Ruská ekonomika môže vzrásť, v budúcnosti však hrozí recesia
- 14:45 18.09.2014
- MOSKVA
Ruská ekonomika by mala počas zostávajúcich mesiacov tohto roka posilniť o 0,1 až 0,2 percenta. Očakáva to minister hospodárstva Alexej Uljukajev, ktorý vo štvrtok na rokovaní vlády tiež uviedol, že ekonomika krajiny v období od januára do augusta vzrástla o 0,7 percenta.
Jeho vyhlásenie prišlo iba dva dni po tom, ako bývalý ruský minister financií Alexej Kudrin povedal, že ruská ekonomika by mohla oslabiť o tri až štyri percentá v prípade, že západné krajiny sprísnia sankcie voči Rusku tak, že budú podobné ako sankcie zavedené voči Iránu. "Nevylučujem, že ak prídu ďalšie tvrdšie sankcie... ruská ekonomika sa dostane do recesie, ktorá nepotrvá rok, ale možno dva," vyhlásil Kudrin.
Moskva čelí sankciám vzhľadom na situáciu na Ukrajine. Sankcie zo strany Západu už znemožnili niektorým najväčším ruským firmám prístup k financovaniu na západných trhoch. Sankcie sa už tiež dotkli technológií, ktoré sú nevyhnutné pre ďalší rast produkcie ropy v Rusku.
Sankcie voči Iránu sa napríklad dotýkajú tamojšieho bankového sektora, ktorému zablokovali prístup k systému medzinárodného bankového platobného styku SWIFT a obmedzenia platia aj pre iránsky export ropy.
Súvisiace:
Rakúsky minister má pre ruskú odvetu obavy o popredné banky
Európska banka potvrdila predikciu nulového rastu
Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) vo svojej najnovšej prognóze, ktorú zverejnila vo štvrtok uviedla, že západné sankcie voči Rusku aj odvetné opatrenia Kremľa budú negatívne vplývať na ruskú ekonomiku. Banka potvrdila svoju májovú predikciu, že ekonomika krajiny za tento rok vykáže nulový rast, hoci v prvom polroku sa vyvíjala trochu lepšie, ako sa očakávalo.
V roku 2015 ruský hrubý domáci produkt (HDP) v dôsledku sankcií podľa EBOR o 0,2 percenta klesne. Ešte v máji banka predpovedala, že ruské hospodárstvo v budúcom roku o 0,6 percenta posilní.
Sankcie voči Rusku sú vraj osobitne silné
EBOR vo svojej najnovšej predikcii konštatovala, že sankcie, ktoré Európska únia ohlásila v septembri, sú osobitne silné, keďže sa dotýkajú ropného sektora, ktorý je základom ruskej ekonomiky. Podľa banky sankcie negatívne vplývajú na podnikateľskú dôveru v Rusku a prispievajú k odlevu kapitálu.
EBOR poznamenáva, že ruské firmy musia do konca roka 2015 uhradiť splátky svojich zahraničných dlhov v sume zhruba 190 miliárd dolárov. Keďže si nemôžu požičať na zahraničných trhoch, ruské devízové rezervy, ktoré sú v objeme 465 miliárd dolárov, sa môžu dostať pod tlak a úrokové sadzby sa pravdepodobne budú musieť opäť zvýšiť.
Podľa EBOR ruský zákaz dovozu potravín zo západných štátov by mohol zvýšiť infláciu v krajine o jeden až dva percentuálne body. Zákaz preletu lietadiel západných firiem cez ruské územie podľa banky postihne aj Rusko aj západné štáty.
Tento zákaz môže spoločnosti Aeroflot spôsobiť ročné škody v sume 300 miliónov dolárov v dôsledku straty poplatkov. Európske letecké firmy môžu pocítiť zvýšenie nákladov v objeme niekoľkých stoviek miliónov dolárov.
AZZZ: Členstvo v EÚ prináša slovenským firmám a občanom zásadné výhody
Členstvo v Európskej únii prináša slovenským firmám a občanom zásadné výhody. Pre Slovensko ako malú ekonomiku je integrácia do takýchto veľkých a stabilných celkov kľúčová.
PS: V Kyjeve sme pootvorili dvere pre rokovania o tranzite plynu cez Ukrajinu
Rokovanie o tranzite plynu cez Ukrajinu na Slovensko je možné,
Boris Pistorius: Nemecko bude musieť podstatne zvýšiť svoj obranný rozpočet
Nemecko bude musieť v strednodobom horizonte podstatne zvýšiť svoj obranný rozpočet po tom, keď vyprší platnosť osobitného fondu na modernizáciu armády.
Fed vystupuje z Globálnej siete za ekologizáciu finančného systému
Federálny rezervný systém v Spojených štátoch vystupuje z medzinárodnej iniciatívy zameranej na boj proti klimatickej zmene.
Fico: Scholzovi som zopakoval principiálne postoje Slovenska k plynu cez Ukrajinu
Rozhodnutie prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského zastaviť tranzit plynu cez Ukrajinu výrazne poškodzuje Slovensko a spôsobuje miliardové škody celej EÚ.