Na Slovensku narastá počet detských pacientov s leukémiou

Akútne myeloidné a lymfoblastové leukémie v detskom veku majú rastúcu tendenciu. Upozorňujú na to odborníci z Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave, kde v minulom roku diagnostikovali 50 nových prípadov leukémií - z toho 46 akútnych lymfoblastových a štyri akútne myeloidné.
V tomto roku do konca septembra zistili ďalších 40 nových prípadov leukémií. "Leukémia je systémová choroba, ktorá vzniká malígnou transformáciou krvotvorných buniek s následne nekontrolovateľným rozmnožovaním malígneho klonu. Bunky infiltrujú kostnú dreň a ďalšie orgány, nahrádzajú a potláčajú fyziologickú krvotvorbu," povedala Halina Vargová, vedúca projektu zameraného na diagnostiku akútnych leukémií v detskom veku prietokovou cytometriou a následným sledovaním minimálnej reziduálnej, teda zostatkovej choroby.
Spomínaný projekt realizujú na Oddelení laboratórnej medicíny DFNsP v Bratislave. V rámci neho v tomto roku pracovníci oddelenia vyšetrili kostnú dreň, periférnu krv a mozgovomiechový mok, takzvaný likvor, u 851 detských pacientov z celého Slovenska.
"Akútne malígne ochorenie sme zistili u 40 pacientov, z nich sme 36 deťom diagnostikovali akútnu lymfoblastovú leukémiu a štyrom akútnu myeloidnú leukémiu. Pacientov sledujeme v časových intervaloch 15. a 33. deň od začiatku liečby podľa liečebného protokolu kontrolami kostnej drene. Malígne bunky a následne stanovenie minimálnej reziduálnej choroby stanovujeme monoklonálnymi protilátkami, ktoré sú značené fluorochrómami. Pri ich aplikácii používame osemfarebnú analýzu, čím dosiahneme presné stanovenie malignity (zhubnosti, pozn. SITA) u pacientov," vysvetlila ďalej Vargová.
Chorobu treba zachytiť v najkratšom čase
Aby liečba pacientov bola čo najúspešnejšia, je podľa lekárov potrebné leukémie zachytiť v čo najkratšom čase a správne ich diagnostikovať. Jednou z dôležitých diagnostík je takzvaná imunofenotypizácia.
"Touto metódou zisťujeme typy malígnych buniek, čím špecifikujeme ochorenie. Pre úspešnosť liečby je dôležité okrem stanovenia presnej a včasnej diagnózy aj sledovanie priebehu a účinnosti protileukemickej liečby. Ďalším dôležitým aspektom je stanovenie počtu zostatkových patologických buniek 15. deň od začiatku liečby. Na základe ich počtu zaraďujeme pacientov do jednotlivých rizikových skupín, nízkej, strednej a vysokej. Rovnako sledujeme dobu vzniku relapsu, teda návratu ochorenia, od začiatku liečby až po dobu jej ukončenia," dodala Vargová.
Informácie agentúre SITA poskytla hovorkyňa DFNsP Bratislava Dana Kamenická.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.