Účinky kofeínu: Omladzuje, zoštíhľuje a lieči

Kofeín je našou záchranou v rýchlom životnom tempe. Okrem povzbudzujúcich vlastností má pre organizmus množstvo pozitívnych účinkov. Viete o nich?
Voňavé a účinné zobudenie
Únava - hlavný dôvod pitia kávy a zeleného čaju. Účinky kofeínu sú takmer okamžité. Zvýšená koncentrácia, stimulácia logického myslenia, bdelosť a energia. Nakoľko sa rýchlo vstrebáva, centrálny nervový systém je rýchlo stimulovaný, pomerne rýchlo vás "zobudí" a okamžite tak pocítite príval energie, akoby ste práve ožili. Vrchol tohto účinku nastáva po 30 minútach od jeho príjmu.
Vyšší výkon = krajšie telo
Pitím kofeínového nápoja asi hodinu pred tréningom zvýšite aktivitu organizmu a celkový výkon. Spálite tak viac tukových zásob. Nemýľte si preto informáciu, že je samotná káva spaľovačom tukov! Ak sa nehýbete, zázraky sa nedostavia.
Čítajte: Druhy kávy.Takto ju pijú vo svete!
Lepšia pamäť
Je dávno známe, že kofeín má schopnosť prekrvovať mozog. Jeho účinky boli dokázané aj v súvislosti s pozitívnym vplyvom na krátkodobú a dlhodobú pamäť. Príjem okolo 300-400 mg denne dokáže chrániť kognitívne funkcie a predchádzať Alzheimerovej chorobe.
Zdravšia pečeň
Výskumy dokazujú, že kofeín dokáže tlmiť zápalové procesy v našej pečeni. Tvrdenie, že v tomto smere škodí je preto mylné.
Čítajte: Únava a nedostatok energie? Doplňte si železo!
Kofeín v potravinách a liekoch
Vedeli ste, že aj čokoláda je významným zdrojom kofeínu? Okrem čajov a kávy ho obsahujú aj viaceré potraviny. Taktiež je dôležité čítať príbalové letáky liekov. Niektoré z nich obsahujú kofeín a v kombinácii s ďalším príjmom kofeínových nápojov by mohlo dôjsť k nebezpečnému zvýšeniu krvného tlaku najmä, ak máte problémy so srdcom.
Aby sme z kofeínovej kávy získali čo najviac benefitov, mali by sme sa ju naučiť piť správnym spôsobom. Väčšina z nás ju do seba doslova „kopne“ pred odchodom do práce a počas dňa si dopraje ďalšie. Najefektívnejším spôsobom je častejšie pitie viacerých menších káv.
Čítajte: Najčastejšie ranné zvyky. Týmto si škodíte
Negatívne účinky kofeínu
Nezabúdajte po každom príjme kofeínu telu doplniť vodu. Kofeín je napriek všetkým dobrých vlastnostiam silným diuretikom a vedzte, že s dehydrovaným organizmom budete fungovať horšie, než keby ste žiadnu šálku kávy nevypili.
Dávajte si pozor aj na príliš vysoký príjem tohto „životabudiča“. Môže totiž zapríčiniť dlhodobé problémy s nespavosťou, poruchy sústredenia, podráždenosť a nebezpečné riziko vzniku srdcových záchvatov!

Pozor na tieto voľnopredajné lieky, môžu spôsobiť závislosť!
Lekári upozorňujú na niekoľko druhov voľnopredajných liekov, ktorých nadmerné užívanie môže viesť k vzniku závislosti.

Doktor varuje pred nesprávnym obliekaním spodnej bielizne. Takto riskujete infekciu
Poradie, v akom si na seba dávate kúsky oblečenia, môže ovplyvniť aj riziko infekcií.

Lekár upozorňuje: Až 50 % prípadov rakoviny ovplyvňuje tento faktor
Odborník na výskum rakoviny uviedol, aké kroky je možné urobiť na zníženie rizika rakoviny.

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.