Cestujúcich zo západnej Afriky už na letiskách v USA kontrolujú
Podľa odhadov cestuje do USA zo Západnej Afriky denne 100-150 ľudí, keďže však neexistujú priame letecké spojenia, zvyčajne prestupujú v Európe.
Štyri medzinárodné letiská v USA - v Chicagu, Atlante, Newark v New Jersey a Dullesovo letisko pri Washingtone - začali vo štvrtok kontrolovať cestujúcich prichádzajúcich zo západoafrickej Guiney, Libérie a Sierry Leone.
Podľa odhadov cestuje do USA zo Západnej Afriky denne 100-150 ľudí, keďže však neexistujú priame letecké spojenia, zvyčajne prestupujú v Európe, informovala tlačová agentúra DPA. Až 94 cestujúcich z dotknutých západoafrických krajín vstupuje do USA cez spomínané štyri letiská.
Už v sobotu sa začali kontroly na letisku Johna F. Kennedyho v New Yorku.
Cestujúci musia vyplniť cestovný dotazník, poskytnúť kontaktné informácie a nechať si odmerať teplotu. Ak budú vyhodnotení ako vysoko rizikoví, čaká ich dôkladnejšia zdravotná prehliadka.
Napriek týmto kontrolám sa v Kongrese ozývajú hlasy požadujúce zákaz cestovania do USA z ebolou postihnutých krajín západnej Afriky. Argumentujú tým, že príznaky eboly sa môžu prejaviť až 21 dní po nakazení človeka.
Prípad zdravotnej sestry
To bol aj prípad 29-ročnej zdravotnej sestry Amber Joy Vinsonovej z nemocnice v americkom Dallase. Letecká spoločnosť Frontier Airlines upozornila v noci nadnes cestujúcich zo siedmich letov, že leteli minulý piatok v lietadle so sestrou, u ktorej sa neskôr potvrdila ebola, alebo leteli v tom istom lietadle, ktoré odstavili až v stredu, keď boli o ebole cestujúcej informovaní. Spoločnosť vyzvala konkrétnych pasažierov, aby v prípade pochybností kontaktovali Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).
Hovorca CDC dr. Christopher Braden vo štvrtok na tlačovej konferencii povedal, že Amber Joy Vinsonová mohla byť chorá už v piatok, keď cestovala z Dallasu do Clevelandu pripraviť vlastnú svadbu.
Jamajka, Guyana a Trinidad a Tobago sa vo štvrtok pridali ku krajinám západnej pologule, ktoré zakázali vstup cestujúcich prichádzajúcim z ebolou postihnutých krajín západnej Afriky. O deň skoršie tento zákaz oznámila Kolumbia a Svätá Lucia.
Jamajka uviedla, že nevpustí do krajiny nikoho, kto počas uplynulých štyroch týždňov bol v Guinei, Libérii alebo Sierra Leone.
Kanadská letecká spoločnosť Air Canada povolila svojim letuškám nosiť jednorazové rukavice na ochranu pred rizikom nakazením vírusom eboly, ku ktorému by mohlo dôjsť pri zbierajú napríklad pohárikov s infikovanými slinami. Air Canada uviedla, že toto opatrenie zavádza, pretože palubný personál sa cíti ohrozený, hoci riziko kontaminácie je podľa zdravotníkov veľmi nízke.
USA nevyhlásia zákaz vstupu, aby obmedzili riziko eboly, povedal Obama
Americký prezident Barack Obama vo štvrtok povedal, že zakázať cestovanie z afrických krajín, kde sa šíri vírus eboly, by nebolo také účinné ako súčasné programy kontroly cestujúcich na veľkých letiskách.
Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
Obama sa vyjadril, že by nebol proti zákazu cestovania, ak by to bola najlepšia metóda, ako zastaviť šírenie choroby. Avšak zdravotní experti ho informovali, že kontrola cestujúcich je efektívnejšia.
Ľudia, ktorí po tejto kontrole ochorejú, budú monitorovaní a bude možné vypátrať, kde sa zdržiavajú, povedal.
Uvaliť zákaz cestovania by znamenalo, že by kontrolou prešlo menej ľudí a "mohli by sme skončiť s väčším, namiesto s menším počtom prípadov" eboly, zdôraznil Obama.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.