• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 10.1.2025Meniny má Dáša
Bratislava

Islamský štát pritvrdil, poslal tanky k tureckým hraniciam

  • 16:29 24.09.2014
  • BEJRÚT
Islamský štát pritvrdil, poslal tanky k tureckým hraniciam

Po boku islamských radikálov v Sýrii a Iraku bojuje až 3000 Európanov. Asi 20 percent bojovníkov z Európy sa už vrátilo do domovských krajín, kde môžu predstavovať hrozbu.

Radikálna skupina Islamský štát posilnila svoje jednotky pri kurdskom meste Kobani (Ajn al-Arab) pri hraniciach s Tureckom, od ktorého sa nachádza už len osem kilometrov.

Všetko o Islamskom štáte nájdete TU.

Islamisti vyslali posily vo forme tankov a ďalších vojakov ešte v utorok potom, čo Spojené štáty a ich arabskí spojenci odštartovali letecké útoky proti pozíciám Islamského štátu v severných provinciách Rakká, Dajr az-Zaur a Hasaká.

Zástupca veliteľa sýrskych kurdských síl Ocalan Iso vyzval Američanmi vedenú koalíciu, aby uskutočnila nálety aj v okolí mesta Kobani, ktorému hrozí, že padne do rúk sunnitských islamistov. "Kobani je v nebezpečenstve," vyhlásil. Pred Islamským štátom ušlo do susedného Turecka už vyše 140-tisíc sýrskych Kurdov.

Američania uskutočnili ďalšie nálety

Sýrsky minister pre národné uzmierenie Ali Hajdár uviedol, že vzdušné útoky vedené Spojenými štátmi postupujú správnym smerom, pretože vláda je o nich informovaná a nezasahujú civilistov ani sýrske vojenské ciele. "Čo sa doteraz stalo, napreduje správnym smerom v zmysle informovania vlády a neútočenia proti sýrskym vojenským zariadeniam a neútočenia proti civilistom," povedal minister v stredu pre agentúru Reuters.

Americké ústredné veliteľstvo zároveň oznámilo, že Spojené štáty uskutočnili v stredu päť ďalších útokov proti Islamskému štátu v Sýrii a Iraku. Jeden nálet sa podľa jeho údajov uskutočnil severozápadne od mesta al-Kajm v Sýrii, v Iraku dva útoky mierili juhovýchodne od Arbilu a dva západne od Bagdadu. Pri náletoch boli použité rôzne bojové stroje, ktoré sa následne bezpečne vrátili na svoje stanovištia.

Spojené štáty a ich spojenci odštartovali letecké útoky proti pozíciám radikálnej skupiny Islamský štát v Sýrii v noci z pondelka na utorok. Sýriu o plánovaných leteckých útokoch vopred informovali prostredníctvom sýrskeho veľvyslanca pri OSN. Pomoc v boji proti Islamskému štátu ponúkol aj Irán a samotná Sýria, medzinárodné spoločenstvo sa však zdráha spolupracovať so sýrskym prezidentom Baššárom al-Asadom.

Sýrska organizácia na monitorovanie ľudských práv uviedla, že letecké útoky v noci z utorka na stredu zasiahli pozície radikálnej skupiny na severnom území Sýrie pri hraniciach s Tureckom. Nálety zasiahli islamistami ovládanú oblasť asi 30 kilometrov západne od mesta Kobani. Útočiace lietadlá údajne neboli sýrske a prileteli smerom od Turecka. Zatiaľ teda nie je jasné, ktorá krajina útoky uskutočnila.

Videá: USA útočili na islamistov v Sýrii stíhačkami aj tomahawkami

Útočte aj na al-Asada, žiada opozícia

Západom podporovaná sýrska politická opozícia skritizovala nálety Američanov a ich spojencov v Sýrii za to, že sa sústreďujú len na Islamský štát a ďalších extrémistov, zatiaľ čo vládu prezidenta Baššára al-Asada necháva nedotknutú.

Šéf sýrskej národnej koalície Násr al-Harírí vyjadril ľútosť nad tým, že "medzinárodné spoločenstvo prichádza s čiastočnými riešeniami konfliktu v Sýrii, v rámci ktorého státisíce ľudí zabil alebo zajal práve al-Asadov režim". V stanovisku koalície zverejnenom v stredu al-Harírí tiež povedal, že akékoľvek iné snahy ako pomoc Sýrčanom pri zvrhnutí al-Asada len ďalej podporia extrémizmus.

Po boku islamistov bojuje až 3000 Európanov

Až 3000 Európanov už bojuje po boku islamských radikálov v Sýrii a Iraku. V rozhovore pre agentúru AFP, ktorý zverejnili svetové médiá, to v utorok povedal koordinátor EÚ pre boj s terorizmom Gilles de Kerchove, ktorý len pred pár mesiacmi tento počet odhadoval na 2000.

Nárast v počte pripisuje bojovým úspechom radikálnej sunnitskej skupiny Islamský štát, ktorá obsadila veľké časti Sýrie a Iraku a vyhlásila tam islamský kalifát.

Najviac občanov EÚ bojujúcich v radách islamistov pochádza podľa de Kerchova z Británie, Francúzska, Nemecka, Holandska, Belgicka, Švédska a Dánska. V Iraku a Sýrii bojuje aj niekoľko Španielov, Talianov, Írov a Rakúšanov.

Asi 20 percent bojovníkov z Európy sa už podľa neho vrátilo do domovských krajín, kde môžu predstavovať hrozbu. De Kerchove chce ešte svoje údaje porovnať s údajmi európskych tajných služieb.

 

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Americký súd uznal Trumpa za vinného, trest však nedostane

Americký súd uznal Trumpa za vinného, trest však nedostane

DNES - 17:16Zahraničné

Trump bude prvým americkým prezidentom, ktorý sa ujme úradu s tým, že ho súd predtým uznal za vinného z trestného činu.

Ukrajina chce s USA budovať blízke vzťahy a očakáva stretnutie s Trumpom

Ukrajina chce s USA budovať blízke vzťahy a očakáva stretnutie s Trumpom

DNES - 15:13Zahraničné

Ukrajina považuje budovanie blízkych vzťahov s vládou novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa za kľúčové.

Rok 2024 bol najteplejším v histórii pozorovaní, potvrdila WMO

Rok 2024 bol najteplejším v histórii pozorovaní, potvrdila WMO

DNES - 14:10Zahraničné

Rok 2024 sa stal doposiaľ najteplejším v histórii meraní, uviedla v piatok hovorkyňa Svetovej meteorologickej organizácie.

Ukrajina sprísňuje kontrolu hraníc: Zásahy proti nelegálnym odchodom mužov z krajiny

Ukrajina sprísňuje kontrolu hraníc: Zásahy proti nelegálnym odchodom mužov z krajiny

DNES - 13:41Zahraničné

Ukrajinská polícia v piatok oznámila, že podnikla stovky zásahov po celej krajine s cieľom uzavrieť trasy, ktorými unikajú z krajiny muži v mobilizačnom veku.

Tajani pricestoval do Sýrie po prvý raz od pádu Asadovho režimu

Tajani pricestoval do Sýrie po prvý raz od pádu Asadovho režimu

DNES - 10:09Zahraničné

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani začal v piatok svoju prvú oficiálnu návštevu Sýrie od zosadenia bývalého prezidenta Bašára Asada.