Vláda schválila rozpočet s deficitom pod dve percentá
- 16:31 15.10.2014
- BRATISLAVA
Vláda posiela do parlamentu návrh rozpočtu na budúci rok so schodkom verejných financií na úrovni 1,98 percenta hrubého domáceho produktu. Oproti pôvodnému návrhu z augusta tak návrh počíta s deficitom nižším o takmer pol percentuálneho bodu.
Súvisiace:
Vláda schválila rozpočet s deficitom pod dve percentá
Štát by mal podľa návrhu rozpočtu na hotovostnej báze v budúcom roku hospodáriť s celkovými príjmami na úrovni 14,193 miliardy eur a výdavky sú rozpočtované vo výške 16,635 miliardy eur. Schodok štátneho rozpočtu sa tak stanovil na úrovni 2,442 miliardy eur. Pre porovnanie, parlamentom schválený rozpočet na tento rok počíta s príjmami 14,108 miliardy eur, výdavkami 17,392 miliardy eur a schodok sa rozpočtuje na úrovni 3,284 miliardy eur.
Rozpočtový schodok je pod požadovanou úrovňou
Konečné čísla v budúcoročnom rozpočte však môžu byť napokon iné. Rezort financií totiž avizoval, že rozpočtovaný schodok verejných financií je výrazne pod úrovňou, ktorú od nás požaduje Brusel, preto je možné, že tento priestor sa využije na vykrytie položiek, s ktorými aktuálny návrh zatiaľ nepočíta.
Ide napríklad o mzdy vo verejnej správe, najmä v školstve, či odpočítateľnú položku pri odvodoch. Otvorené otázky má kabinet aj so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS).
Predstavitelia samosprávy totiž ako jediní návrh rozpočtu na pondelňajšom rokovaní tripartity odmietli. Okrem iného kritizovali, že rezort financií rozpočtuje samosprávam prebytky, ktorých dosiahnutie považujú za nereálne.
Verejný dlh by sa mal znížiť
Rezort financií pritom čaká aj na definitívne stanovisko európskeho štatistického úradu Eurostat, ktorý by mal budúci týždeň zverejniť revíziu dlhu a deficitu podľa novej metodiky ESA 2010.
Výsledkom by podľa ministra financií Petra Kažimíra malo byť zníženie verejného dlhu za minulý rok pod hranicu 55 percent hrubého domáceho produktu.
Takýto rezultát Eurostatu by totiž zároveň znamenal, že sankcie z tretieho pásma ústavnej dlhovej brzdy, teda najmä povinnosť predložiť rozpočet bez medziročne rastúcich výdavkov, by sa napokon neuplatňovali. Vláde by sa tak otvoril priestor na úpravu výdavkov počas prerokúvania návrhu v parlamente.
Fico schválený rozpočet víta
Tieto úvahy potvrdil už krátko po stredajšom rokovaní vlády premiér Robert Fico. "Môžem potvrdiť, že máme jasne postavenú stratégiu tvorby štátneho rozpočtu.
Jedna vec je návrh, ktorý predkladáme do vlády a potom sú to určité priority, ktoré budeme musieť realizovať v parlamente," povedal s tým, že tentoraz nie je možné všetky zmeny vykonať vo vládnom návrhu zákona o štátnom rozpočte. "Tentokrát bude tvorba rozpočtu spoločným dielom vlády a poslancov vládnej väčšiny," dodal.
Zmeny v rozpočte počas jeho prerokúvania v národnej rade už pritom avizuje napríklad minister práce Ján Richter. "V parlamente sa budem uchádzať o navýšenie finančných prostriedkov na aktívnu politiku trhu práce. Som pevne presvedčený, že nielen pána ministra, ale aj pánov poslancov presvedčím," tvrdí.
Premiér Robert Fico schválený rozpočet privítal. Podľa neho sa návrh uberá dobrou cestou a môže sa oprieť o pokračujúci hospodársky rast či znižovanie nezamestnanosti. Zároveň pokračuje v znižovaní deficitu a stabilizuje dlh. Predseda vlády ocenil aj skutočnosť, že návrh rozpočtu ministri v stredu schválili jednohlasne.
Parlamentné zmeny budú mať svoje limity
Minister financií potvrdil, že schválený návrh je limitovaný sankciami z tretieho pásma dlhovej brzdy, vláda teda nemôže predložiť rozpočet, ktorý počíta s medziročným zvyšovaním výdavkov. Aj preto je stanovený deficit výrazne ambicióznejší, ako od nás požadujú pravidlá Bruselu.
Po očakávanom rozhodnutí Eurostatu, ktorým by dlh klesol o jedno sankčné pásmo dlhovej brzdy nižšie, by sa otvorili nové možnosti.
"Máme ďalší priestor. Tento priestor je aj rezervou na riziká, ktoré vznikajú vo vonkajšom prostredí, aj na realizáciu opatrení, ktoré požadujú zamestnávatelia či odborári," konštatoval Kažimír. Hovoril najmä o platoch učiteľov a odpočítateľnej položke z odvodov.
Keďže však vláda musí rozpočet podľa platnej legislatívy do parlamentu predložiť najneskôr do polovice októbra, uvedené zmeny budú musieť iniciovať poslanci národnej rady. Minister Kažimír tak pripúšťa, že aj rozpočtovaný deficit na budúci rok napokon porastie.
Poslancom však už teraz odkazuje, že aj tieto parlamentné zmeny budú mať svoje limity. Deficit podľa neho musí byť v mantineloch, ktoré nám určujú pravidlá z Bruselu a nemôže byť teda v konečnom dôsledku vyšší, ako uvádzal pôvodný návrh z augusta. Ten hovoril o schodku na úrovni 2,5 percenta hrubého domáceho produktu.
I. Schnabelová: ECB má priestor na ďalšie znižovanie úrokových sadzieb
Európska centrálna banka (ECB) má zrejme ešte priestor na ďalšie uvoľnenie menovej politiky, musí však postupovať opatrne, uviedla členka Výkonnej rady Isabel Schnabelová.
GIE: Európe aktuálne nehrozí plynová kríza
Pretrvávajúce nízke teploty v Európe zvyšujú spotrebu plynu.
Perplexity AI ponúkla fúziu s TikTokom v USA
Spoločnosť Perplexity AI v sobotu (18. 1.) predložila oficiálnu ponuku na prevzatie TikToku.
UUPV: Kybernetický útok na kataster môže spomaliť prípravu stavebného portálu
Kybernetický útok na kataster ochromil takmer celú spoločnosť na Slovensku a dotknúť sa môže aj nového stavebného portálu a spomaliť jeho prípravu.
Počet telefonických podvodov na seniorov rastie
Počet telefonických podvodov, v rámci ktorých podvodníci využívajú nátlak na seniorov a ich dôverčivosť, rastie.