Taliansko svoj rozpočet meniť nechce, sporí sa oň s Bruselom
- 13:08 15.10.2014
- RÍM

Taliansko napriek výhradám Európskej komisie (EK) nezmení svoje budúcoročné rozpočtové plány, v ktorých počíta s pomalším tempom znižovania deficitu verejných financií. V jadre sporu s Bruselom je výška štrukturálneho deficitu, ktorý nezahŕňa splátky úrokov z verejného dlhu.
Európska komisia pravdepodobne plán Talianov zamietne
Talianska vláda minulý mesiac v rámci návrhu programu rozpočtovej stability, ktorý predkladajú členské štáty Európskej komisii, posunula cieľ vyrovnania štátneho rozpočtu o jeden rok na rok 2017. Podľa vlaňajšieho plánu mala krajina vyrovnať bilanciu verejných financií už v budúcom roku, v apríli však cieľ revidovala a posunula ho na rok 2016.
Termín, dokedy mala vláda predložiť komisii definitívnu verziu programu, uplynul v stredu. Zdroje agentúry Reuters uviedli, že v navrhovanej podobe komisia plán pravdepodobne zamietne.
Taliansko má druhý najväčší verejný dlh
Plánované spomalenie tempa ozdravovania verejných financií Taliansko obhajuje zhoršenými podmienkami v ekonomike a dopadmi úsporných opatrení, ktoré ešte viac prehĺbili recesiu. V tomto roku vládny kabinet očakáva pokles výkonu tretej najväčšej ekonomiky eurozóny o 0,3 percenta. S návratom k rastu na úrovni 0,6 percenta počíta v roku 2015.
Verejný dlh Talianska v objeme zhruba 2 bilióny eur predstavuje 135 percent hrubého domáceho produktu krajiny, čo je druhá najvyššia miera v rámci eurozóny.
Revízia HDP krajiny ukazuje, že krajina nie je v recesii
Taliansky hrubý domáci produkt (HDP) v prvom štvrťroku tohto roka podľa revidovaných údajov stagnoval. Podľa predchádzajúcich údajov sa ekonomika krajiny v prvom štvrťroku medzikvartálne o 0,1 percenta zmenšila.
Z revidovaných údajov, ktoré štatistický úrad Talianska ISTAT zverejnil v stredu, vyplýva, že krajina technicky nie je v recesii. V druhom štvrťroku sa talianske hospodárstvo podľa predošlého odhadu aj podľa revidovaných údajov zmenšilo o 0,2 percenta.
Štatistický úrad ISTAT ďalej v stredu informoval, že hospodárstvo Talianska v prvom kvartáli tohto roka medziročne oslabilo o 0,3 percenta. Pokles tak bol miernejší v porovnaní s predchádzajúcim odhadom, z ktorého vyplývalo, že ekonomika krajiny v období januára až marca medziročne klesla o 0,4 percenta.
V druhom štvrťroku však HDP podľa revidovaných údajov medziročne klesol o 0,3 percenta. Predošlé údaje naznačovali jeho medziročný pokles o 0,2 percenta.
Revízia vývoja talianskeho HDP je výsledkom metodologických zmien v rámci štatistiky celej Európskej únie. Podľa novej metodiky je taliansky sektor väčší, keďže sa do neho po novom zahŕňajú mnohé organizácie, ktoré sa predtým za súčasť verejného sektora nepovažovali. Vyššia hodnota HDP Talianska podľa novej metodiky znamená, že rozpočtový deficit a štátny dlh sú v pomere k HDP nižšie.

Huliak navrhuje vyššie zdanenie bánk, automobiliek a reťazcov
Príjem z transakčnej dane do štátneho rozpočtu by mohlo nahradiť vyššie zdanenie bánk, automobiliek a obchodných reťazcov.

Poškodenie firemného majetku môže stáť zamestnanca tretinu ročného platu
Havária na firemnom vozidle, obliaty notebook, prasknutý displej na služobnom telefóne či náhodné poškodenie stroja pri plnení pracovných povinností môže stáť zamestnancov tretinu ich ročného platu.

Spojeným štátom hrozí nedostatok elektroniky pre clá, varuje taiwanský Pegatron
Taiwanská spoločnosť Pegatron, dôležitý dodávateľ pre Apple a Dell, v pondelok upozornil, že clá prezidenta Donalda Trumpa prinášajú zmätky a takisto riziko nedostatku spotrebnej elektroniky v USA.

Spojené štáty zvýšia dodávky LNG do Európy
USA zvýšia dodávky skvapalneného zemného plynu do Európy. Uviedol to v pondelok americký minister energetiky Chris Wright počas návštevy Varšavy.

Ráž: NDS začína s opravami na ďalších deviatich diaľničných mostoch
Národná diaľničná spoločnosť od začiatku roka začala s rekonštrukciou siedmich diaľničných mostov, s opravami pokračuje od apríla 2025 aj na ďalších deviatich mostoch.