Video: Ochrnutý muž dokáže po transplantácii znova chodiť

Britským a poľským lekárom sa ako prvým na svete podarilo prinavrátiť schopnosť chodiť ochrnutému pacientovi. Štyridsaťštyriročný Poliak Darek Fidyka zostal paralyzovaný od hrudníka nadol po tom, ako ho v roku 2010 niekoľkokrát bodli do chrbta nožom, pričom mu porušili miechu.
Pred dvoma rokmi mu však lekári do poškodenej miechy transplantovali olfaktorické gliové bunky z nosovej dutiny a nervové tkanivo z členku a v súčasnosti už dokáže chodiť s pomocou chodúľky.
Odborníci najprv Fidykovi odobrali z nosa jeden z dvoch čuchových bulbov, z ktorého následne v laboratórnych podmienkach vypestovali olfaktorické gliové bunky. Tie majú za úlohu obnovovať čuchové bunky v nosovej dutine.
O dva týždne neskôr tieto bunky injekčne transplantovali pod a nad miesto prerušenia miechy, pričom osem milimetrov dlhú medzeru na ľavej strane miechy prekryli štyrmi pásmi nervového tkaniva z pacientovho členku. Vedci sú presvedčení, že olfaktorické gliové bunky stimulovali regeneráciu miechových buniek, pričom pásy nervového tkaniva poslúžili ako prepojenie cez poškodené miesto.
Fidyka po zákroku pokračoval v intenzívnej fyzioterapii, ktorá bola pred operáciou úplne neúspešná. Tri mesiace po transplantácii sa mu začal vracať cit do ľavej nohy, o ďalšie tri mesiace už dokázal spraviť prvé kroky. V súčasnosti dokáže chodiť s pomôckami, pričom sa mu čiastočne obnovil cit aj v konečníku, močovom mechúre a genitáliách.
"Keď necítite takmer polovicu svojho tela, ste bezmocný. Keď sa však cit začne vracať, je to, ako keby ste sa znovu narodili. Myslím si, že je reálne, že jedného dňa budem znova samostatný. Naučil som sa, že človek sa nesmie nikdy vzdávať, ale musí bojovať," vyhlásil Fidyka.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.