Slováci neobľubujú medzizubné kefky, uprednostňujú žuvačku

Viac ako 90 percent ľudí absolvuje aspoň raz do roka preventívnu prehliadku u zubára. Prieskum ukázal, že Slováci venujú čisteniu zubov v priemere päť minút denne.
Štyridsať percent Slovákov a Sloveniek si stále nevie zvyknúť na pravidelné návštevy u odborníkov na dentálnu hygienu. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý realizovali v júni počas vzdelávacieho turné Orbit - Zdravý úsmev pre každého na vzorke 6639 respondentov.
"Je to veľká škoda, pretože návštevy hygieničky sú omnoho príjemnejšie a finančne prijateľnejšie, než situácie, keď sú zuby už pokazené. My sa snažíme problémom predchádzať. Robíme všetko preto, aby sme len povrchovými zásahmi udržali zuby zdravé," vyjadrila sa dentálna hygienička Viera Panáková.
Súvisiace:
Kyselina hyalurónová vás môže zbaviť vrások, ale aj nádchy
Z prieskumu tiež vyplýva, že viac ako 90 percent ľudí absolvuje aspoň raz do roka preventívnu prehliadku u zubára. Čisteniu zubov venujú v priemere päť minút denne, tretina opýtaných však uviedla, že túto činnosť vykonávajú aj dlhšie. Hlavnou pomôckou pri čistení je zubná kefka. Takmer 80 percent respondentov ju dopĺňa ešte inými dentálnymi pomôckami.
Najobľúbenejším doplnkom pri starostlivosti o ústnu dutinu je žuvačka bez cukru, pričom viac než polovica po nej siaha denne. Žuvačky považujú účastníci a účastníčky prieskumu za najlepšieho pomocníka predovšetkým v prípade, keď chcú mať svieži dych.
Najviac ich obľubujú ľudia vo veku od 31 do 45 rokov a populárnejšie sú u žien ako u mužov. Ďalšími pomôckami, ktoré pomáhajú pri dentálnej hygiene, sú ústna voda či medzizubná niť. Menej obľúbené sú medzizubné kefky a dentálne špáradlá.
Informácie agentúre SITA poskytla Miriama Horváthová z agentúry AMI Communications Slovakia.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.