátov ustanovujúceho snemu sú ženy.
"Neverím na povinné kvóty, ale verím, že verejná služba bude kvalitnejšia a rozumnejšia, ak sa na nej vo väčšej miere budú podieľať matky, dcéry, sestry, manželky. Ak v týchto časoch dokážu držať pokope rodiny a domácnosti a popri tom pestovať svoje profesijné kariéry, rovnako tak dobre si dokážu zastať svoje miesto vo verejných úradoch. Potrebujeme ich tam a Sieť sa o ich skúsenosť, empatiu a odolnosť voči zvodom moci bude opierať v podstatne väčšej miere ako ktorákoľvek iná strana," povedal Procházka na ustanovujúcom sneme strany Sieť v Žiline.
Podľa bývalého poslanca NR SR za KDH členovia Siete sú odolní voči starým schémam a vyšliapaným chodníčkom. Priemerný vek delegátov ustanovujúceho snemu je totiž 37 rokov a prevažná väčšina nikdy nebola v inej politickej strane a nikto nikdy nebol členom vedenia inej strany.
"Nevidím tu nikoho, kto by na Slovensku roky prideľoval verejné zákazky straníckym sponzorom, kto by rozdeľoval verejné úrady medzi kamarátov, alebo kto by sa kŕmil eurofondovými dukátmi. Našou politickou filozofiou je kompetentná služba ľuďom a naším krédom záväzok aktívnej účasti na správe verejného priestoru," povedal Procházka, ktorý 109 prítomných delegátov upozornil, že ich čaká ťažká cesta.
"Ak si niekto myslel, že to dáme systémom štart - cieľ a celí vyžehlení si prídeme po medailu, tak je tu na nesprávnom mieste. Prídeme do cieľa dokmásaní búrkou aj túlavými psami, v odretých topánkach a došklbaných šatoch. Veď si len zoberte proti akej presile sme sa to vydali a čo všetko v tomto štáte ovláda. Naším cieľom je dosiahnuť reálnu zmenu v tom, ako sa náš vlastný štát správa k svojim občanom. Premeniť ho z bremena na osoh a vrátiť mu pôvodný zmysel - slúžiť a pomáhať ľuďom tam, kde to dokáže lepšie, než to dokážu oni sami," povedal zakladateľ Siete.
Podľa Procházku strana Sieť sa nezaradí do konkrétneho politického smeru. "Mnohí sa pýtajú, o aký hodnotový a ideový základ sa vlastne Sieť opiera, čo sme - pravica, ľavica, konzervatívci, liberáli, socialisti? Osobná prítomnosť vysokých predstaviteľov viacerých stredopravých strán zo susedných krajín na dnešnom ustanovujúcom sneme mnohé naznačuje, avšak ak čakáte jedno cudzie slovo, čakáte márne. V prvom rade sme totiž nová generácia pre verejnú službu. Generácia, ktorá si na chrbte nenesie ruksak vzájomných schválností a čiernych kšeftov, no nesieme na chrbte už istú odbornú a životnú skúsenosť a vedie nás odhodlanie sa tu o niečo zmysluplné pokúsiť," dodal Radoslav Procházka.
Stranu doteraz riadil prípravný výbor
Strana Sieť bola oficiálne zaregistrovaná 26. mája 2014 na Ministerstve vnútra SR, ktoré vydalo potvrdenie o jej registrácii 12. júna. Stranu doteraz riadil trojčlenný Prípravný výbor pre vznik strany pod vedením jej zakladateľa a splnomocnenca výboru Radoslava Procházku.
Členkami výboru sú aj prodekanka Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave Katarína Csefalvayová a primátorka Prievidze Katarína Macháčková.
Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky
Polícia ukončila pátranie po 19-ročnom Bogdanovi, zúčastnili sa ho aj dobrovoľníci.
Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje
Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými zložkami.
Smútok môže byť cez Vianoce intenzívnejší. Toto radia odborníci
Ľudia môžu smútok či samotu pociťovať cez vianočné sviatky intenzívnejšie. V niektorých môžu vyvolávať zraňujúce spomienky. Upozornil na to Slovenský Červený kríž.
Prezident prijal portugalskú hlavu štátu, diskutovali aj o rozvoji vzťahov
Prezident SR Peter Pellegrini prijal v sobotu v Prezidentskom paláci portugalskú hlavu štátu Marcela Rebela de Sousu. Diskutovali aj o bilaterálnych vzťahoch a možnostiach ich ďalšieho rozvoja.