Severná Kórea stopla prístup Soulu do priemyselného komplexu
- 11:23 03.04.2013
- SOUL
Severná Kórea v stredu zakázala Juhokórejčanom vstup do spoločného priemyselného komplexu, ktorého prevádzka je v týchto dňoch mimoriadne sledovaná vzhľadom na stupňujúce sa napätie v regióne.
Predstavitelia znepriateleného Severu podľa neho v ranných hodinách (miestneho času) odkázali, že Juhokórejčania majú zakázané cestovať do komplexu v meste Kchäsong na severokórejskom území, niekoľkým stovkám zahraničných pracovníkov, ktorí sa v ňom nachádzajú, však umožní návrat do vlasti.
Hovorca najnovší krok označil za "veľmi poľutovaniahodný" a dodal, že prioritou juhokórejskej vlády je bezpečnosť približne 860 občanov krajiny nachádzajúcich sa momentálne v Kchäsongu. Sever podľa neho zatiaľ neoznámil, ako dlho chce zákaz uplatňovať. Vláda v Soule napriek tomu partnerov žiada, aby "bezodkladne" obnovili normálny pohyb osôb.
Priemyselný komplex ležiaci 10 kilometrov od hranice medzi znepriatelenými Kóreami vznikol v roku 2004 ako symbol vzájomnej spolupráce, ktorá pokračuje napriek mimoriadne vysokému napätiu v regióne. Spoločná zóna pre severokórejský režim predstavuje dôležitý zdroj tvrdej meny a predošlé krízy vo vzťahoch medzi Pchjongjangom a Soulom na prevádzku nemali väčší vplyv.
V rámci komplexu pôsobí 120 juhokórejských podnikov, ktoré zamestnávajú okolo 53-tisíc Severokórejčanov. Podľa jedného z manažérov, ktorého citoval spravodajský kanál YTN, továrne napriek zákazu v stredu fungovali normálne a nič nenasvedčovalo tomu, že by malo dôjsť k ich uzavretiu.
Priľahlý hraničný priechod bol naposledy uzavretý v marci 2009, keď Sever podobne ako v uplynulých dňoch protestoval proti cvičeniu nepriateľských vojsk. Ešte v marci Severokórejčania zrušili takzvanú horúcu linku, ktorá bola využívaná pri organizovaní dopravy medzi Kchäsongom a hranicou.
Moskva a Peking sú znepokojení
Čína a Rusko vyjadrili v stredu vážne znepokojenie nad eskaláciou napätia na Kórejskom polostrove. Čínske ministerstvo zahraničia už vyjadrilo obavy severokórejskému, juhokórejskému a americkému veľvyslancovi v Pekingu.
“V súčasnej situácii je Čína presvedčená, že všetky strany musia zachovať pokoj a zdržať sa vzájomných provokácií, ktoré by situáciu zhoršili,” uvádza sa vo vyhlásení čínskeho ministerstva zahraničia, ktoré vyzvalo zúčastnené strany na rokovania o súčasnej kríze. Podobne reaguje aj ruské ministerstvo zahraničia, ktoré taktiež vyslovilo obavy nad “výbušnou situáciou, ktorú môže jediná chyba vymknúť kontrole”.
“Rusko je znepokojené výbušnou situáciou v blízkosti našich ďalekovýchodných hraníc,” uviedol v stredu námestník ministerstva Igor Morgulov.
Severná Kórea pohrozila jadrovým útokom voči svojmu južnému susedovi a Spojeným štátom v reakcii na sprísnenie sankcií voči jej režimu ako aj na uskutočnenie viacerých preletov amerických bombardérov nad polostrovom v rámci americko-juhokórejského vojenského cvičenia. V reakcii na hrozby USA posilnili svoju vojenskú prítomnosť v regióne. KĽDR tiež v stredu zakázala Juhokórejčanom vstup do spoločného priemyselného komplexu v meste Kchäsong na severokórejskom území.
Nemecký minister vnútra šokuje: Útočník z Magdeburgu sa mal predtým vyhrážať útokom
Úrady po vyhrážkach vykonali u muža domovú prehliadku.
Desaťtisíce ľudí protestovali v Belehrade proti vláde
Desaťtisíce ľudí protestovali v nedeľu na námestí Slavija v centre srbského hlavného mesta Belehrad proti vláde prezidenta Aleksandara Vučiča.
Fínsky premiér označil Rusko za trvalú hrozbu pre EÚ
Rusko predstavuje podľa fínskeho premiéra Petteriho Orpa trvalú bezpečnostnú hrozbu pre Európsku úniu.
Pápež František znova odsúdil "krutosť" izraelských útokov v Pásme Gazy
Pápež František opäť odsúdil "krutosť" izraelských útokov v Pásme Gazy, a to napriek kritike zo strany Izraela, ktorý obvinil pápeža z používania "dvojakého metra" v súvislosti s vojnou v palestínskej enkláve.
Putin reaguje na útok Ukrajincov: Budú vystavení skaze
Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu prisľúbil viac "skazy" pre Ukrajinu v odvete za sobotňajší útok na mesto Kazaň v ruskej Tatárskej republike, vzdialenom zhruba 1000 kilometrov od frontu.