Bratislavský kraj školil zdravotníkov pre možný výskyt eboly
- 11:27 29.10.2014
- BRATISLAVA
Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava pripravil pre zdravotníkov v Bratislavskom krajiny školenie pre prípradný výskyt eboly na našom území.
Zdravotníci a zástupcovia nemocníc v Bratislavskom kraji by mali byť po utorňajšom školení lepšie pripravení na prípadný výskyt eboly na Slovensku.
Súčasťou edukácie, ktorú pre nich pripravil Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava, boli aj názorné praktické ukážky používania osobných ochranných pracovných prostriedkov, izolácie, čistenia a dezinfekcie, dôsledného dodržiavania zásad bariérovej ošetrovateľskej techniky či zásad hygieny rúk. Informovala o tom epidemiologička RÚVZ BA Jarmila Pertinačová.
Všetci poskytovatelia zdravotnej starostlivosti prvého kontaktu, lekárske služby prvej pomoci a agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti počas tohto týždňa zároveň dostanú edukačný materiál Aktuálne úlohy pripravenosti na vysoko nebezpečné nákazy v rezorte zdravotníctva. Materiál je k dispozícií aj na internetovej stránke úradu. V prípade nových informácií bude aktualizovaný.
Nákaza sa prenáša priamym kontaktom
Slovensko má k dispozícii dva špeciálne záchranárske tímy, ktoré majú výbavu na transporty ľudí s podozrením na ebolu. Tímy s biovakmi, pretlakovou kombinézou a špeciálnou maskou majú len v Bratislave a Košiciach, doplniť výbavu chcú aj vo zvyšných šiestich krajoch.
Všetky články o ebole nájdete TU.
Ebola je podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva SR zriedkavé, ale veľmi závažné ochorenie, ktoré často končí smrťou. Ochorenie sa prenáša priamym kontaktom s krvou alebo inými telesnými tekutinami, ako sú napríklad sliny, moč či zvratky, živých alebo mŕtvych nakazených ľudí.
Aj uzdravený pacient môže byť hrozbou
Prenos sa môže uskutočniť aj nechráneným pohlavným stykom s uzdravenými pacientmi, a to až tri mesiace po ich uzdravení. Ochorenie sa klinicky prejavuje po dvoch až 21 dňoch od vystavenia vírusu náhlym nástupom horúčky, bolesťami svalov, slabosťou, bolesťami hlavy a hrdla.
V ďalšom štádiu sa ochorenie prejavuje zvracaním, hnačkami, vyrážkami a poruchami funkcie pečene a obličiek. U niektorých pacientov môže dôjsť k silnému vnútornému a vonkajšiemu krvácaniu a zlyhaniu viacerých orgánov.
Epidémia eboly je momentálne v krajinách západnej Afriky - v Guinei, Libérii, Sierre Leone a Nigérii. Riziko nakazenia pre obyvateľov Európy je podľa epidemiológov nízke.
Blanár: Eurokomisia musí začať robiť politiku, ktorá v EÚ obnoví hospodársky rast
Nová Európska komisia si musí vyhrnúť rukávy a začať robiť politiku, ktorá v Európskej únii obnoví hospodársky rast tak, aby bola konkurencieschopná.
Pellegrini vysvetlil, prečo nechce ísť na Ukrajinu
Cesta prezidenta SR Petra Pellegriniho na Ukrajinu v aktuálnej situácii podľa jeho slov neprichádza do úvahy.
České e-shopy sa sťažujú na praktiky zahraničných trhovísk
Podiel e-shopov a online trhovísk z tretích krajín na európskych trhoch sa výrazne zväčšil.
Pozor na neznáme čísla: Takto vám ukradnú osobné údaje
Podvodníci môžu telefónne čísla zneužiť na krádež citlivých údajov.
Spojené štáty zaviedli nové sankcie zamerané na ruskú energetiku
Spojené štáty v piatok uvalili rozsiahle sankcie na ruský energetický sektor v snahe obmedziť financovanie vojny, ktorú vedie Moskva na Ukrajine.