• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 27.4.2025Meniny má Jaroslav
Bratislava

Reverzný tok plynu na Ukrajinu uviedli do prevádzky

  • 15:34 02.09.2014
  • VEĽKÉ KAPUŠANY/VOJANY
Reverzný tok plynu na Ukrajinu uviedli do prevádzky

Reverzný tok plynu cez plynovod Vojany - Užhorod uviedli v utorok do komerčnej prevádzky na kompresorovej stanici vo Veľkých Kapušanoch, okres Michalovce.

Prevádzku otvorili slovenský premiér Robert Fico a premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

"Uvedenie plynovodu Vojany - Užhorod s reverzným tokom prispeje k zvýšeniu energetickej bezpečnosti Ukrajiny. Je to najlepšie možné riešenie po technickej i právnej stránke, ako aj z hľadiska rýchlosti realizácie, ktoré umožní dodávať plyn na Ukrajinu už v tomto roku," povedal premiér Fico. Dodal, že je to výsledok úspešnej spolupráce medzi Slovenskom, Ukrajinou a Európskou úniou. Podľa jeho slov Ukrajina potrebuje okolo 25 miliárd metrov kubických plynu. Reverzné dodávky plynu z Poľska, Maďarska a Slovenska výrazne pomôžu Ukrajine diverzifikovať energetické zdroje..

Premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk poďakoval slovenskej vláde za pomoc a spoluprácu pri zabezpečení energetickej bezpečnosti Ukrajiny, ale aj EÚ a Slovenska. Povedal ale, že uvedením plynovodu Vojany - Užhorod do prevádzky nejde o konečné riešenie, ale je potrebné pracovať na veľkom reverze. "Je to veľký deň, prvý krok, aby Ukrajina bola menej závislá od dodávok ruského plynu. Dnes sa európska plynová diaľnica stala obojsmernou. Dnes je dobrý deň pre Ukrajinu aj Európsku úniu. Máme záujem na vybudovaní veľkého reverzu," povedal zástupca Európskej komisie Klaus Dieter Borchardt.

Počas prevádzky môže slovenský prepravca Eustream na Ukrajinu cez plynovod Vojany - Užhorod dodať plyn v objeme viac ako 10 mld. kubických metrov ročne. Investície do projektu spätného chodu dodávok plynu slovenského prepravcu plynu ešte nie sú podľa hovorcu spoločnosti Eustream Vahrama Chuguryana celkom vyčíslené, a tak nemožno uviesť návratnosť investície, ale je to menej ako 20 miliónov eur. Doplnil, že sedem až desať záujemcov o reverzné dodávky plynu pre Ukrajinu si u slovenského prepravcu do roku 2019 rezervovalo prepravné kapacity v objeme 10 mld. kubických metrov ročne.

Súvisiace:

Plynová kríza pokračuje, Rusko a Ukrajina budú opäť rokovať

Obrazom: Konflikt vyhnal z domovov vyše milióna Ukrajincov

Putin: Ak budem chcieť, obsadím Kyjev za štrnásť dní


Práce na sprevádzkovaní toku plynu cez plynovod Vojany - Užhorod smerom na Ukrajinu začali koncom apríla. Následne na reverznom toku plynu zo Slovenska na Ukrajinu spustili testovaciu prevádzku 16. augusta 2014. Testovacia prevádzka pozostávala z nábehovej, overovacej fázy a fázy overenia spoľahlivosti.

Ruský Gazprom zastavil dodávky plynu na Ukrajinu v júni po tom, čo sa Moskva a Kyjev nedohodli na vyriešení cenového sporu. Vtedy Kyjev prešiel na reverzné dodávky alebo swapové obchody s európskymi krajinami. Maďarsko spustilo reverzný tok na Ukrajinu v máji a Poľsko v apríli.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Letecké spoločnosti evidujú slabší dopyt cez letnú sezónu pre obavy z recesie

Letecké spoločnosti evidujú slabší dopyt cez letnú sezónu pre obavy z recesie

VČERA - 14:23Ekonomické

Neistá ekonomická situácia vo svete v dôsledku colnej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa si vyberá svoju daň aj od leteckých spoločností na oboch stranách Atlantiku.

Shrinkfláciu možno v poslednom čase vidieť u celej škály produktov

Shrinkfláciu možno v poslednom čase vidieť u celej škály produktov

VČERA - 13:41Ekonomické

Zmenšovanie výrobku a ponechanie rovnakej ceny. Aj to sú obľúbené praktiky obchodníkov, na ktoré je možné naraziť čoraz častejšie.

SNS oceňuje prísľub premiéra, že je ochotný debatovať o zmene v transakčnej dani

SNS oceňuje prísľub premiéra, že je ochotný debatovať o zmene v transakčnej dani

VČERA - 13:08Ekonomické

Koaličná SNS oceňuje prísľub predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), že je ochotný a otvorený diskutovať o zmene v transakčnej dani.

Trump vyzbieral na svoju inauguráciu rekordných 239 miliónov USD

Trump vyzbieral na svoju inauguráciu rekordných 239 miliónov USD

VČERA - 11:32Ekonomické

Trump vyzbieral na svoju januárovú inauguráciu rekordných 239 miliónov dolárov, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní so sumou, ktorú získal pred svojím prvým uvedením do úradu v roku 2017.

Agentúra S&P potvrdila Slovensku rating A+, zhoršila výhľad na negatívny

Agentúra S&P potvrdila Slovensku rating A+, zhoršila výhľad na negatívny

VČERA - 5:48Ekonomické

Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) potvrdila Slovensku v piatok rating na úrovni A+, zhoršila však jeho výhľad zo stabilného na negatívny.