• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 19.4.2025Meniny má Jela
Bratislava

Je to omyl, že pacient s osteoporózou sa nemá hýbať

  • 8:45 28.10.2014
  • BRATISLAVA
Je to omyl, že pacient s osteoporózou sa nemá hýbať

Okrem pohybu týmto ľuďom pomôže vápnik či ryby.

Domnienka, že pacient s osteoporózou by sa mal pohybovo šetriť, je mylná, tvrdia odborníci. Telesný pohyb a cvičenie sú pre toto ochorenie preventívne a pomáhajú počas liečby. "Je dokázané, že telesná záťaž je najvhodnejším podnetom k činnosti osteoblastov, teda buniek tvoriacich kosť," povedala podpredsedníčka Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí Soňa Tomková. Stupeň ochorenia by sa bez pravidelného pohybu iba prehlboval, podotkla.

Turistika, bicykel

Pre pacientov s osteoporózou sú vhodné ľahké športy ako nenáročná turistika, bicyklovanie na ceste či chôdza do schodov. Cvičiť by sa malo pravidelne aspoň pol hodinu, tri až päť dní v týždni. Ak sa pacient rozhodne pre posilňovacie cviky, mal by sa zameriavať najmä na oblasť bedier a chrbtice a dôležité je pracovať s váhou vlastného tela.

Vápnik, bielkoviny,vitamín D

Pre zdravie kostí je dôležitý aj príjem vápnika, bielkovín a vitamínu D, upozornila Tomková. Najväčšie množstvo vápnika je v mlieku, jogurtoch a syroch, obsahuje ho aj kel, brokolica či marhule. Pacient by mal zvážiť aj príjem výživových doplnkov s jeho obsahom. Vitamín D možno získať bezpečným slnením či z mastnejších rýb (losos, tuniak) a z vaječného žĺtka. "So zlým životným štýlom treba skoncovať nadobro a pri ochorení musí pacient obmedziť aj fajčenie, konzumáciu alkoholu a dôležité je udržať si zdravú hmotnosť," poznamenala. Fajčenie zvyšuje riziko osteoporotickej zlomeniny o 29 percent a riziko zlomeného bedrového kĺbu až o 68 percent.

Osteoporóza patrí k najzávažnejším ochoreniam súvisiacim s pohybom. Zo začiatku nespôsobuje žiadne citeľné ťažkosti, no s jej rozvojom cítiť bolesti chrbta, končatín, kŕče chrbtového svalstva, zhrbenie hrudnej časti chrbtice, stratu telesnej výšky alebo zlomeniny už pri malom tlaku. Štatistiky ukazujú, že na Slovensku ňou trpí až 300.000 ľudí, no len 30 percent z nich je diagnostikovaných a 18 percent adekvátne liečených. Farmakologická liečba pritom podľa odborníkov dokáže znížiť riziko stavcových zlomenín o 30 až 70 percent, riziko zlomením mimo chrbtice o 15 až 20 percent a o viac ako 40 percent znížiť riziko zlomeniny krčka stehnovej kosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Z trhu sťahujú nebezpečné výrobky s obsahom ťažkých kovov. Môžu poškodiť orgány a spôsobiť rakovinu

Z trhu sťahujú nebezpečné výrobky s obsahom ťažkých kovov. Môžu poškodiť orgány a spôsobiť rakovinu

VČERA - 19:18Domáce

Inšpekcia varuje pred nebezpečnými výrobkami na slovenskom trhu.

Nádvorie Bratislavského hradu patrí Veľkonočným stredovekým remeselným trhom

Nádvorie Bratislavského hradu patrí Veľkonočným stredovekým remeselným trhom

VČERA - 18:47Domáce

Nádvorie Bratislavského hradu bude patriť tieto dni Veľkonočným stredovekým remeselným trhom.

Pozor na tento podvod, podľa polície sa šíri ako oheň

Pozor na tento podvod, podľa polície sa šíri ako oheň

VČERA - 16:26Domáce

Polícia upozorňuje na podvodné správy o nezaplatení pokuty.

Nehodu osobného auta a dodávky neprežil jeden človek

Nehodu osobného auta a dodávky neprežil jeden človek

VČERA - 16:04Domáce

Na mieste sú stále záchranné zložky.