Sankcie existenčne ohrozia naše firmy, varujú potravinári
- 14:05 04.09.2014
- BRATISLAVA
Politické opatrenia spojené s ruským embargom na dovoz niektorých potravín z EÚ môžu mať vážne ekonomické dopady na agropotravinársky sektor. Poukázala na to vo štvrtok Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).
Podľa neho každý takýto krok totiž následne vyvolá reakciu ruskej strany a zároveň otvorí možnosti pre tretie štáty, aby nahradili na ruskom trhu európskych dodávateľov.
Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.
Je ťažké hľadať nové odbytiská
Viac ako priama strata ruského trhu môžu slovenských podnikateľov podľa Semančíka v poľnohospodárstve a potravinárstve postihnúť druhotné dopady ruského embarga. Keďže EÚ stratila podľa SPPK týmto opatrením odbyt agropotravinárskeho tovaru v hodnote zhruba 11 miliárd eur, nebude jednoduché nájsť nové, náhradné odbytiská, prípadne iné riešenia, ktoré nepocítia výrobcovia negatívne vo svojej ekonomike.
"Podľa nášho názoru reálne hrozí, že nemalá časť týchto výrobkov zostane v Európe, čo vyvolá pretlak ponuky vo vnútri EÚ a následný pokles nákupných cien. Naši výrobcovia nie sú kapitálovo a ekonomicky takí silní ako ich západoeurópska konkurencia, preto každý takýto výkyv znášajú ťažšie, ba za určitých okolností môže znamenať ich bezprostredné existenčné ohrozenie," upozornil Semančík s tým, že reálne hrozí import potravinárskeho tovaru za dumpingové ceny.
Finančná pomoc nemusí stačiť na kompenzáciu škôd
Podľa predsedu komora zatiaľ nemá priame dôkazy o takomto importe, ale výrobcovia už avizujú určitú opatrnosť obchodu pri odoberaní dodávok, respektíve pri uskutočňovaní rôznych promočných akcií. Okrem toho Semančík upozornil na slovenské firmy, ktoré na našom území zabalia zahraničný tovar, pričom platná legislatíva vyžaduje uvádzať krajinu pôvodu len v prípade niektorých komodít.
"Štátna veterinárna a potravinová správa SR avizuje zvýšenie kontrol takýchto subjektov, no pokiaľ neporušia platné pravidlá, zabrániť v činnosti im nemôže," doplnil Semančík.
Európska komisia už vyčlenila podľa SPPK 125 miliónov eur na podporu pre sektory ovocia a zeleniny, pričom táto suma tvorí súčasť krízovej rezervy spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, v ktorej je približne 420 miliónov eur.
Súvisiace:
Pekári bijú na poplach, v obchodoch môže chýbať pečivo
Český premiér dostal mandát odmietnuť sankcie proti Rusku
Vláda o sankciách voči Rusku nerozhodla, brzdí ju Brusel
Ako uviedol eurokomisár pre obchodné záležitosti Karel De Gucht, kompenzácia by sa mala dotknúť tých producentov potravín, ktorých zasiahli obchodné obmedzenia uvalené Ruskom.
"Aby sme vynahradili európskym producentom potravín problémy, ktoré spôsobili nedávne ruské obmedzenia, pracujeme v prvom kroku na hľadaní nových trhov a kde sa to nevyrieši, máme v úmysle využiť núdzovú kompenzáciu," povedal Gucht.
"Z nej teda môžu dostať, a asi aj dostanú, pomoc tiež ďalšie ruským embargom postihnuté sektory. Ani to však vzhľadom na vysoké objemy európskeho exportu do Ruska nemusí stačiť na úplnú kompenzáciu škôd, ktoré vzniknú výrobcom," podotkol Semančík.
Ruský odvetný zákaz dovozu potravín z EÚ by mohol výrobcov stáť 5 milárd eur ročne, uviedla agentúra Reuters, pričom sa odvolala na interný dokument únie. Rusko, ktoré je pre Európsku úniu druhým najväčším trhom s potravinami po Spojených štátoch amerických, nariadilo 6. augusta ročný zákaz dovozu európskeho ovocia a zeleniny, mliečnych výrobkov a mäsa, čo predstavuje takmer polovicu exportu potravín EÚ do Ruska.
Potrebujeme väčší patriotizmus
Zároveň dodal, že podľa doteraz známych pravidiel je zrejmé, že kompenzácie majú dostať priami exportéri, čo Slovensku nevyhovuje, lebo nemalú časť svojho vývozu do Ruska vykonávalo prostredníctvom sprostredkovateľských organizácií.
Ako opätovne pripomenul predseda SPPK, spotrebitelia i obchodníci by v tejto chvíli mali prejaviť väčší patriotizmus ako doteraz. Komora už v prvej polovici augusta vyzvala občanov k jeho praktickým prejavom a zároveň sa obrátila aj na sektor obchodu, aby neuprednostňoval lacné ponuky zahraničného potravinárskeho tovaru, ktorý bol pôvodne určený pre ruský trh, pred dodávkami z tuzemska.
AZZZ: Členstvo v EÚ prináša slovenským firmám a občanom zásadné výhody
Členstvo v Európskej únii prináša slovenským firmám a občanom zásadné výhody. Pre Slovensko ako malú ekonomiku je integrácia do takýchto veľkých a stabilných celkov kľúčová.
PS: V Kyjeve sme pootvorili dvere pre rokovania o tranzite plynu cez Ukrajinu
Rokovanie o tranzite plynu cez Ukrajinu na Slovensko je možné,
Boris Pistorius: Nemecko bude musieť podstatne zvýšiť svoj obranný rozpočet
Nemecko bude musieť v strednodobom horizonte podstatne zvýšiť svoj obranný rozpočet po tom, keď vyprší platnosť osobitného fondu na modernizáciu armády.
Fed vystupuje z Globálnej siete za ekologizáciu finančného systému
Federálny rezervný systém v Spojených štátoch vystupuje z medzinárodnej iniciatívy zameranej na boj proti klimatickej zmene.
Fico: Scholzovi som zopakoval principiálne postoje Slovenska k plynu cez Ukrajinu
Rozhodnutie prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského zastaviť tranzit plynu cez Ukrajinu výrazne poškodzuje Slovensko a spôsobuje miliardové škody celej EÚ.