Záujemcov o Slovenské elektrárne pribúda, Enel potvrdil Čínu
- 14:47 03.10.2014
- BRATISLAVA
Čínske spoločnosti sa zaujímajú aj o majetok, ktorý Enel predáva v Rumunsku. Analytici banky Santander ohodnotili slovenský majetok Enelu.
O podiel Enelu v Slovenských elektrárňach majú záujem aj Číňania. Potvrdil to šéf talianskeho energetického koncernu Francesco Starace. Navyše sa čínske spoločnosti zaujímajú aj o majetok, ktorý Enel predáva v Rumunsku. "Sú tu čínske spoločnosti, ktoré sa zaujímajú o Rumunsko aj Slovensko," citovala Staraceho slová agentúra Reuters.
Záujemcov o Slovenské elektrárne vraj pribúda
Ktorá čínska spoločnosť prejavila záujem o kúpu 66-percentného podielu Enelu v Slovenských elektrárňach, však Starace neprezradil. Podľa Reuters však niektoré správy hovoria o záujme firmy China National Nuclear Corporation (CNCC). Pri Rumunsku bol šéf Enelu konkrétnejší. Tamojšie aktíva chce podľa neho kúpiť energetická spoločnosť State Grid Corporation of China (SGCC).
Súvisiace:
Slovenské elektrárne sú podľa Kažimíra možno nepredajné
Kontrola Slovenských elektrární sa blíži, terčom sú financie
Slovensko chce od talianskeho Enelu doplatok za elektrárne
Záujemcov o slovenský majetok Enelu, ktorý analytici banky Santander podľa agentúry Reuters ohodnotili na 3,6 miliardy eur vrátane dlhov, tak pribúda. Patria medzi ne aj české firmy ČEZ a holding EPH. Špekuluje sa pritom aj o možnosti, že by podiel Enelu v Slovenských elektrárňach, alebo aspoň jeho časť, mohol odkúpiť aj štát. Podobne je tomu napríklad aj v Rumunsku, kde miestna vláda vyjadrila záujem o predávaný majetok Enelu.
Zmena talianskeho majiteľa nie je istá
Šéf talianskeho energetického koncernu Enel však zároveň dodáva, že zatiaľ stále nie je isté, či všetky ponúkané aktíva firmy napokon majiteľa zmenia. "Nie je to dané, že opustíme všetky krajiny, kde ponúkame majetok na predaj," povedal Starace.
Záujem čínskych štátnych energetických firiem, ktoré majú dostatok prostriedkov na akvizície, o energetické aktíva v Európe, trvá už dlhšie, keď využívali najmä krízu eurozóny.
Najväčšia energetická firma na svete podľa obratu, čínska štátna State Grid Corporation, sa tak dostala k menšinovým podielom v prevádzkovateľoch prenosových a distribučných sústav v Portugalsku či Taliansku a taktiež zvažuje vstup do podnikov v Grécku či Španielsku.
GIE: Európe aktuálne nehrozí plynová kríza
Pretrvávajúce nízke teploty v Európe zvyšujú spotrebu plynu.
Perplexity AI ponúkla fúziu s TikTokom v USA
Spoločnosť Perplexity AI v sobotu (18. 1.) predložila oficiálnu ponuku na prevzatie TikToku.
UUPV: Kybernetický útok na kataster môže spomaliť prípravu stavebného portálu
Kybernetický útok na kataster ochromil takmer celú spoločnosť na Slovensku a dotknúť sa môže aj nového stavebného portálu a spomaliť jeho prípravu.
Počet telefonických podvodov na seniorov rastie
Počet telefonických podvodov, v rámci ktorých podvodníci využívajú nátlak na seniorov a ich dôverčivosť, rastie.
AZZZ: Členstvo v EÚ prináša slovenským firmám a občanom zásadné výhody
Členstvo v Európskej únii prináša slovenským firmám a občanom zásadné výhody. Pre Slovensko ako malú ekonomiku je integrácia do takýchto veľkých a stabilných celkov kľúčová.