Na eurovoľbách sa zúčastnilo šesť percent mladých Slovákov
V májových voľbách do Európskeho parlamentu volilo šesť percent mladých Slovákov vo veku 18 až 24 rokov, pričom priemer v tejto vekovej skupine za celú EÚ bol 28 percent.
Nepomer bol voči Únii aj pri účasti starších ľudí
Podľa výsledkov prieskumu bol podiel mužov a žien vo voľbách v priemere EÚ a na Slovensku porovnateľný. Výrazný rozdiel zistil prieskum v spomínanej účasti mladých ľudí vo veku od 16 do 24 rokov a tiež pri účasti študentov.
"Ak by sa mal niekto tešiť z členstva v EÚ, tak sú to najmä mladí. Aj informačná kancelária stavala kampaň na mladých, je pre mňa nepochopiteľné, že sa nechceli vyjadriť," povedala europoslankyňa Jana Žitňanská (EKR). Podľa poslanca Ivana Štefanca (EĽS) by sa mohla zlepšiť na školách výučba o EÚ a integrácii. "Vnímam nedostatok systematického vzdelávania o únii, ktorý pramení už na základných školách," povedal.
Povolebný prieskum ukázal aj nepomer pri účasti starších ľudí. V kategórii nad 55 rokov bol priemer únie 55 percent, na Slovensku 18 percent. Kým samostatne zárobkovo činných osôb volilo v európskom priemere 52 percent, na Slovensku 15 percent z tejto kategórie. Pomer dôchodcov bol 50 percent pri európskom priemere k 16 percentám na Slovensku. Spomedzi tém, ktoré ovplyvnili slovenských voličov pri rozhodovaní, to boli hlavne nezamestnanosť, budúcnosť dôchodkov a potravinová bezpečnosť.
Slováci dosiahli v účasti negatívny rekord
Účasť vo voľbách do europarlamentu dosiahla na Slovensku najnižšie číslo 13,05 percenta, kým európsky priemer bol 42,54 percenta. Nezáujem o politiku ako dôvod nehlasovania vo voľbách uviedlo 23 percent slovenských respondentov. Priemer EÚ bol 19 percent. Druhým dôvodom neúčasti bola nedôvera a nespokojnosť s politikou ako takou. U nás predstavoval 22 percent, v EÚ 23 percent. Dôveru v inštitúcie únie vyjadrilo 43 percent európskych respondentov, na Slovensku celkovo dôveruje únii 41 percent oslovených.
Väčšina ľudí podľa europoslankyne Moniky Flašíkovej-Beňovej (S&D) nepozná kompetencie europarlamentu. Podľa nej účasť ovplyvnili aj iné voľby. "Prezidentské voľby stiahli veľkú pozornosť," povedala. "Aj volebná únava sa podpísala pod tento výsledok. Ľudia akoby mali iné problémy než ísť voliť," doplnila Žitňanská. Podľa nej by možno pomohlo, keby sa zmenil systém voľby, napríklad výberom cez spoločné, nie stranícke kandidátky.
Prieskum robila spoločnosť TNS opinion osobnými rozhovormi s 27 831 občanmi z 28 krajín EÚ, dáta zbierali od 30. mája do 27. júna. Na Slovensku bol počet respondentov 1 041, robili ho od 30. mája do 24. júna.
Zlodej ukradol poľovníkovi zbraň, zadržali ho do pár hodín
Breznianski policajti riešili v Čiernom Balogu krádež zbrane, ktorá zmizla poľovníkovi.
Tragická nehoda: Auto zišlo z cesty a niekoľkokrát sa prevrátilo
Pri nehode prišiel o život mladý muž.
Na Slovensku sú veľké rozdiely v teplote vzduchu. SHMÚ vysvetľuje dôvody
V sobotu sú na Slovensku veľké rozdiely v teplote vzduchu.
My sme les: Výkon vedenia envirorezortu je najhorší v ére samostatnej SR
V mnohých oblastiach nesie známky nekompetentnosti aj snahy o zničenie ochrany prírody na Slovensku.
SaS: Premiér sa stáva nástrojom ruskej propagandy
Slovensko je a musí ostať súčasťou Európskej únie a NATO, nie byť predĺženou rukou Moskvy.