• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 29.4.2025Meniny má Lea
23°Bratislava

Transparentné účty zvyšujú dôveryhodnosť ich majiteľov

  • 8:00 16.09.2014
Transparentné účty zvyšujú dôveryhodnosť ich majiteľov

Hospodárenie so štátnymi či komunálnymi financiami a s peniazmi darovanými na dobročinnosť je pre ľudí vždy zaujímavá téma. Štátne inštitúcie, mestské či obecné samosprávy, neziskové združenia a verejne činné osoby, ktoré chcú sprístupniť údaje o tom, ako vynakladajú zverené či vlastné peniaze, majú na to už rok výbornú príležitosť - transparentné účty. V ponuke ich má iba najväčšia banka na Slovensku - Slovenská sporiteľňa. Pred voľbami ich oceňujú aj politické strany a kandidáti na verejné funkcie, uchádzajúci sa o dôveru voličov. O tom, ako transparentné účty umožňujú mať pod kontrolou peniaze nás všetkých, sme sa rozprávali s Ivicou Bachledovou, ktorá riadi financovanie verejného sektora v Slovenskej sporiteľni.


V Česku musia mať transparentné účty napríklad všetci prezidentskí kandidáti. U nás to zatiaľ tak nie je. Čo vás viedlo k tomu, že ste sa rozhodli zaradiť ich do ponuky?

Slovenská sporiteľňa uplatňuje princíp transparentnosti tak vo svojich produktoch a službách, ako aj vo svojej komunikácii. Keďže tlak verejnosti na kontrolu verejných financií rastie a chýbal spôsob, ktorý by to umožňoval, rozhodli sme sa ponúknuť jednoduché riešenie. A tak dnes, ak má transparentný účet nádejný kandidát na verejnú funkciu, môže jednoduchým spôsobom sprístupniť informácie o tom, akou výškou peňazí disponuje, ako ich použil, prípadne kto ho finančne podporil vo volebnej kampani. Určite to má pozitívny dopad na verejnú mienku a na tých, ktorí uvažujú o jeho podpore vo voľbách. Rovnako tak môže preukázať hospodárenie nadácia, ktorá získala dve percentá z našich daní. Transparentné účty vítajú všetky organizácie a osoby, ktorým doposiaľ takéto preukázanie vynakladania peňazí chýbal.

O akých sumách asi hovoríme? A čo by mali urobiť tí, ktorí chcú verejne ukázať, že s peniazmi hospodária efektívne?
V tomto roku by mali dosiahnuť predpokladané príjmy miestnej samosprávy takmer 4 miliardy eur a príjmy územnej samosprávy viac ako 1,15 miliardy eur. Ak sa použijú skutočne efektívne a zmysluplne, o to viac môžeme mať verejných komunikácií, zrekonštruovaných škôl, nemocníc, čistejších a bezpečnejších miest a obcí. Pribudnúť môžu ďalšie čistiarne odpadových vôd aj protipovodňové systémy, jednoducho sa nám môže žiť príjemnejšie. Pokiaľ ide o nadácie, len desať najväčších má v tomto roku k dispozícii celkovo približne 10 miliónov eur. Ďalšie peniaze sa vyzbierajú z príspevkov ľudí na rôznych charitatívnych a dobročinných akciách. Aj keď sa s nimi nedajú robiť zázraky, kontrola verejnosťou má svoj zmysel aj opodstatnenie. Veď ide o naše spoločné peniaze.

Transparentný účet zvyšuje dôveryhodnosť jeho majiteľa. Prešiel rok od vtedy, ako ste ho ponúkli ako novinku. Aký je o neho záujem?
Počet transparentných účtov neustále rastie. Zriaďujú si ich predovšetkým neziskové organizácie, občianske združenia a súkromné osoby, uchádzajúce sa o verejné funkcie. Pred nadchádzajúcimi novembrovými komunálnymi voľbami si transparentné účty otvárajú kandidáti na starostov a primátorov. Môžu tak urobiť v ktorejkoľvek z našich takmer 300 pobočiek.

Skúsenosti z Českej republiky ukázali, že aj transparentné účty majú svoje limity. Napríklad jedna politická strana mala dva rôzne účty, ale iba jeden z nich bol transparentný.
Transparentný účet je o férovosti, nie o povinnosti. Rovnaké možnosti ponúka všetkým, ktorí sú ochotní ukázať svoje príjmy aj výdavky. Kto ich nechce zverejniť pravdivo, s tým nič nenarobí ani transparentný účet. O to väčšie je sklamanie a pokles dôvery u verejnosti voči tým, ktorí sa nesprávajú férovo.

Ako sa dajú kontrolovať položky na transparentnom účte?
Transparentný účet je vlastne štandardný účet, ktorého majiteľ súhlasí s tým, že stav a pohyby na účte si môže ktokoľvek pozrieť. Je to veľmi jednoduché. Umožňuje to internetová stránka www.transparentneucty.sk. Ak niekto vkladá na účet peniaze či už ako hotovostný alebo bezhotovostný vklad a chce, aby príjemca vedel, od koho sú, musí uviesť tieto údaje v dokladoch.
Zdroj: WBN/PR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Aké dámske topánky budú v móde na jar 2025?

Aké dámske topánky budú v móde na jar 2025?

15:42 28.03.2025Tlačové správy

Členkové čižmy sú ideálnou obuvou do jarného počasia. Sú ideálne pre elegantný aj menej formálny štýl.

Ako BLIK uľahčuje online nakupovanie na Slovensku? Rýchlosť a komfort online platieb

Ako BLIK uľahčuje online nakupovanie na Slovensku? Rýchlosť a komfort online platieb

14:51 07.03.2025Tlačové správy

Online nakupovanie je čoraz populárnejšie na celom svete a ani Slovensko nie je výnimkou.

Ktoré práce pri renovácii bytu alebo domu prenechať profesionálom?

Ktoré práce pri renovácii bytu alebo domu prenechať profesionálom?

12:00 07.03.2025Tlačové správy

Hoci si mnohí myslia, že väčšinu prác týkajúcich sa renovácie bytu alebo domu zvládnu sami, čím si ušetria peniaze, nie je to tak.

Interní a externí účtovníci: Čo je pre vašu spoločnosť najlepšie?

Interní a externí účtovníci: Čo je pre vašu spoločnosť najlepšie?

8:18 07.03.2025Tlačové správy

Každá spoločnosť, malá aj veľká, rieši rovnakú otázku - kto bude zodpovedný za vedenie účtovníctva a miezd? Mali by ste zamestnať vlastného účtovníka alebo sa spoľahnúť na externú spoločnosť?

4 seriály inšpirované skutočnými udalosťami, ktoré vás chytia

4 seriály inšpirované skutočnými udalosťami, ktoré vás chytia

19:37 16.12.2024Tlačové správy

Chcete sa ponoriť do fascinujúceho sveta skutočných príbehov prenesených na televíznu obrazovku?