Nový zákrok prináša nádej pacientom s ochorením pažeráka - achaláziou

Ochorením achalázia trpí niekoľko tisíc Slovákov, ročne ich do evidencie gastroenterológov pribudne zhruba 50.
Vo Fakultnej nemocnici (FN) v Trnave uskutočnili prvýkrát na Slovensku endoskopický zákrok uľahčujúci život pacientom, ktorí majú problémy s prehĺtaním. Ochorením achalázia trpí niekoľko tisíc Slovákov, ročne ich do evidencie gastroenterológov pribudne zhruba 50. Slovensko je po Česku a Rumunsku treťou krajinou východného bloku, kde sa perorálna endoskopická myotómia (POEM) vykonala.
Zákrok vôbec prvýkrát realizoval japonský lekár Haru Inone. V Trnave to bol gastroenterológ FN a zároveň pražského Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) Jan Martínek. V IKEM má za sebou už šesť desiatok takýchto zákrokov, v trnavskej FN operoval s tímom vo štvrtok 23. októbra prvých troch pacientov.
"Boli to dvaja muži a jedna žena vo veku od 33 do 59 rokov, z východného Slovenska, od Partizánskeho a od Galanty," povedal Martínek na dnešnej tlačovej konferencii. Achaláziu, keď dochádza k prílišnému stiahnutiu svalu pažeráka, možno podľa jeho slov u pacientov liečiť viacerými spôsobmi. Liekmi, tiež laparoskopicky, ale POEM nezanecháva žiadne jazvy na tele. Robí sa v celkovej anestézii, vstup je cez ústnu dutinu. Lekár zavedie endoskop medzi sliznicu a svalovinu pažeráka, potom veľmi opatrne vytvorí postupnou preparáciou tunel až do žalúdka. Zákrok trvá od jednej do dvoch hodín a pacient zostáva pod dozorom lekárov v nemocnici zhruba dva až tri dni. "POEM sa stáva metódou prvej voľby v liečbe achalázie a je to krok, ktorým endoskopia kráča v ústrety chirurgickým metódam," zhodnotil Martínek.
Podľa riaditeľa FN Martina Tabačeka dopyt po tomto výkone vzišiel zo strany pacientov. „Proces zavedenia nového zákroku pre zdravotnícke zariadenie je vždy zložitý, ale je veľmi dôležité, aby naša nemocnica po medicínskej stránke napredovala a držala sa svetových trendov,“ povedal.
V Trnave budú POEM vykonávať zatiaľ dvaja lekári, okrem Martínka aj gastroenterológ Ján Ušák. Tím by chceli rozšíriť ešte o jedného odborníka. Pacientov budú prijímať z celého Slovenska.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.