Slovenské elektrárne sú podľa Kažimíra možno nepredajné
- 14:58 01.10.2014
- BRATISLAVA

Podľa Petra Kažimíra nebude predaj Slovenských elektrárňach taký jednoduchý, majú totiž desiatky nevyriešených právnych sporov.
Predaj majoritného 66-percentného podielu Slovenských elektrární nebude taký jednoduchý. Myslí si to minister financií Peter Kažimír, podľa ktorého je v Slovenských elektrárňach niekoľko nevyriešených právnych sporov, ktoré môžu celý predaj brzdiť. Minister dokonca hovorí, že elektrárne sú v súčasnom stave možno až nepredajné.
Súvisiace:
Kontrola Slovenských elektrární sa blíži, terčom sú financie
Hospodárenie v Slovenských elektrárňach preverí kontrola
Slovensko chce od talianskeho Enelu doplatok za elektrárne
Odstavili druhý blok Mochoviec, z reaktora vyvezú palivo
Kontrolóri si v elektrárňach posvietia na dostavbu Mochoviec
"Realita v Slovenských elektrárňach je asi tristnejšia, ako sa ju snažia talianski vlastníci prezentovať. Sú tam desiatky právnych sporov. Je tu otázka aj ochoty zo strany majoritného akcionára tieto spory riešiť. Z môjho pohľadu si myslím, že Slovenské elektrárne ako projekt predaja majú právne vady. A z tohto pohľadu sú možno aj nepredajné," povedal po stredajšom rokovaní vlády Peter Kažimír.
O kúpe elektrární uvažuje aj štát
O navýšení podielu v Slovenských elektrárňach, teda o kúpe celého 66-percentného podielu respektíve jeho časti, uvažuje aj štát. Minister hospodárstva Pavol Pavlis sa nedávno nechal počuť, že štát by mohol za akcie elektrární zaplatiť prostriedkami získanými z predaja 49-percentného podielu firmy Slovak Telekom.
Minister Kažimír však tejto myšlienke nie je naklonený. "Delíme kožu medveďa, ktorý stále behá po lesoch. Budeme radi, ak sa nám podarí Telekom predať za čo najvyššiu cenu. Ja, ale budem žiadať, aby sa prioritne použil tento výnos na zníženiu dlhu, ako je to vo vládnom pláne," povedal Kažimír. O inom použití prostriedkov z tohto predaja by musela podľa neho rozhodnúť vláda a následne parlament.
Taliani chcú predajom aktív zarobiť
Vedenie spoločnosti Enel začiatkom júla odsúhlasilo predaj svojho podielu v Slovenských elektrárňach. Okrem toho spoločnosť odsúhlasila predaj aktív v Rumunsku. Predaj aktív na Slovensku a v Rumunsku je súčasťou širšieho plánu predaja aktív v hodnote šesť miliárd eur. Tento program sa začal v roku 2013 a jeho cieľom je zníženie dlhu spoločnosti.
Otázne stále zostáva, koľko bude Enel za svoj podiel v elektrárňach pýtať. Známe je len to, že predajom Slovenských elektrární a aktív v Rumunsku by chceli Taliani získať aspoň 4,4 miliardy eur. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred ôsmimi rokmi necelých 840 miliónov eur.
Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 megawattmi inštalovaného výkonu. V roku 2013 spoločnosť dodala do elektrickej siete 20,9 terawatthodiny elektrickej energie.

Lagardová: Trumpove clá pravdepodobne spomalia hospodársky rast eurozóny
Colný konflikt, ktorý začal americký prezident Donald Trump, pravdepodobne spomalí ekonomiku eurozóny.

Z trhu sťahujú kuracie prsia. V tomto obchodnom reťazci ich môžete vrátiť
Kontrolóri objavili na slovenskom aj českom trhu kuracie mäso so salmonelou.

Do týchto projektov investuje MIRRI viac ako 6 miliónov eur
Viac ako šesť miliónov eur z eurofondov prinesie lepšie školy a krajšie verejné priestranstvá.

Ministerstvo dopravy: Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadna novinka
Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné.

Premiér pripustil možnosť zmien v transakčnej dani
Premiér podnikateľov uistil, že budúcoročná konsolidácia pre nich nebude znamenať žiadne prekvapenia.