Dekan rozdelil šiestim ľuďom Katolíckej univerzity 114-tisíc
Šesť pracovníkov Katolíckej univerzity v Ružomberku si v minulom roku medzi sebou rozdelilo presne 114 028 eur. Odmenu im podpísal dekan filozofickej fakulty Marián Kuna, informuje o tom denník Nový Čas. Najnižšia odmena pre dekanovu tajomníčku Máriu Debnárovú bola tesne nad 10-tisíc eur, pričom Ján Hrkút sa tešil z viac ako 30-tisíc eur.
Súvisiace:
Prokuratúra preverí vyšetrovanie na Katolíckej univerzite
Rektor katolíckej univerzity v Ružomberku sa vzdal funkcie
Dekan informácie médií poprel
Z celkovej sumy určenej na odmeny teda putovala takmer polovica šiestim pracovníkom. To, za čo ich dostali, hovorca univerzity odmietol komentovať a nepovažoval za potrebné sa k celej kauze vyjadriť. "Je teraz po sviatkoch, máme stretnutia," povedal Novému Času hovorca František Trstenský.
Dekan Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku Marián Kuna pre agentúru SITA povedal, že fakulta zvažuje právne kroky na ochranu svojho mena. "Je poľutovaniahodné, že viaceré médiá zverejnili zavádzajúce informácie o Filozofickej fakulte KU, ktoré porušujú nielen dobré mravy, ale aj platnú legislatívu. Odmeňovanie pracovníkov sa deje v súlade s platnou legislatívou. Podľa zákona sú všetky verejné informácie k dispozícii a osobné informácie nie je možné poskytovať. Ak niekto robí inak, buď úmyselne zavádza alebo je zavedený, respektíve koná v rozpore so zákonom," dodal Kuna.
Na podozrivé okolnosti upozornila aj pracovníčka
Mária Debnárová na otázky, za čo si ako nepedagogická zamestnankyňa vyslúžila viac ako 10-tisíc eur, nereagovala a pred redaktorkou podľa denníka doslova utiekla. Možnosť vyjadriť sa odmietli aj jej ďalší piati kolegovia.
Na pochybné univerzitné šafárenie upozornila okrem bývalého rektora a bývalej zamestnankyne inštitúcie aj súčasná pracovníčka, ktorá zo strachu o stratu práce nechcela byť menovaná a zároveň poukázala na fakt, že univerzita ešte prednedávnom vyhlásila zbierku v slovenských kostoloch. To, že časť z týchto prostriedkov možno skončila vo vreckách šiestich ľudí, ju šokovalo.
"Až na garanta filozofie ide o vedecky a pedagogicky pomerne bezvýznamných ľudí, avšak servilných k dekanovi fakulty. Uvedení vyučujúci nevyučovali doposiaľ v minulom a ani v tomto roku ani minimum hodín výučby týždenne, ktoré sú povinní odučiť ako asistenti, za čo však poberali plat plného úväzku, osobný príplatok a obrovské odmeny za svoju činnosť. Vo vedeckom a pedagogickom svete však toho veľa nedokázali," povedala zamestnankyňa univerzity.
Bývalému rektorovi sa šafárenie nepozdávalo
O rozdávaní univerzitných peňazí vedel svojho času aj bývalý rektor Tadeusz Zasepa, ktorý sa otvoreným listom obrátil na samotného dekana Kunu. Zasepovi neprekážali iba výška všetkých udelených odmien a odmeny šiestim zamestnancom, ale aj pokusy dekana Kunu o udelenie si odmien pre seba. Na rozdiel od podriadených dekana, odmeny pre Kunu by musel schváliť rektor, čo sa nestalo a vyvolalo na univerzite napätú atmosféru.
"Nevytvárajte opäť raz falošnú verejnú mienku zasielaním okružných listov pre malichernosti. Radšej pomôžte rozvoju KU. Toto je moje napomenutie a záverečné odporúčanie do Vášho budúceho pôsobenia na Filozofickej fakulte KU. Prosím, oceňte, že som doteraz nesiahol na Váš osobný plat, i keď by na to bolo veľa dôvodov. Ak však nezačnete rešpektovať štatutára univerzity a neprestanete sa cez zákulisia snažiť riadiť univerzitu, Vaša kariéra neskončí dobre," napísal bývalý rektor Zasepa v apríli dekanovi.
O pár týždňov nato Zasepa odstúpil zo svojej funkcie, pretože univerzita podľa neho nerobila nič s pochybným financovaním pedagogickej fakulty. Kuna je dekanom dodnes.
Vedenie univerzity sa vraj bude zaoberať rozdeľovaním odmien
Vedenie Katolíckej univerzity v Ružomberku sa bude zaoberať mimoriadnymi odmenami pre zamestnancov jej Filozofickej fakulty. "Hoci išlo o odmeny za rok 2013, súčasné vedenie Katolíckej univerzity, ktoré nastúpilo až v júni 2014, sa bude touto záležitosťou zaoberať. Snahou nového vedenia je prijať taký model priznávania odmien, ktorý bude primeraný podaným výkonom a zároveň bude motivačný," uviedlo vedenie Katolíckej univerzity v Ružomberku pre agentúru SITA. Hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová dodala, že vysoké školy sú autonómne, samostatné právne subjekty a preto ministerstvo nemôže riešiť to, čo sa v ich vnútri deje.
Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje
Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými zložkami.
Smútok môže byť cez Vianoce intenzívnejší. Toto radia odborníci
Ľudia môžu smútok či samotu pociťovať cez vianočné sviatky intenzívnejšie. V niektorých môžu vyvolávať zraňujúce spomienky. Upozornil na to Slovenský Červený kríž.
Prezident prijal portugalskú hlavu štátu, diskutovali aj o rozvoji vzťahov
Prezident SR Peter Pellegrini prijal v sobotu v Prezidentskom paláci portugalskú hlavu štátu Marcela Rebela de Sousu. Diskutovali aj o bilaterálnych vzťahoch a možnostiach ich ďalšieho rozvoja.
Reakcia Slovenska na útok v Nemecku: Takto zakročila Bratislava
Mesto Bratislava posilnilo pre útok autom na vianočných trhoch v nemeckom meste Magdeburg hliadky mestskej polície na trhoch a v ich okolí.
Majiteľ domu začal strieľať po zlodejovi, prípad rieši polícia
Lupič vnikol na dvor rodinného domu, majiteľ po ňom následne začal strieľať.