Zdravé potraviny modernej kuchyne. Tieto sa oplatí vyskúšať
Časy, kedy v kuchyni stačila obyčajná soľ, biely cukor, klasický olej, zelenina a ovocie zo záhradky, sú dávno preč. Ľudia googlia recepty na internete a nakupujú v BIO kvalite. Prinášame vám pár tipov na naozaj zdravé potraviny modernej doby.
Kokosový olej
Tento bohatý zdroj energie, poplach pre plesne a tuky v organizme jednoducho nesmie v modernej zdravej kuchyni chýbať. Navyše krásne vonia a má naozaj všestranné využitie. Nemusíte sa preto báť, že ho kúpite a nebudete vedieť čo s ním. Kozmetika, varenie, pečenie, vyprážanie, masáže, čo si len zmyslíte.
Čítajte v článku: Kokosový olej - TOP 10 tipov ako ho využiť
Himalájska soľ - "biele zlato"
Správne množstvo soli je kľúčom k chutnému jedlu. Najzdravšou voľbou je himalájska soľ, ktorá obsahuje až 84 zdraviu prospešných minerálnych látok a stopových prvkov. Himalájska soľ sa tvorila pod intenzívnym tektonickým tlakom posledných 250 miliónov rokov, čím je absolútne čistá a nedotknutá toxínmi z vonkajšieho prostredia.
Nečudo, že poskytuje dlhý rad zdravotných benefitov. Jej konzumáciou spomalíte prejavy starnutia, podporíte cirkuláciu krvi, zdravie ciev, obličiek, žlčníka, prispejete k prirodzenej pH rovnováhe buniek,k zdravému libidu, posilníte kosti a dodáte telu energiu. Vďaka himalájskej soli budete mať navyše pevné kosti a zdravý spánok.
Tamari
Vyskúšajte bezlepkovú sójovú omáčku Tamari! Na rozdiel od tej bežnej je tmavšia, nakoľko obsahuje vyššiu koncentráciu sójových bôbov. Poskytuje i viac minerálov a stopových prvkov. Je silnejšia a slanšia ako klasická, takže jej do jedál stačí pridať oveľa menej. Ochuťte ňou omáčky, polievky či dusené jedlá a zabudnite na predstavu, že sa hodí len do ázijskej kuchyne!
Čítajte: Sójové výrobky. Kedy môžu uškodiť?
Kurkuma
Toto indické korenie má okrem množstva liečivých účinkov jednu úžasnú schopnosť, ktorá ju radí medzi poklady zdravých potravín. Jej pravidelnou konzumáciou si totiž čistíte krv od všetkých škodlivín a toxínov. Môžete ju použiť namiesto kari korenia. Mäso sa vďaka nej upečie dochrumkava.
Dajte si pozor na manipuláciu s kurkumou! Majte na pamäti, že je známa nielen ako indické korenie, ale i výborné farbivo. Používajte preto lyžičku a neutierajte ju handrou, ktorú si nechcete prefarbiť na žiarivú žltú!
Cícer
Polievky, pomazánky, šaláty, dusené jedlá. Cícer je súčasťou stravy najmä na Blízkom východe, ale i v zdravej stredomorskej kuchyni. Že ho ešte nepoznáte? Rýchlo si ho nakúpte aj do zásoby. Chuť tejto strukoviny pripomína čerstvý zelený hrášok alebo oriešky.
- Urobte si cícer doma! Vynikajúce recepty nájdete TU!
Zdravotných benefitov, ktoré ponúka je naozaj neúrekom.Je bohatým zdrojom bielkovín, vitamínu E, železa, draslíka, zinku, vlákniny, B vitamínov a kyseliny listovej. Vďaka nim posilňuje imunitný systém, chráni srdce, udržuje zdravé vlasy a pokožku a izoflavony, ktoré obsahuje bojujú proti voľným radikálom.
Plody mora
Máte už doma sušené morské riasy? Striasa vás predstava ich konzumácie? Zabudnite na zábrany a dajte im šancu! Sú bohatým zdrojom látok, ktoré väčšine z nás v tele veľmi chýbajú. Jód, železo, horčík, vápnik a živiny kolujúce v našej krvi - to všetko vám poskytnú morské riasy.
Čítajte: Ak vám chýba jód, strácate všetky vitamíny a živiny!
Na internete nájdete množstvo tipov ako ich spracovať a jedlá, do ktorých ich možno pridať. Ozvláštnite a obohaťte svoje jedlá zdravím priamo z mora! Hodia sa do rizota, šalátov k dusenému mäsu a tiež do polievok.
Mungo fazuľky
Tieto malé zelené fazuľky pôvodom z Indie chutia ako mladý zelený hrášok. V obchode ich kúpite naklíčené v miske. Práve mladé klíčky a výhonky sú bohatým zdrojom enzýmov, minerálnych látok a aminokyselín. Vďaka množstvu vitamínov a proteínov posilňujú imunitný systém a dodávajú stratenú energiu. Sú tiež výborným zdrojom vápnika,železa, kyseliny listovej, horčíka, draslíka a v neposlednom rade prospešnej vlákniny.
- Tip na recept: Morčacie rezance s fazuľou mungo
Mungo fazuľky sú vynikajúcou súčasťou lahodných šalátov na večeru, môžete ich primiešať do rizota či kuskusu, do polievok alebo si z nich vytvoriť výbornú a výživnú pomazánku. Denne konzumujte mungo v množstve jednej hrste.
Jablčný ocot
Jablčný ocot v BIO kvalite alebo najlepšie doma vyrobený, prospieva lepšiemu tráveniu, zdraviu krvi, detoxikuje telo a podporuje vstrebávanie vápnika. Môžete si z neho pripraviť nápoj pridaním jednej lyžičky do pohára s vodou ochutenou agávovým sirupom. Najúčinnejšie je jeho pitie približne pol hodinu pred jedlom. Jablčný ocot sa hodí aj na dochutenie šaláty a omáčok. Viac o jablčnom octe a jeho účinkoch pre náš organizmus čítajte v nasledujúcom článku: Namiešajte si zdravie! Výborné detoxikačné nápoje
Červená šošovica
Lecitín, fosfor, vápnik, horčík, železo, meď a vysoký obsah B-vitamínov robí z červenej šošovice vynikajúcu súčasť zdravej stravy. Vďaka výživným hodnotám prispieva k tvorbe krviniek, znižuje cholesterol a dokázané boli aj jej priaznivé účinky na psychiku. Pôsobí proti neurózam, stresu a depresiám.
Túto farebnú strukovinu môžete pridať do šalátov, konzumovať ju ako prílohu a ideálna je na prípravu pomazánky a polievok. Jej výhodou je rýchla príprava. Dajte si pozor, aby sa vám nerozvarila!
- Tip na recept: Červená šošovica s kapustou
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.