• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.11.2024Meniny má Klement
Bratislava

Ako cvičiť: Nové telo s novým tréningom

  • 19:50 30.09.2014
  • BRATISLAVA
Ako cvičiť: Nové telo s novým tréningom

Keď ste začínali cvičiť, boli ste plní elánu a s vysokou motiváciou. Videli ste výsledky a cítili ste sa lepšie a v súčasnosti nastala stagnácia? Je na čase skúsiť niečo nové a osviežiť váš tréningový plán! 

Ak chcete zistiť kedy a či je ten správny čas zmeniť zabehnutú tréningovú rutinu, tu je pár rád!

Každý z vás začal s určitým cieľom: Chcete budovať svalovú hmotu, zbaviť sa tuku, spevniť svaly, zlepšiť zdravotný stav, chcete vyzerať a cítiť sa lepšie alebo aj pre všetky tieto dôvody dokopy.

Čítajte: Chcete krásne telo? Vyhnite sa najčastejším chybám!

Trénujete v rovnaké dni, v rovnaký čas, robíte to isté kardio, dvíhate tú istú váhu a končíte opäť s rovnakým kardiom?

Vaše telo sa nemení?

Ak trénujete stále tým istým spôsobom s rovnakými váhami, telo sa prispôsobí, prestanete pociťovať svalovicu a nebudete na sebe vidieť žiadne pokroky. Potrebuje zmenu pre ďalší rast svalstva a formovanie postavy. 

Ako na to?

Ak máte pocit, že tréning už pre vás nie je výzvou a veľmi sa pri ňom nenamáhate, máte niekoľko možností:

•    Môžete zvýšiť intenzitu tréningu, a to postupným skracovaním prestávok medzi sériami, čím docielite rýchlejšie vyrysovanie svalstva. Ak v cvičení nie ste začiatočník, skúste účinnú metódu Tabata! Môžete vyskúšať aj 20 minútové fitness výzvy. Bez oddychu zistíte, koľko opakovaní ste schopní urobiť a postupne sa môžete zlepšovať.

Video: Tabata. Dokonalé telo a kondícia za 4 minúty!

•    Zmeniť môžete tiež prevedenie jednotlivých cvikov či sklon lavičky. Drepy sa dajú robiť mnohými spôsobmi. Napríklad prejsť z drepu do výpadu. Ak robíte drepy bez záťaže, môžete prejsť pri samotnom prevedení z podrepu do výskoku.

•    Ďalšou zmenou môže byť cvik na konkrétny sval, na ktorý existuje niekoľko účinných cvikov (napr.na biceps, triceps, deltový sval), ktoré si môžete nájsť rýchlo aj na internete. Pri každom cviku nezabúdajte dbať na techniku prevedenia cviku a dýchanie.

•    Cvičíte striedavo hornú časť tela a počas nasledujúcej návštevy fitnesscentra spodnú? Po dvoch-troch mesiacoch takéhoto režimu môžete začať posilňovať behom jedného tréningu celé telo. Samozrejme s nižším počtom sérií na jednu svalovú skupinu. To znamená, že nebudete robiť všetky cviky, ktoré ste predtým stihli behom jednej návštevy posilňovne a cviky na celé telo môžete vždy obmieňať. 

Ako často tréning obmieňať?

Odpoveď: Je to individuálne. Existujú názory, že by ste svoj tréningový plán mali meniť každých "X" týždňov, no je to hlúposť. Sami musíte spozorovať, kedy si telo na záťaž zvyklo a potrebuje zmenu pre svoj ďalší vývoj. Nemeňte svoj tréning, pokiaľ na to nemáte jeden z uvedených dôvodov. 

Každý má iné ciele, potreby, čas na cvičenie. Všetky aspekty sú individuálne a taký by mal byť i váš tréningový program.

Nájdite odpovede!

Preto by ste si mali všetko dôkladne rozvrhnúť a odpovedať si na všetky základné otázky: Prečo chcem cvičiť? Koľkokrát týždenne som ochotný reálne venovať cvičeniu? Budem sa sústrediť na formovanie, rast svalov alebo zhadzovanie kíl? Odpovede na všetky tieto otázky nakoniec ovplyvnia počet opakovaní jedného cviku, intenzitu tréningu či hmotnosť závažia, s ktorou budete cvičiť. 

Nudíte sa? Skúste zmenu!

Pripojte k svojmu cvičeniu ďalší pohyb! Zacvičte si niečo, čo ste nikdy predtým nerobili. Možností je nekonečne veľa. Okrem domáceho cvičenia z videa môžete využiť bohatú ponuku fitness a pohybových centier. Objavte kruhový tréning, pilates, piloxing, core tréning, bosu, podľahnite rytmom bokwy, zaskáčte si jumping alebo sa napríklad zahrejte na HIIT. Nájdite si niečo, čo vás bude dopovať endorfínmi a z čoho budete opäť plní energie!

Podpora sparring partnera

Vtiahnite do svojho cvičenia partnera/ku či kamaráta/ku! Samozrejme nie preto, aby ste s ním/s ňou namiesto cvičenia debatovali. Ak máte známeho, ktorý pravidelne cvičí a vyzná sa v tom, čo robí, skúste si dať tréning spolu s ním. Naučíte sa niečo nové a poradí vám. Možno to pre vás bude oveľa väčšia zábava.

Čítajte: Potréningové zásady. Nerobte chyby amatérov!

Zdroj: Info.sk, BD, shape.com, aworkoutroutine.com Foto: SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia

Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia

20:07 21.11.2024Zdravie

Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.

Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup

Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup

7:08 20.11.2024Zdravie

Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.

Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky

Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky

19:45 18.11.2024Zdravie

Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.

Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári

Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári

19:34 18.11.2024Zdravie

Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.

Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!

Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!

11:09 18.11.2024Zdravie

Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.