Na Slovensku amputovali nohu vyše štyritisíc diabetikom

Na Slovensku v roku 2012 amputovali nohu 4065 diabetikom. Príčinou odstránenia končatiny bol syndróm diabetickej nohy, teda postihnutie štruktúr nohy, ktoré je jedným zo sprievodných komplikácií cukrovky. Na tlačovej besede to oznámil lekár a predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti (SDS) Emil Martinka.
Podľa Martinku diabetickou nohou trpí na Slovensku približne osemtisíc diabetikov. Ako uviedol, táto komplikácia sa rozvíja pomaly a bez príznakov. Medzi prvé príznaky patria prejavy z poškodenia periférneho nervstva (polyneuropatia) ako je mravčenie, pichanie, pálenie nôh a postupne až výrazné bolesti.
Súčasne dochádza k postupnej strate ochrannej citlivosti na zraňujúce podnety a preto pacient často necíti ani závažné poranenie nohy. "Tým, že si to pacient neuvedomí, neurobí následné kroky a dochádza k infekcii a rozvoju hlbokých defektov ohrozujúcich kosť a následne je nutná amputácia," povedal Martinka.
Druhým závažným faktorom pri vzniku diabetickej nohy je podľa lekára postihnutie ciev urýchleným aterosklerotickým procesom. To zhoršuje výživu nohy a môže viesť až k jej odumretiu. "Prejavy nedokrvenia nôh sa prihlasujú únavou nôh a pobolievaním nôh a lýtok," vysvetlil Martinka.
Dôležitá je včasná diagnostika
Predseda SDS vysvetlil, že amputácii môže diabetik predísť predovšetkým pomocou včasnej diagnostiky. "Každý cukrovkár by mal minimálne raz ročne absolvovať vyšetrenie nôh u svojho diabetológa," povedal.
Pomocou štandardných klinických a prístrojových vyšetrení tak lekár môže zistiť úroveň ochrannej citlivosti periférnych nervov, teda aká je jemná dotyková citlivosť, citlivosť na tlak, akú má pacient schopnosť vnímať vibračné podnety, rozlišovať ostré a tupé podnety alebo teplotné rozdiely. Vďaka týmto testom vie lekár zhodnotiť, či ide u daného pacienta o poškodenie periférnych nervov a aká je závažnosť tohto poškodenia.
"Nevýhodou je náročnosť na čas a vybavenie," vyjadril sa Martinka. Zároveň však priblížil, že cukrovkárovi dokáže pomôcť aj špeciálna náplasť na nohu. Po aplikovaní na spodnú časť chodidla reaguje sfarbením, a tým upozorní na zvýšené riziko syndrómu diabetickej nohy. "Vyšetrenie si môže urobiť aj samotný pacient," povedal.
O nohy sa musia starať aj zdraví ľudia
Vysoký počet amputácií na Slovensku však podľa Martinku upozorňuje na potrebu zvýšiť povedomie o diabetickej nohe. "Každý diabetik by mal byť poučený o riziku a následne o tom, ako sa o nohy starať," vyhlásil. Medzi možnosti starostlivosti vymenoval pravidelné prehliadanie si nôh, precvičovanie, správnu hygienu či používanie správnej obuvi.
"Ja sa o nohy starám, ako som sa to naučila od malička. Problémy s cievami majú aj zdraví ľudia, takže sa o ne treba starať, či ste diabetik alebo nie," priblížila na besede aj Zuzana Haasová, ktorej polyneuropatiu diagnostikovali v roku 2005. "Keď je leto a je veľmi teplo, moje nohy sú studené. Pomáha mi iba masírovanie, čo nohy prekrví," priblížila skúsenosti s ochorením 33-ročná herečka a speváčka.
"Možností včasnej diagnostiky, prevencie aj následnej liečby je viacero. Dôležité však je, aby sa aj pacient o takúto diagnostiku aktívne zaujímal a riziko nepodceňoval," povedal Martinka.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.