Energetickú politiku Slovenska brzdí napätie na Ukrajine
- 13:31 03.09.2014
- BRATISLAVA
Podľa Ministerstva hospodárstva SR pre aktuálnu politickú situáciu medzi Ruskom a Ukrajinou sa v návrhu Energetickej politiky SR dodatočne posudzovali niektoré otázky v oblasti bezpečnosti dodávok energetických surovín.
Vládny kabinet ešte stále nerokoval o návrhu novej Energetickej politiky SR. Ten predložilo Ministerstvo hospodárstva SR (MH) na Úrad vlády SR koncom mája. Podľa rezortu hospodárstva za meškaním schvaľovania novej energetickej politiky je politická situácia medzi Ukrajinou a Ruskom.
Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.
"V návrhu Energetickej politiky SR sa ešte dodatočne posudzujú niektoré otázky v oblasti bezpečnosti dodávok energetických surovín na Slovensko," uviedlo pre portál vEnergetike.sk ministerstvo. Podľa rezortu hospodárstva by sa mala vláda Energetickou politikou SR už čoskoro zaoberať.
Slovensko počíta s výstavbou v Jaslovských Bohuniciach
Energetická politika (EP) napríklad počíta s výstavbou novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Okrem výstavby tohto energetického zdroja počíta nová energetická politika aj s projektom vodnej elektrárne Sereď a s výstavbou prečerpávacej vodnej elektrárne Ipeľ.
Súvisiace:
Slovenská ekonomika sa zrýchlila, ťahá ju domáci dopyt
Na Slovensku sa darí zamestnať sa čoraz viac ľuďom
Konkurencieschopnosť Slovenska je mimoriadne nepriaznivá
Podľa návrhu EP elektrická energia vyrobená z obnoviteľných zdrojov energií by sa po roku 2020 už nemala podporovať vyššími výkupnými cenami. "Budú uprednostňované tie druhy obnoviteľných zdrojov, ktoré nevykazujú fluktuáciu výroby, a ktorých výkupné ceny budú najbližšie trhovým," uvádza sa v stratégii.
V plynárenstve nemá Slovensko nové plány
Ministerstvo hospodárstva zahrnulo do EP aj projekt ropovodného prepojenia medzi Bratislavou a rakúskym Schwechatom. Ropovod Bratislava-Schwechat Pipeline má prepájať ropovodný systém Družba s rafinériou Schwechat pri Viedni. Podľa návrhu energetickej politiky je strategickým projektom v oblasti ropy aj rekonštrukcia ropovodu Adria.
V plynárenstve nemá Slovensko podľa návrhu EP do budúcnosti veľké nové plány. Medzi najväčšie a najdôležitejšie projekty v oblasti plynárenstva zaradilo ministerstvo hospodárstva výstavbu plynovodov s Poľskom a Maďarskom. Ide však už o známe projekty, ktoré sú viac či menej rozpracované. Systém centrálneho zásobovania teplom sa dočká podpory zo strany štátu. Aspoň to vyplýva z EP, podľa ktorej by sa mal v najbližšom období prepracovať legislatívny rámec pre sektor centrálneho zásobovania teplom.
Nová energetická politika definuje hlavné ciele a priority energetického sektora do roku 2035 s výhľadom na rok 2050. Slovensko by sa v súčasnosti malo stále riadiť energetickou politikou schválenou ešte v roku 2008 počas vládnutia prvého kabinetu Roberta Fica.
AZZZ: Členstvo v EÚ prináša slovenským firmám a občanom zásadné výhody
Členstvo v Európskej únii prináša slovenským firmám a občanom zásadné výhody. Pre Slovensko ako malú ekonomiku je integrácia do takýchto veľkých a stabilných celkov kľúčová.
PS: V Kyjeve sme pootvorili dvere pre rokovania o tranzite plynu cez Ukrajinu
Rokovanie o tranzite plynu cez Ukrajinu na Slovensko je možné,
Boris Pistorius: Nemecko bude musieť podstatne zvýšiť svoj obranný rozpočet
Nemecko bude musieť v strednodobom horizonte podstatne zvýšiť svoj obranný rozpočet po tom, keď vyprší platnosť osobitného fondu na modernizáciu armády.
Fed vystupuje z Globálnej siete za ekologizáciu finančného systému
Federálny rezervný systém v Spojených štátoch vystupuje z medzinárodnej iniciatívy zameranej na boj proti klimatickej zmene.
Fico: Scholzovi som zopakoval principiálne postoje Slovenska k plynu cez Ukrajinu
Rozhodnutie prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského zastaviť tranzit plynu cez Ukrajinu výrazne poškodzuje Slovensko a spôsobuje miliardové škody celej EÚ.