Na Slovensku amputovali nohu vyše štyritisíc diabetikom
Na Slovensku v roku 2012 amputovali nohu 4065 diabetikom. Príčinou odstránenia končatiny bol syndróm diabetickej nohy, teda postihnutie štruktúr nohy, ktoré je jedným zo sprievodných komplikácií cukrovky. Na tlačovej besede to oznámil lekár a predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti (SDS) Emil Martinka.
Podľa Martinku diabetickou nohou trpí na Slovensku približne osemtisíc diabetikov. Ako uviedol, táto komplikácia sa rozvíja pomaly a bez príznakov. Medzi prvé príznaky patria prejavy z poškodenia periférneho nervstva (polyneuropatia) ako je mravčenie, pichanie, pálenie nôh a postupne až výrazné bolesti.
Súčasne dochádza k postupnej strate ochrannej citlivosti na zraňujúce podnety a preto pacient často necíti ani závažné poranenie nohy. "Tým, že si to pacient neuvedomí, neurobí následné kroky a dochádza k infekcii a rozvoju hlbokých defektov ohrozujúcich kosť a následne je nutná amputácia," povedal Martinka.
Druhým závažným faktorom pri vzniku diabetickej nohy je podľa lekára postihnutie ciev urýchleným aterosklerotickým procesom. To zhoršuje výživu nohy a môže viesť až k jej odumretiu. "Prejavy nedokrvenia nôh sa prihlasujú únavou nôh a pobolievaním nôh a lýtok," vysvetlil Martinka.
Dôležitá je včasná diagnostika
Predseda SDS vysvetlil, že amputácii môže diabetik predísť predovšetkým pomocou včasnej diagnostiky. "Každý cukrovkár by mal minimálne raz ročne absolvovať vyšetrenie nôh u svojho diabetológa," povedal.
Pomocou štandardných klinických a prístrojových vyšetrení tak lekár môže zistiť úroveň ochrannej citlivosti periférnych nervov, teda aká je jemná dotyková citlivosť, citlivosť na tlak, akú má pacient schopnosť vnímať vibračné podnety, rozlišovať ostré a tupé podnety alebo teplotné rozdiely. Vďaka týmto testom vie lekár zhodnotiť, či ide u daného pacienta o poškodenie periférnych nervov a aká je závažnosť tohto poškodenia.
"Nevýhodou je náročnosť na čas a vybavenie," vyjadril sa Martinka. Zároveň však priblížil, že cukrovkárovi dokáže pomôcť aj špeciálna náplasť na nohu. Po aplikovaní na spodnú časť chodidla reaguje sfarbením, a tým upozorní na zvýšené riziko syndrómu diabetickej nohy. "Vyšetrenie si môže urobiť aj samotný pacient," povedal.
O nohy sa musia starať aj zdraví ľudia
Vysoký počet amputácií na Slovensku však podľa Martinku upozorňuje na potrebu zvýšiť povedomie o diabetickej nohe. "Každý diabetik by mal byť poučený o riziku a následne o tom, ako sa o nohy starať," vyhlásil. Medzi možnosti starostlivosti vymenoval pravidelné prehliadanie si nôh, precvičovanie, správnu hygienu či používanie správnej obuvi.
"Ja sa o nohy starám, ako som sa to naučila od malička. Problémy s cievami majú aj zdraví ľudia, takže sa o ne treba starať, či ste diabetik alebo nie," priblížila na besede aj Zuzana Haasová, ktorej polyneuropatiu diagnostikovali v roku 2005. "Keď je leto a je veľmi teplo, moje nohy sú studené. Pomáha mi iba masírovanie, čo nohy prekrví," priblížila skúsenosti s ochorením 33-ročná herečka a speváčka.
"Možností včasnej diagnostiky, prevencie aj následnej liečby je viacero. Dôležité však je, aby sa aj pacient o takúto diagnostiku aktívne zaujímal a riziko nepodceňoval," povedal Martinka.
10 tipov kardiológa, ako sa vyhnúť infarktu pred 60-tkou
Infarkt čoraz častejšie postihuje mladých ľudí. Ak sa mu chcete vyhnúť, dodržiavajte 10 odporúčaní odborníka na zdravie srdca.
Najlepšie raňajky po opici: Lekárka radí, čo jesť po prehýrenej noci
Lekárka poradila, čo by mal obsahovať sendvič na liečbu opice.
Ako sa rýchlo zotaviť z alkoholu: Opicu dokáže vyliečiť známa aminokyselina
Odborníci zistili, že jeden druh aminokyseliny dokáže bojovať s príznakmi opice z alkoholu.
Dietologička onkologických pacientov: Iba tieto dve potraviny spôsobujú rakovinu
Odborníčka v oblasti výživy a onkológie upozornila na dve potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny.
Máte zápchu? Tieto triky okamžite rozhýbu vaše črevá
Lekár poradil jednoduché techniky, ktorá vám pomôžu pri zápche.